fbpx

Başarılı İnsanları Diğer İnsanlardan Ayıran Özellikler

Başarılı insanları diğer insanlardan ayıran özellikler, hemen hemen herkesin merak ettiği şeylerdendir. Dünyanın en zengin insanları, finansal özgürlükleri için neleri farklı yapıyorlar? İster girişimci olun, ister kariyer peşinde olun, sizi sıradan insanlardan ayıracak şeyler yapmaya özen göstermelisiniz. Peki nedir bunlar?

Hepimiz başarıyı hayal ederiz, ancak kaçımız hayat boyu isteklerine ulaşmak için bu yolda devam eder? Çok az, doğru! Nedenini biliyor muydunuz? Çünkü başarılı insanlar inanç sıçramasını yapar ve çoğu insanın sadece iç çekebildiklerinin ötesine geçer. Bu bizi en önemli soruya getiriyor: “Başarılı insanlar bizim yapmadığımız ne yapıyor?” Bu makalede, oldukça başarılı insanları kalabalıktan öne çıkaran yedi şey öğreneceksiniz.

Başarılı İnsanları Diğer İnsanlardan Ayıran Özellikler

Başarılı insanları diğer insanlardan ayıran özellikler vardır. Bunlar sır falan değildir. Sihirli değnekleri veya çok daha fazla şansları yoktur. Sıradan insanlara oranla tutumları ileri seviyededir. Tutum dediğimiz şey, hedeflerine karşı duruşlarıdır. Onları ne kadar önemsediği, onları elde etmek için bir çizgide hareket etmesidir. Ancak bunlar nelerdir tam olarak gelin birlikte inceleyelim.

1. Başarılı İnsanlar İddialı Hedefler Belirliyorlar

“ Mutlu olmak istiyorsanız, düşüncelerinizi yöneten, enerjinizi özgürleştiren ve umutlarınıza ilham veren bir hedef belirleyin .” - Andrew Carnegie

“ Mutlu olmak istiyorsanız, düşüncelerinizi yöneten, enerjinizi özgürleştiren ve umutlarınıza ilham veren bir hedef belirleyin .” – Andrew Carnegie

Oldukça başarılı insanları diğer insanlardan ayıran özellikler arasında birinci sırada hedef belirlemek vardır. En yüksekleri hedef almalarıdır. Kendileri için iddialı hedefler belirlediler. Aslında, onları düşünülemez olanı başarmaya iten şey budur.

Hepimizin aksine, Mark Zuckerberg her yıl kendine aşırı kişisel bir hedef koyuyor. Önceki yıllardaki listesi Mandarin öğrenmeyi ve yıl sonuna kadar başarmayı hedeflediği evinde yapay zeka yeteneğine sahip akıllı bir ev asistanı oluşturmayı içeriyor. Bu yıl, kendi web sitesi Facebook’u düzeltme görevinde. Sadece o değil; başarılı girişimciler çıtayı kendileri için yüksek kılmışlardı. Böylece başkalarının yapamayacaklarını başarabilmeyi düşünürler.

2. Başarılı İnsanlar Tutkularını Takip Ediyorlar

“ Tutku enerjidir. Sizi heyecanlandıran şeylere odaklanmanın getirdiği gücü hissedin.”- Oprah Winfrey

Başarılı insanları diğer insanlardan ayıran özellikler konusunda ikinci maddede, tutkulu olduğumuz konular var. Kaçımız tutkulu ve sevdiğimiz işi yapıyoruz? Çok az, doğru. Aksine, en başarılı girişimciler sadece yaptıklarını sevmekle kalmaz, aynı zamanda bu konuda son derece tutkulu olurlar.

Girişimcilik bir gül yatağı değildir ve tüm başarılı girişimciler bugün bulundukları yere ulaşmak için çok uğraşmıştır. Tutkuları zor zamanlardan geçer ve hedeflerine ulaşma olasılıklarını aşmalarına yardımcı olur. Koşullar ne kadar ciddi olursa olsun, ne yaptığınız konusunda tutkuluysanız kimse sizi etkileyemez.

Hayallerinizi Gerçekleştirmek İçin 15 Fikir >>

3. Başarılı İnsanlar Okuma Konusunda Oburdurlar

“Kitapsız yaşamak kör sağır dilsiz yaşamaktır. ”  – Mustafa Kemal Atatürk

Ne sıklıkla kitap okuyorsunuz? Haftada bir kez veya haftada iki kez olabilir, doğru. Başarılı girişimciler, uzun saatlerini yoğun programlarından okumaya ayırırlar. Günlük rutinlerinin bir parçasıdır.

Eski Microsoft CEO’su Bill Gates, her yıl 50 kitap okuyor. Warren Buffett her gün okumaya 5 ila 6 saat ayırıyor. Gazetelerin yanı sıra, 500 sayfadan fazla finansal belgeyi gözden geçiyor ve diğer yatırımcılardan da aynısını yapmalarını istiyor. Dağın zirvesine ulaşmasına rağmen, başarılı girişimciler her zaman öğrenme modunda kalırlar.

4. Başarılı İnsanlar Yaptıkları Her Şeyde Tutarlıdırlar

Hepimizin hayatında gurur duyabileceğimiz daha parlak anları var ama aynı başarıyı ne sıklıkta tekrarlayabiliriz?

“ Başarı ne büyülü ne de gizemlidir. Başarı, temel konuları tutarlı bir şekilde uygulamanın doğal sonucudur . ”- Jim Rohn

Hepimizin hayatında gurur duyabileceğimiz daha parlak anları var ama aynı başarıyı ne sıklıkta tekrarlayabiliriz? Önemli olan bu. Çoğumuz, tarih kitaplarında isimlerimizi anmaya yetecek kadar kendimizi sürekli olarak zorlayamayız. Bir günde Michael Phelps veya Usain Bolt olamazsınız; bu hedefe ulaşmak yıllar, hatta on yıl süren sıkı bir çalışma gerektiriyor.

Başarısız olsalar bile, başlangıç tahtasına geri dönerler ve daha güçlü olurlar. Birçoğumuz başarılı girişimcilerin bizden daha şanslı veya daha yetenekli olduğunu düşünüyoruz. Ancak gerçek şu ki, şansın tek başına başarılarıyla ilgisi yoktur. Kalıcılık zor iştir. Benzer şekilde, bir şeyde başarılı olmak istiyorsanız, onunla tutarlı olmalısınız.

Fikirlerinizi Başarılı Bir İşe Nasıl Dönüştürürsünüz? >>

5. Başarılı İnsanlar Kendilerini Doğru İnsanlarla Çevrelerler

“ En çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalamasısınız. ” – Jim Rohn

Başarılı insanları diğer insanlardan ayıran özellikler içinde belki de en ilginç özelliklerden biri budur. Sanatında ne kadar iyi olursan ol, dünyayı tek başına fethedemezsin. Son derece başarılı insanlar bunu çok iyi biliyor. Bu nedenle, takımlarına dahil edebilecekleri ve başarılı olamadıklarında bile kendilerini çevreleyebilecekleri doğru insanları bulmak için her türlü çabayı gösterirler.

Steve Jobs ve Steve Wozniak hakkında düşünelim; “Evrende göçük yapma hayalini gerçekleştirmeye yardımcı olan diğerleri olmadan nerede olurdu?“ Tamam, bir dahi olabilir ve kendi başına bir şey başarabilirdi. Ama tüm bu insanların desteği olmadan yaptıklarına ulaşamayacağını söyleyebiliriz.

6. Başarılı İnsanlar Belirsizlik Üzerinde Gelişirler

Birçoğumuz her zaman net bir yön ve hayatta ilerlemenin yolunu ararken, başarılı girişimciler belirsizliği severler. Çünkü bu konuda gelişirler. Belirsizlik onların daha yaratıcı olmalarını sağlar ve onlara daha zorlayıcı kararlar alma fırsatı sunar. Tanımlanmış bir yol olmadığında, kendi yollarını oluşturabilirler. Ve bunu kendi yollarıyla yapma özgürlüğüne sahip olabilirler. Muazzam bir etki yaratmalarına ve çabaları için ödülleri toplamalarına yardımcı olan şey budur.

Başarılı İnsanların Alışkanlıkları Nelerdir? >>

7. Başarılı İnsanlar Sağlıklı Kalıyorlar

“Sağlık Zenginlik ” mantrasına inanıyorlar.

Hepimiz insanız ve bu nedenle yanlışlara eğilimliyiz. Ancak hiç sağlıksız başarılı bir girişimci gördünüz mü? Doğru değil. “Sağlık Zenginlik ” mantrasına inanıyorlar. Ve sağlıklı kalmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bedenlerine bakmazlarsa hiçbir şey başaramayacaklarını bilirler. Başarılı girişimciler formda kalmak için düzenli olarak egzersiz yapar, meditasyon yapar ve dengeli ve sağlıklı bir diyet yaparlar. Aslında, çalışma günlük rutinlerinin bir parçasıdır ve sabah rutinlerini takip ederler. Bu da günlerine bir patlama ile başlamalarına yardımcı olur.

Başarılı insanları diğer insanlardan ayıran özellikler konusundaki araştırma yazımızı okudunuz. Bunlardan bazılarını günlük rutininize ekleyin ve sizi girişimci başarıya götürecek yolda zıplayın. Bunlardan hangisini rutininize eklemek istersiniz ve neden? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Tüm Zamanların En İyi Motivasyoncusu Anthony Robbins Kimdir? >>

Barış BOZ
Barış BOZ
Avukat/Girişimci/Network Okulu Editörü

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,945BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,358TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...

Network Marketing Kariyerinizde Sürdürülebilir Bir Başarı İçin 9 Kural

Network marketingde kariyer yapmaya karar verdiyseniz, sürdürülebilir bir başarı yakalamayı hedefleriz. Network marketingde sürdürülebilir başarı sırrını sorduğumuzda ise birçok konudan bahsedilebilir. Başarılı olmak için genelin...

Başarılı Ve Mutlu Yönetici Olmanın 17 Sırrı

Başarılı ve mutlu bir yönetici nasıl olunur? Eğer iş dünyası içerisinde iseniz ve kariyer basamaklarını kovalıyorsanız, üretkenlik, verimlilik, liderlik gibi konularda kesinlikle kendinizi geliştirmeniz...

Network Marketingde Başkalarını Nasıl Başarıya Ulaştırabilirsiniz?

Network marketingde başarı için başkalarının başarısına nasıl katkıda bulunabilirsiniz? Bu büyük sektörde üstesinden gelmeniz gereken en büyük zorluklardan biri, başkaları için kendileri için istediklerinden...