Başarılı İnsanlar Neleri Farklı Yaparlar?

Başarılı İnsanlar Neleri Farklı Yaparlar? - Çoğu zaman, yaratıcı ve "farklı" düşünceyi yalnızca şanslı kişilere ait olan doğal, doğuştan gelen özelliklere bağlıyoruz.

Başarılı insanlar neleri farklı yaparlar? Sıradan insanlardan farklı düşündükleri noktalar nelerdir? Başarılı insanlar hayatın her kesiminde karşımıza çıkarlar. Ancak hepsinin ortak bir yanı vardır: Başkalarının aşılmaz engeller gördükleri yerlerde, kucaklanması gereken zorluklar ve üstesinden gelinmesi gereken engeller görürler. O engellerin ardındaki güzellikleri görürler.

Zorluk karşısında kendilerine olan güvenleri, pek çok insanı geride tutan olumsuzluktan kurtulma yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Onlara göre engeller ile yol bitmez; onlar yol bulurlar.

Bu bakış açısı, başarılı insanların herkesten farklı düşünmelerine yardımcı olur. Bu da önemlidir, çünkü herkes gibi düşünürseniz, ne kadar akıllı veya deneyimli olursanız olun, aynı yere varırsınız. Kutunun dışında düşünerek, kutunun dışına çıkarak, başarılı insanlar sınırlarını aşarlar.

Başarılı İnsanlar Neleri Farklı Yaparlar?

Başarılı insanlar neleri farklı yaparlar? – Sorunlara radikal bir iyimserlik ve yaratıcılıkla yaklaşmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Adobe’de yapılan bir araştırmada, çalışanların % 96’sı yaratıcılığı, hem gelirleri hem de dünyaya kattıkları değer açısından başarıları için gerekli olarak tanımladı. Dahası, % 78’i farklı düşünebilmeyi dilediklerini dile getirdi. Ve eğer farklı düşünebilseler, kariyerlerinde daha hızlı ilerleyeceklerine inanıyorlardı.

Yaratıcılığı Artırma Teknikleri >>

Başarılı İnsanların Farklı Oldukları 10 Nokta

Başarılı insanlar neleri farklı yaparlar? - Sorunlara radikal bir iyimserlik ve yaratıcılıkla yaklaşmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Çoğu zaman, yaratıcı ve “farklı” düşünceyi yalnızca şanslı kişilere ait olan doğal, doğuştan gelen özelliklere bağlıyoruz. Sandığınızın aksine doğuştan gelen bir özellik değil, geliştirilen bir özelliktir. Hatta başarılı insanların ne kadar gülünç düşündüğünü inceleyin ve olaylara yaklaşımlarını yakından görün. Sıradan insanlara göre bazı önemli şeyleri farklı yaptıklarını göreceksiniz. Doğuştan gelen insanüstü yeteneklere sahip değillerdir.

Peki başarılı insanlar neleri farklı yaparlar? Sıradan insanlardan farklı düşündükleri en temel noktalar nelerdir? Gelin bu en temel noktalara birlikte bakalım:

  • Başarılı insanlar kendilerine güvenirler: Keşke hiçbir zaman meyvesini vermeyen tüm büyük fikirleri bilseydik çünkü insanlar onları eyleme geçirecek güvenden yoksundu. Başarılı insanlar, fikirleri doğrultusunda güvenle hareket ederler, çünkü başarısız bir fikrin yeteneklerinin bir yansıması olmadığını bilirler; bunun yerine bunu harika bir öğrenme fırsatı olarak görüyorlar.
  • Başarılı insanlar farkındalık sahibidir: Son derece başarılı insanlar, duygularını sürekli izledikleri, anladıkları ve bu bilgiyi o anda zorlu durumlara özdenetim ile tepki vermek için kullandıkları için farkındalık sahibidir. İşler yokuş aşağı gittiğinde, ısrarla sakin ve sinir bozucu bir şekilde memnunluklarını korurlar. İşler ne kadar iyi ya da kötü olursa olsun, her şeyin zamanla değiştiğini bilirler. Yapabilecekleri tek şey, mutlu kalmak ve kontrolü ellerinde tutmak için uyum sağlamak ve yine uyum sağlamaktır.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Film Önerileri >>

  • Başarılı insanlar son derece dürüsttür: Süper başarılı insanlar, dürüstlük ve bütünlüğün, bazen acı verici olsa da, uzun vadede her zaman en iyisi olduğuna inanırlar. Dürüstlüğün insanlarla gerçek bağlar kurmalarına izin verdiğini ve yalan söylemenin her zaman sonunda sizi ısırmak için geri döneceğini bilirler. Aslında, bir Notre Dame çalışması, sık sık yalan söyleyen kişilerin, daha dürüst meslektaşlarından daha fazla zihinsel sağlık sorunu yaşadıklarını göstermiştir.
  • Başarılı insanlar küçük zaferler ararlar: Başarılı insanlar, çabaları sadece küçük zaferler getirse bile, kendilerine meydan okumayı ve rekabet etmeyi severler. Küçük zaferler, beynin ödül ve motivasyondan sorumlu alanlarında yeni androjen reseptörleri oluşturur. Androjen reseptörlerindeki bu artış, testosteronun etkisini artırarak, zorluklarla başa çıkma konusundaki güvenlerini ve isteklerini daha da artırır. Bir dizi küçük zafer elde ettiğinizde, özgüveninizdeki artış aylarca sürebilir.
  • Başarılı insanlar her zaman öğrenmeye açıktır: Süper başarılı insanlar genellikle diğerlerinden daha fazlasını bilir, çünkü sürekli öğrenmeye çalışırlar. Sürekli büyümeye yemin ederler ve her boş anı kendi kendine eğitimle doldururlar. Bunu “yapılacak doğru şey” olduğu için yapmıyorlar; bunu , öğrenmek onların tutkusu olduğu için yapıyorlar. Her zaman kendilerini geliştirmek için fırsatlar, kendileri ve çevrelerindeki dünya hakkında bilgi edinmek için yeni şeyler ararlar. Aptal görünme korkusuna yenik düşmek yerine, gerçekten istisnai insanlar sadece akıllarındaki soruları sorarlar, çünkü akıllı görünmektense yeni bir şey öğrenmeyi tercih ederler.

Dünyanın En Ünlü Motivasyon Konuşmacısı: Anthony Robbins Kimdir? >>

  • Başarılı insanlar kendilerini çeşitli insanlara çevrelerler: Farklı düşünmeyi öğrenmenin, güçlü yönleri zayıf yönleriniz olan veya fikirleri sizinkinden tamamen farklı olan biriyle zaman geçirmekten daha kolay bir yol yoktur. Bu teşhir, yeni fikirler doğurur ve sizi çok yönlü hale getirir. Bu nedenle, birbirleriyle tamamen zıt olan kurucu ortaklara sahip çok sayıda büyük şirket görüyoruz. Apple’dan Steve Jobs ve Steve Wozniak bunun en iyi örnekleriydi. Diğeri olmadan hiçbiri başarılı olamazdı.
  • Başarılı insanlar açık fikirlidirler: Kendinizi çeşitli insanlara çevreleyin. Sizinle aynı fikirde olan insanlarla geçirdiğiniz vakit ve kendi fikirlerinizle kendinizi rahatlatarak geçirdiğiniz zaman dilimi faydasızdır. Başarılı insanlar, her perspektifin büyüme için bir fırsat sunduğunun farkındadır. Kendinizi diğer kişinin yerine koyarak empati kurmanız gerekir. Böylece bakış açısının (en azından onlar için) ne kadar anlamlı olduğunu anlayabilirsiniz. Açık fikirli olmanın harika bir yolu, yaptığınız her sohbetten en az bir ilginç veya faydalı şey toplamaya çalışmaktır.
  • Başarılı insanlar korkusuzdurlar: Korku, hayal gücünüzle beslenen kalıcı bir duygudan başka bir şey değildir. Tehlike gerçektir. Tehlike, bir otobüsün önüne neredeyse adım attığınızda aldığınız rahatsız edici adrenalindir; korku bir seçimdir. İstisnai insanlar bunu herkesten daha iyi bilir, bu yüzden korkuyu tersine çevirirler. Korkunun hakim olmasına izin vermek yerine, korkularının üstesinden gelmekten aldıkları coşkulu duyguya bağımlıdırlar.
  • Başarılı insanlar sıkıcı görevleri oyuna dönüştürürler: Her iş bir dereceye kadar can sıkıntısı gerektirir. Çoğu insan için, sıkıcılık baştan savma ve aceleye getirilmiş işe yol açar. Sadece en başarılı insanlar sıkıcı olanı ilginç kılmanın yollarını bulur. Sıkıcı işi bir oyuna dönüştürerek, kendilerine meydan okurlar ve yüksek kaliteli işler üretirler, bu da süreçte işleri ilginç hale getirir.
  • Başarılı insanlar büyük hayaller kurarlar, yere sağlam basarlar: Başarılı insanlar görünüşte imkansız olana ulaşırlar. Ancak bunu eyleme geçirilebilir ve gerçekçi bir şekilde yaparlar. Hayalinize nasıl ulaşacağınızı tam olarak bilmeseniz de, adımlar ne kadar küçük olursa olsun ilerleme kaydetmeniz gerekir. Örneğin, Elon Musk’ın SpacEx’teki hedefi “Mars’a Koloni Kurmak”. Bu büyük bir hayal olsa da Musk, bir gün onu oraya götürebilecek düzenli adımlarla harekete geçerek bunu gerçekçi kılıyor. SpacEx ilk kez okyanusta bir tekneye dik olarak bir roket indirdi. Mars’ı kolonileştirmekten çok uzak, ancak bu süreçte önemli bir adım.

Son Sözler

Başarılı insanlar neleri farklı yaparlar? Sorusuna yanıt verdik. Buradaki davranışlar, bunları her gün kullanırsak, herhangi birimizi daha başarılı hale getirebilir. Bir deneyin ve sizi nereye götürdüklerini görün.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Başarılı insanlar başka hangi konularda sıradan insanlardan farklı düşünmektedir? Düşüncelerinizi ve de tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

*Yazar Hakkında: Dr. Travis Bradberry, dünyaca ünlü best-seller olan Duygusal Zeka 2.0’ın ödüllü ortak yazarıdır. Dünyanın lider firmaları yani Fortune 500 şirketlerinin % 75’inden fazlasına hizmet vermektedir. Kitapları dünya genelinde 150’den fazla ülkede 25 dile çevrildi.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Gandhi Sözleri >>