Nasıl Daha Etkili Öğrenci Olunur?

Ancak daha etkili öğrenci olmak için bu ipuçlarından birkaçını günlük uygulamaya koymak, çalışma sürenizden daha fazla yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Daha etkili öğrenci olmak, eğitim hayatında birçok gencin hayalidir. Peki nası daha etkili bir öğrenci olacağınız hakkında bilginiz var mı? Verimli ders çalışmak, okuduğunu anlamak, problem çözme becerileri ve daha fazlası. İşte eğitim hayatında nasıl daha etkili öğrenci olacağınız hakkında 10 ipucu.

Eğer pek çok öğrenci gibiyseniz, zamanınız sınırlıdır. Bu nedenle elinizden geldiğince en fazla eğitim değerini elde etmek önemlidir. Bununla birlikte, öğrenme hızı tek önemli faktör değildir. Öğrenciler öğrendikleri bilgileri doğru bir şekilde hatırlayabilmeli, daha sonra hatırlayabilmeli ve çok çeşitli durumlarda etkin bir şekilde kullanabilmelidir.

Nasıl Daha Etkili Öğrenci Olunur?

Etkili ve verimli bir öğrenci olmak, bir gecede gerçekleşen bir şey değildir. Ancak daha etkili öğrenci olmak için bu ipuçlarından birkaçını günlük uygulamaya koymak, çalışma sürenizden daha fazla yararlanmanıza yardımcı olabilir.

1. Bellek geliştirmek için temel bilgilerinden yararlanmalısınız

Hafızanızı geliştirmek için yapabileceğiniz birkaç farklı şey var. Odak noktanızı geliştirmek, tıkırtı oturumlarından kaçınmak ve çalışma sürenizi yapılandırmak gibi temel ipuçları başlamak için iyi bir yerdir. Ancak öğrenme verimliliğinizi önemli ölçüde artırabilecek daha fazla ipucu mutlaka vardır.

2. Yeni şeyler öğrenmeye (ve pratik yapmaya) devam etmelisiniz

Daha etkili bir öğrenci olmanın kesin yollarından biri de öğrenmeye devam etmektir.

Daha etkili bir öğrenci olmanın kesin yollarından biri de öğrenmeye devam etmektir. Nature dergisinde yayınlanan bir makalede, hokkabazlık yapmayı öğrenenlerin oksipital loblarındaki gri madde miktarını arttırdığını ve görsel hafıza ile ilişkili olduğunu bildirildi. Bu kişiler yeni becerilerini uygulamayı bıraktıklarında, bu gri madde ortadan kayboldu.

Dolayısıyla, yeni bir dil öğreniyorsanız, elde ettiğiniz kazanımları korumak için dili uygulamaya devam etmek önemlidir. Bu “kullan ya da kaybet” fenomeni “budama” olarak bilinen bir beyin sürecini içerir. Beyindeki bazı yollar korunurken, diğerleri elimine edilir. Yeni öğrendiğiniz yeni bilgilerin açıklanmasını istiyorsanız, pratik yapmaya ve prova yapmaya devam edin.

3. Birden fazla şekilde öğrenmelisiniz

Öğrenmenin en iyi yollarından bir diğeri, birden fazla şekilde öğrenmeye odaklanmaktır. Sadece işitsel öğrenmeyi içeren bir podcast dinlemek yerine bilgiyi sözlü ve görsel olarak prova etmenin bir yolunu bulun. Bu, bir arkadaşınıza öğrendiklerinizi tanımlamayı, not almayı veya bir zihin haritası çizmeyi içerebilir. Birden fazla şekilde öğrenerek, zihninizdeki bilgiyi daha da güçlendiriyorsunuz.

Araştırmacı Judy Willis’e göre, “Beynin bir konu hakkında veri depolayan bölgeleri ne kadar fazla olursa, o kadar fazla bağlantı vardır. Bu fazlalık, öğrencilerin tek bir ipucuna yanıt olarak ilgili tüm veri parçalarını çoklu depolama alanlarından almak için daha fazla fırsata sahip olacağı anlamına gelir. Bu veri çapraz referansı, sadece ezberlemek yerine öğrendiğimiz anlamına gelir. ”

Mind Mapping Nedir? >>

4. Başka bir kişiye ne öğrendiğinizi öğretmelisiniz

Daha etkili öğrenci olmak için bir diğer konu da öğrendiklerinizi anlatabilmenizdir. Eğitimciler uzun zamandır bir şeyi öğrenmenin en iyi yollarından birinin onu başka birine öğretmek olduğunu belirtmişlerdir. Yedinci sınıf sunumunuzu hatırlıyor musunuz? Sınıfın geri kalanına öğreterek, öğretmeniniz ödevden daha fazla bilgi kazanacağınızı umuyordu. Aynı prensibi bugün yeni öğrendiğiniz bilgi ve becerileri başkalarıyla paylaşarak da uygulayabilirsiniz.

Bilgileri kendi kelimelerinize çevirerek başlayın. Bu süreç tek başına beyninizdeki yeni bilgileri sağlamlaştırmaya yardımcı olur. Ardından, öğrendiklerinizi paylaşmanın bir yolunu bulun. Bazı fikirler arasında blog yazısı yazma, podcast oluşturma veya grup tartışmasına katılma sayılabilir.

5. Yeni öğrenmeyi desteklemek için önceki öğrenmeyi kullanın

Daha etkili öğrenci olmak için bir başka harika yol da, zaten bildiğiniz şeylerle yeni bilgiler ilişkilendirmeyi içeren ilişkisel öğrenmeyi kullanmaktır.

Daha etkili öğrenci olmak için bir başka harika yol da, zaten bildiğiniz şeylerle yeni bilgiler ilişkilendirmeyi içeren ilişkisel öğrenmeyi kullanmaktır. Örneğin, Romeo ve Juliet hakkında öğreniyorsanız, oyun hakkında öğrendiklerinizi Shakespeare, yazarın yaşadığı tarihsel dönem ve diğer ilgili bilgiler hakkında önceden sahip olduğunuz bilgilerle ilişkilendirebilirsiniz.

6. Pratik deneyim kazanın

Birçok öğrenci için öğrenme genellikle ders kitaplarını okumayı, derslere katılmayı veya kütüphanede veya Web’de araştırma yapmayı içerir. Bilgiyi görmek ve daha sonra yazmak önemlidir. Aslında yeni bilgi ve becerileri uygulamaya koymak öğrenmeyi geliştirmenin en iyi yollarından biri olabilir.

Yeni bir beceri veya yetenek kazanmaya çalışıyorsanız, pratik deneyim kazanmaya odaklanın. Bir spor veya atletik beceri ise, etkinliği düzenli olarak gerçekleştirin. Yeni bir dil öğreniyorsanız, başka biriyle konuşmaya çalışın ve kendinizi daldırma deneyimleriyle kuşatın. Tomurcuklanma becerilerinizi geliştirmek için yabancı dilde filmler izleyin ve anadili İngilizce olan kişilerle sohbet edin.

Kişisel Gelişim İçin Film Önerileri >>

7. Hatırlamak için mücadele etmekten ziyade cevaplara bakın

Elbette, öğrenme mükemmel bir süreç değildir. Bazen, daha önce öğrendiğimiz şeylerin ayrıntılarını unutuyoruz. Kendinizi bir bilgi topluluğunu hatırlamakta zorlanırsanız, araştırmalar sadece doğru cevabı ararken daha iyi sonuç alacağınızı göstermektedir.

Bir araştırma çalışması, cevabı hatırlamaya çalışırken ne kadar uzun süre harcadığınızı, gelecekte cevabı tekrar unutmanızın daha olası olduğunu buldu. Neden? Çünkü daha önce öğrenilen bilgileri hatırlama girişimleri, doğru yanıt yerine “hata durumunu” öğrenmeyle sonuçlanır. Bu da size bir şey kazandırmaz. Cevaplara odaklanın.

8. En iyi nasıl öğreneceğinizi anlamalısınız

Öğrenme verimliliğinizi artırmak için bir diğer harika strateji, öğrenme alışkanlıklarınızı ve stillerinizi tanımaktır.

Öğrenme verimliliğinizi artırmak için bir diğer harika strateji, öğrenme alışkanlıklarınızı ve stillerinizi tanımaktır. Öğrenme stilleri hakkında, en iyi nasıl öğrendiğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek bir dizi farklı teori vardır. Öğrenme stilleri kavramı önemli tartışmalara ve eleştirilere maruz kalmıştır. Ancak birçok öğrenci öğrenme tercihlerini anlamanın yine de yardımcı olabileceğini düşünebilir.

Gardner’in çoklu zeka kuramı, bireysel güçlü yönlerinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilecek sekiz farklı zeka türünü açıklar. Baktığımızda Carl Jung’un öğrenme stili boyutları da daha iyi öğrenme stratejileri sizin için en uygun olabilir, görmenize yardımcı olabilir. VARK öğrenme stilleri ve Kolb’un öğrenme stilleri gibi diğer modeller, yeni şeyler öğrenmeyi nasıl tercih ettiğiniz hakkında daha fazla bilgi sunabilir.

Hızlı Öğrenme İçin 7 Önemli Beceri >>

9. Öğrenmeyi artırmak için testi kullanın

Eğitim için daha fazla zaman harcamak, öğrenmeyi en üst düzeye çıkarmanın en iyi yollarından biri gibi görünse de, araştırmalar test almanın, testte yer almasa bile öğrendiklerinizi daha iyi hatırlamanıza yardımcı olduğunu göstermiştir.

Çalışma, test edilen ve daha sonra test edilen öğrencilerin, testlerin kapsamına girmeyen bilgilerde bile, materyallerin uzun vadeli daha iyi hatırlandığını ortaya koydu. Ders çalışmak için fazla zamana sahip olan ancak test edilmeyen öğrencilerin materyalleri hatırlamada önemli ölçüde düşük olduğu görülmüştür.

10. Aynı anda birçok şeye odaklanmayı durdurmalısınız

Uzun yıllar boyunca, çoklu görev yapan (aynı anda birden fazla aktivite gerçekleştiren), insanların çok daha iyi olduğunu, yapmayanların ise daha az gelişmiş olduğu düşünülmüştür. Ancak, araştırmalar artık çoklu görevlerin öğrenmeyi daha az etkili hale getirebileceğini düşündürmektedir.

Çalışmada, katılımcılar birden fazla görev arasında geçiş yaparken önemli miktarda zaman kaybettiler. Görevler gittikçe karmaşıklaştıkça daha da fazla zaman kaybettiler. Bir aktiviteden diğerine geçerek daha yavaş öğrenir. Daha az verimli hale gelir ve daha fazla hata yaparsınız.  Çoklu görevlerin tehlikelerini nasıl önleyebilirsiniz? Dikkatinizi mevcut göreve odaklayarak başlayın ve önceden belirlenmiş bir süre boyunca çalışmaya devam edin.

Kıssadan hisse

Daha etkili öğrenci olmak zaman alabilir. Ve her zaman yeni alışkanlıklar oluşturmak için pratik ve kararlılık gerekir. Bir sonraki çalışma oturumunuzdan daha fazlasını elde edip edemeyeceğinizi görmek için bu ipuçlarından sadece birkaçına odaklanarak başlayın.

Verimli Ders Çalışmak İçin Kaçınılması Gerekenler >>