Network Marketingde Başarı Oranı: İstatistik Oluşturun!

Network marketing başarı oranınız, başlangıçta görüşme yaptığınız kişi sayısı, verilen sunum sayısı ile yeni kayıt sayısı arasındaki orandır.

Bugün, network marketing başarı oranı hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Bu, yıllar önce öğrendiğim başarı için gerekli bir formüldür. Eğer başarı ve pasif gelir kovalıyorsanız, network marketing içerisinde kesinlikle uymanız gereken kurallar vardır. Bu kurallardan biri de kendinize bir istatistik oluşturmaktır. Peki ama nasıl?

Network Marketing Başarı Oranınız

Network marketing başarı oranı - Tüm satış görevlileri, fark etseler de etmeseler de başarı oranına sahipler.

Network marketing başarı oranı hakkında bilmeniz gereken ilk ve en önemli konu şudur; Satış çok öngörülebilir bir meslektir. Tüm satış görevlileri, fark etseler de etmeseler de başarı oranına sahipler. En iyi üreticiler başarı oranlarını bilmektedirler. Bunu geliştirme istekleri için her şeyi yaparlar. Öte yandan, fakir satıcılar nadiren istatistiklerini takip ederler veya oranlarını bilirler.

WFDSA 2018 resmi verileri için >>

Network marketing başarı oranınız, başlangıçta görüşme yaptığınız kişi sayısı, verilen sunum sayısı ile yeni kayıt sayısı arasındaki orandır. Nasıl mı?  İşte eylemdeki network marketing başarı oranı hakkında birkaç örnek:

 • Örnek 1: Yusuf 100 kişiyle bağlantıya geçiyor. Bu 100 kişiden, 50 kişiyle sohbet etti. 50 kişiden 20 kişi bir sunum izliyor. Bir sunumu izleyen 20 kişiden 2’si ekibine katılıyor. Barış, bu formüle dayanarak, iletişim kurduğu her 50 kişi için işinde yeni bir kişi açacağını biliyor. Bu onun işini öngörülebilir yapar. 500 kişiyle iletişim kurarsa, 10 kişiyi kendi işine kaydedeceğini biliyor.
 • Örnek 2: Nasibe bu iş için yepyeni. Çok az yeteneği var. 100 kişiyle iletişim kuruyor. Bundan 60 kişiyle konuşuyor. Bu 60 kişiden 15’i sunum izlemeyi kabul ediyor. Bir sunumu izleyen 15 kişiden 1’i ekibine katılıyor. Nasibe, bu formüle dayanarak, iletişim kurduğu her 100 kişi için bu işte yeni bir kişi ile çalışacağını biliyor. Bu onun işini öngörülebilir yapar.
 • Örnek 3: Savaş, bir network marketing uzmanıdır. Sektördeki son 10 yıl boyunca becerilerini geliştirdi. Savaş, eğer 100 kişiyle iletişim kurarsa, 80 kişiyle konuşacağını biliyor. Bu 80 kişiden 40’ı bir sunum izleyecek. Bir sunumu izleyen 40 kişiden 10’u işe girecek. Savaş, bu formüle dayanarak, iletişim kurduğu her 10 kişiden 1’ini imzalayacağını biliyor. Bu onun işini öngörülebilir yapar.

Network Marketingde Para Kazandıran Faaliyetler >>

Network marketingde başarı oranınızı hesaplayın

Gördüğünüz gibi her satış, gayet öngörülebilirdir.

Gördüğünüz gibi her satış, gayet öngörülebilirdir. İstatistikleri takip etmelisiniz. Satış pazaarlama ile ilgileniyorsanız, kendi notlarınızı tutun. Aylık, haftalık ve günlük ilerlemeniz hakkında hesap yapın. Bu sizin başarınızı daha da artıracaktır. Profesyonel olmanızı sağlayacaktır. Şimdi, önümüzdeki 90 gün boyunca aşağıdaki istatistikleri takip edin:

 • …… sayıda potansiyel müşteriyle iletişim kuruldu. İletişim kurulan insanlardan,
  …… sayıda kişi ile görüşme yapıldı. Görüşme yapılan kişilerden,
  …… sayıda kişiye tanıtım yapıldı. Tanıtım yaptığım kişilerden,
  …… sayıda kişiye takip yaptım. Takip yaptığım kişilerden,
  …… sayıda kişinin kaydını yaptım.

Bunu yaparsanız, işiniz için başarı oranınızı belirleyebileceksiniz. Bu süreci hayatınızda da uygulamaya başlamalısınız. Bir işe girecek olsanız, gönderdiğiniz CV sayısı, gönderilen mail satısı, geri dönüş sayısı ve yapılan görüşmeler arasında çok kolay bir bağlantı olduğunu anlayacaksınız. Ya da pazarlama içerisinde  de satışlarınızı artırmak için kendinize bir oran belirlemelisiniz.

Doğrudan Satışta Karşılaşacağınız 10 Farklı Tip >>

Network marketing başarı oranı nasıl arttırılır?

Başarı oranınızı artırmak istiyorsanız, iki şey yapmanız gerekir.

Başarı oranınızı artırmak istiyorsanız, iki şey yapmanız gerekir. Bu iki şey sizi rakiplerinizden çok daha ileriye atacaktır. Uygulamak, harekete geçmek sizin elinizde. Ya da sadece bu yazıyı okuyup herhangi bir işlem yapmayabilirsiniz de. Peki network marketing başarı oranı nasıl arttırılır? İşte önemli 2 teknik;

Becerileriniz üzerinde çalışın

Öncelikle ve en önemlisi, yetenekleriniz üzerinde çalışmalısınız. İşinizin öğrencisi olun. Davet etme, tanıtım yapma, kapatma ve takip etme becerilerinize ince ayar yapın. Bir süre içinde yeteneklerinizi doğal olarak geliştirirsiniz. Artı, kitap okuyabilir, etkinliklere katılabilir ve yaptığınız işte gerçekten iyi olmak için akıl hocanızla yakın çalışabilirsiniz. Becerilerinizi geliştirdikçe, daha az kişiyle konuşabilir ve daha fazla temsilci kaydedebilirsiniz.

Daha kaliteli potansiyel iş ortakları edinin

Başarı oranınızı artırmak için yapabileceğinizi düşünebildiğim tek şey, daha kaliteli potansiyel iş ortaklarınız ile konuşmaktır. Yani başarılı insanları aramak. Güvenilirliği ve bağlantıları olan insanları arayın. İyi bir tavır ve etki alanı olan insanları arayın. Seçtikleri mesleğe bakılmaksızın, yaptıkları işte çok başarılı olan kişileri arayın. Bunlar en iyi umutlarınızdır.

Tüm Zamanların En İyi 14 Doğrudan Satış Sırrı >>

Ek bilgiler

Network marketing başarı oranı için ek bilgiler şunlardır. Bu ek bilgiler başarı oranınızı arttırmanıza yardımcı olacak;

 • Yeni işe başladığınızda, önce sıcak pazarınıza odaklanmanız çok önemlidir. Sıcak pazarınızla birlikte, sizin için giden benzerlik, bilgi ve güven faktörüne zaten sahipsiniz. Güvenilirliğin var. Soğuk pazarda öyle değil. Soğuk pazara girmeden önce sıcak pazarınızla pratik yapın.
 • Her büyük ağ pazarlamacısı, ilk başta berbat bir ağ pazarlamacısıydı. Kimse bu işte iyi başlamaz. Anahtar, doğru başlamak ve daha sonra daha iyi ve daha iyi olmaya devam etmektir.
 • En iyi çalışanlar bile görüştüğü her 10 kişiden 1’inden daha fazlasını kaydedemiyor. Ne kadar iyi olursanız olun, konuştuğunuz herkesi asla işe almayacaksınız. Gerçekçi beklentilerinizin olduğundan emin olun.
 • Doğrudan satış iş bir rakam oyunudur. Düşük başarı oranına sahip bir kişi bile, daha fazla kişiyle konuşursa, en iyi bir oyuncuyu işe alabilir.
 • Mesleğinizin öğrencisi olun. Şirketiniz, ürünleriniz ve sektörle ilgili öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin. İnsanların insanlara katıldığı ve katılmaya değer bir kişi olmanız gerektiğinin farkına varın.
 • İzlemezseniz, iyileştiremezsiniz. Büyük satış temsilcileri her gün istatistiklerini takip eder. Çünkü rakamlar asla yalan söylemez.

Umarız bu bilgiyi yararlı bulmuşsunuzdur. Bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler? Aşağıya bir yorum bırakarak ne düşündüğünüzü bize iletin. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Doğrudan Satış 2020 İstatistikleri (WFDSA) >>

Kaynak; Bir network marketing uzmanından alıntıdır.