Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza Nasıl Geliştirilir? - Hafızanızı etkin şekilde kullanmak için, başarılı insanların yaptıkları bazı teknikleri de bilmeniz gerekir.

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza, hem kısa hem de uzun vadede hayatımızda ayrılmaz bir rol oynar. Belleği nasıl geliştireceğinizi merak ediyorsanız, bunu yapmanın doğal ve etkili yolları olduğunu söylemek için buradayız.

Düşündüğünüz şeyin aksine, bilgileri hatırlama yeteneğinizi geliştirmek kesinlikle mümkündür. Sadece bunu yapmanın doğru yollarını bilmeniz gerekiyor.

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafızanızı etkin şekilde kullanmak için, başarılı insanların yaptıkları bazı teknikleri de bilmeniz gerekir. Ancak bunlar öğrenilebilir beceriler arasındadır. Doğuştan süper bir hafızaya sahip olmayabilirsiniz. Bu sizin sürekli olarak kendini geliştiren bir mega hafızaya sahip olmayacağınızı göstermez. Kendinizi sürekli olarak geliştirmeniz, uzun vadeli düşünebilmeniz gerekir. Belleği verimli bir şekilde iyileştirmenin ve bellek kaybı riskini azaltmanın yedi kolay yolundan ilkine doğrudan dalalım.

 1. Meditasyon yapın

Bu, sürekli olarak bilinçli zihnimize haberler, veriler, gerçekler ve rakamlar yağdıran bir şelale gibidir.

Kesintisiz, 7/24 bilgi dünyasında yaşıyoruz. Bu, sürekli olarak bilinçli zihnimize haberler, veriler, gerçekler ve rakamlar yağdıran bir şelale gibidir. Ne yazık ki, beyinlerimiz bu muazzam miktardaki bilgiyi emecek şekilde tasarlanmamıştır. O halde, çoğu insanın bilgileri hatırlamakta ve bir şeyleri hatırlamakta zorlanması şaşırtıcı değil.

İyi bir hafızanız olduğuna inansanız ve çoklu görevlerde rahat olsanız bile, beyninizin bir seferde işleyebileceği çok fazla bilgi olduğunun da farkında olacaksınız. Araştırmalar, ne kadar fazla bilgi ve dikkat dağıtıcı alırsanız, bilgiyi uzun süreli belleğinize aktarmanın sizin için o kadar zor olduğunu göstermektedir. Neyse ki meditasyon yardımcı olabilir.

 • Günde sadece 10 dakika meditasyon yapsanız bile, odaklanma yeteneğinizi artıracaksınız ve bu da önemli gerçekleri hatırlamanızı kolaylaştıracaktır. Herhangi bir miktarda meditasyon hafızanıza yardımcı olacak bir şey yapacak olsa da, bir çalışma “4 haftalık değil, 8 haftalık kısa süreli meditasyonun olumsuz ruh halini düşürdüğünü ve artan dikkat, çalışma belleği ve tanıma hafızasının yanı sıra durum kaygı puanlarının azaldığını belirtti.”

Bu nedenle, en fazla faydayı arıyorsanız, en az 8 hafta meditasyon uygulamasına devam etmeyi deneyin. Ancak meditasyon sadece gözlerinizi kapatıp lotus pozisyonunda oturmak zorunda değildir. Bazı insanlar doğada kısa bir yürüyüş yapmayı tercih eder. Bu onların zihnini temizler ve sakinleştirir ve yine de odak noktalarına en önemli desteği sağlar.

30 Yaş Altındaki Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri >>

 1. Bol uyuyun

Hafıza nasıl geliştirilir? Sorusuna ikinci cevap, bolca uyumaktır. Eğer uykusuzsanız veya iyi uyumuyorsanız, o zaman da muhtemelen iyi hatırlayamıyorsunuzdur. Bunun nedeni uyku ve hafızanın yakından bağlantılı olmasıdır. Meşgul bir hayatınız varsa ve düzenli olarak kendinizi yeterince uyuyamıyorsanız, bu, hafızanız da dahil olmak üzere bilişsel yeteneklerinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Hafızayı nasıl geliştireceğinizi öğrenmek istiyorsanız, ne kadar uyumalısınız?

 • ABD Ulusal Uyku Vakfı’na göre, her gece minimum yedi ila dokuz saat uykuya ihtiyacınız var. Bu miktarda uykuyu düzenli olarak alırsanız, sadece birkaç gün içinde, bir şeyleri hatırlama yeteneğinizde somut bir gelişme göreceksiniz. Hafızayı geliştirmek istiyorsanız bol bol uyuyun.

Uygun bir uyku döngüsünü sürdürmek her zaman kolay değildir (özellikle en yeni Netflix serisi yeni çıktığında!). Ancak uzun ve kısa süreli belleğinizi geliştirmeyi önemsiyorsanız , en azından önerilen miktarda almaya çalışmanız çok önemlidir. Her gece uyuyun. Uyku döngünüzü doğal olarak iyileştirmek için şu üç şeyi deneyin:

 • Sabit bir yatma vaktiniz olsun (tercihen 22:00’dan önce)
 • Çok geç yemek yemeyin
 • Yatak odanızın olabildiğince karanlık olduğundan emin olun

Uyumak çok değerli bir aktivitedir. Vücudunuzu yeniler, zihninizi temizler ve bilginin depolanmasına ve geri alınmasına yardımcı olur. Ancak, size hafızayı artırmanın başka bir harika yolunu anlatmak istediğimiz için henüz uyumayın.

 1. Beyninize meydan okuyun

Beyninize en son ne zaman meydan okudunuz? Aşırı yeme veya yetersiz uyumak anlamında meydan okumayı kastetmiyoruz. Zihinsel yeteneklerinizi bulmaca, Sudoku ve hafıza oyunları gibi şeylerle genişletmekten bahsediyoruz. Hafıza bankanızı genişletmek ve hatırlamanızı keskin hale getirmek için beyninize sürekli olarak meydan okumalısınız.

 • Sizin gibi Network Okulu okuyucularının geri bildirimleri, beyin jimnastiği uygulamalarının bunu yapmanın süper etkili bir yolu olduğunu öne sürdü. Düzenli olarak kullanılan bu uygulamalar, odaklanmanızı, dikkat sürenizi, problem çözme yeteneğinizi ve hafızanızı geliştirebilir.

Normalde haftanızın bir kısmını bilgisayar oyunları oynayarak geçiriyorsanız, düşmanlarınızı vurup öldürmek yerine, dikkatinizi beyin gücünüzü artırmaya verirken neden bazılarının yaşamasına izin vermiyorsunuz? Beyninize meydan okumak, sinir yollarınızı güçlendirecek ve zihinsel yeteneklerinizi geliştirecektir. Ama sadece bizim sözümüze güvenmeyin. Bu uygulamalardan birini deneyin ve kendiniz için olumlu faydaları görün.

Zihni Geliştirmek İçin 5 Etkili Beyin Egzersizi >>

 1. Daha fazla mola verin

Yetişmekte olan bir girişimci olarak günlerinizi düşündüğünüzde, tüm saatler boyunca güneşin altında çalıştığınızı ve birçok kişinin de ayın altında çalıştığını açıkça görebilirsiniz.

Yetişmekte olan bir girişimci olarak günlerinizi düşündüğünüzde, tüm saatler boyunca güneşin altında çalıştığınızı ve birçok kişinin de ayın altında çalıştığını açıkça görebilirsiniz. O zamanlar, molaların zayıflar için olduğuna ve zengin ve başarılı olabilmek için kan, ter ve gözyaşı dökmeniz gerektiğini anlayacaksınız.

Bununla birlikte, hafızayı nasıl geliştireceğinizi öğrenmek istiyorsanız, kendinizi üretken, yaratıcı ve fırsatlara karşı canlı tutmanın en iyi yolu düzenli molalar vermektir. Aynı zamanda yeni bilgiler öğrenmenin en iyi yoludur. Tipik olarak, birçok yeni bilgiyi incelerken, çoğu insan içeriği olabildiğince çabuk öğrenmek ve hatırlamak için saatler harcayacaktır. Ne yazık ki, bir şeyi gözden kaçırdılar.

 • Illinois Üniversitesinden 2011 yılında yapılan bir araştırma, “beynin değişimi algılamak ve ona tepki vermek için inşa edildiği … ve tek bir göreve uzun süreli dikkatin aslında performansı engellediği” sonucuna varmıştır. Bu, “teyakkuz azalması” denen bir şeye dayanmaktadır. Bu birçok şeye uygulanabilir. Örneğin, beynimiz bu duyuma alıştığı için giysilerin vücudumuza dokunduğunu çoğu zaman fark etmiyoruz. Bununla birlikte, kıyafet değiştirirseniz, doku ve sıcaklıktaki farkı birkaç dakika için muhtemelen fark edeceksiniz.

Bilgiyi ezberlemeye ara verdiğinizde, dikkatinizi ve enerjinizi yeniden odaklayarak genel olarak artan odaklanmaya yol açar. Fiziksel egzersize benzer. Arka arkaya dört saat boyunca güçlü bir şekilde antrenman yapmaya kalkışmazsınız. Bunun yerine, akciğerlerinize, kalbinize ve kaslarınıza iyileşmesi için yeterli zaman vermek için düzenli molalar verirsiniz. Bunu yapmamak kas krampları ve aşırı eforla sonuçlanacaktır. Temel olarak, yeni bilgiler öğrenirken düzenli molalar verdiğinizden emin olun. Her saat başı en az 10 dakika ara vermenizi tavsiye ederiz.

Pomodoro Yöntemi İle Verimli Çalışmayı Nasıl Katlarsınız? >>

 1. Yeni bir beceri öğrenin

Hafıza nasıl geliştirilir? Sorusu için bir diğer altın kural, yeni bir beceri geliştirmektir. Çünkü % 100 doğru ama sıklıkla gözden kaçıyor:

“Öğrenmek asla zihni tüketmez.” – Leonardo da Vinci

 • Size bunun bir örneğini verelim: Çağrı merkezlerinden birinde küresel bir finans kurumu için çalıştığınızı hayal edin. Günde 100’den fazla telefon alıyorsunuz, çoğu şikayet. İşe birkaç ay önce başladığınızda, tam zamanlı bir işte çalışacağınız ve hane halkı adı için çalışacağınız için heyecanlıydınız. Ne yazık ki, ilk coşkunuz hızla hayal kırıklığına dönüştü. Bitmeyen şikayet çağrıları size zarar vermeye başladı. Yöneticiler de, kendi yönteminizle çalışmanıza izin vermektense, sizi mikro yönetimle fazlasıyla ilgilendikleri için sizi rahatsız etti.

Şimdi, yukarıdaki hikayenin sonu, sevmediğiniz bir işe katlanmanız ve yıllarca sıkıcı ve hüsran dolu bir çalışma hayatı sürdürmeniz olabilir. Ancak, alternatif bir son şudur: Memnuniyetsizliğinizi yeni bir beceriyi (bilgisayar kodlaması) öğrenmeye yönlendirdiniz. Hızlanmanız bir veya iki yılınızı aldı, ancak kariyerinizi başarılı bir şekilde geliştirmenize izin verdi ve devam eden öğrenme, çağrı merkezi işini çok daha katlanılabilir hale getirdi.

Açıkçası, yeni beceriler öğrenmek size ivme, odaklanma ve hedeflemeniz gereken bir şey verir. Beyniniz öğrenmeyi sever ve her zaman yeni bilgiler arayarak bundan yararlanmalısınız. Öğrenme bir alışkanlık haline geldiğinde, bir şeyleri zahmetsizce hatırlama ve hatırlama yeteneğinizin de bir alışkanlık haline geldiğini göreceksiniz.

 1. Çalışmaya başlayın

Zaten düzenli olarak egzersiz yapmıyorsanız, işte bunun için başka bir neden:

 • Haftada üç kez 20-30 dakika egzersiz yapmak uzun süreli hafızanızı geliştirecektir.
 • Düzenli fiziksel aktiviteler vücudunuzdaki kan akışını artırır ve beyne ekstra oksijen ve besin sağlar. İyi beslenmiş bir beyin, iyi işleyen bir beyindir!
 • Fazla zamanınız olmasa bile araştırmalar, günlük 60 saniyelik yüksek yoğunluklu egzersizin, uzun egzersiz rutinlerinin birçok faydasını sunduğunu göstermiştir.

Başlamakla ilgileniyor musunuz? İşte egzersiz yapmanıza yardımcı olacak beş farklı yol:

 • Bir spor salonuna katılın
 • Bir spor takımına katılın
 • Bir bisiklet alın
 • Yürüyüşe çıkın
 • En sevdiğiniz müzikle dans edin

Etkili Öğrenmek İçin Bunları Mutlaka Yapın! >>

 1. Daha sağlıklı yiyecekler tüketin

Hafıza nasıl geliştirilir? Sorusu için en önemli cevaplardan biri de tükettiğimiz besinlerdir.

Hafıza nasıl geliştirilir? Sorusu için en önemli cevaplardan biri de tükettiğimiz besinlerdir. Yediğiniz yiyecekler, beyninizin bilgiyi saklama ve hatırlama kapasitesini belirlemenize yardımcı olur. Kötü beslenme (abur cubur + soda düşünün!) Sadece fiziksel sağlığınıza değil, zihinsel sağlığınıza da zarar verir.

 • Neyse ki beyniniz ve hafızanız için özellikle faydalı olan birkaç yiyecek var. Bunlara yaban mersini, kereviz ve bitter çikolata dahildir. Ancak antioksidan bakımından zengin meyve, sebze veya yiyecekler beyniniz ve hafızanız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Tersine, yüksek oranda işlenmiş gıdalar ve şeker yüklü olanlar hafızanız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır. Bunun nedeni, beyniniz için yetersiz besin sağlamaları ve sizi kolayca zihinsel yorgunluğa sürüklemesidir. Akıl sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, beyin sağlığı için bunlardan bol miktarda yiyip içebilirsiniz:

 • Zerdeçal – Yeni beyin hücrelerinin büyümesine yardımcı olur
 • Brokoli – Beyni hasara karşı korur
 • Kuruyemiş – Hafızayı geliştirir
 • Yeşil çay – Beyin performansını, hafızayı ve odaklanmayı geliştirir
 • Balık yağı – Balık yağı takviyeleri beyin gücünüzü artırabilir

Ayrıca, beyninizin yaklaşık % 75’i su olduğunu unutmayın, bu nedenle dehidrasyonun beyninizin çalışma şekli üzerinde çok büyük bir etkisi olabilir. Hafızayı gerçekten geliştirmek istiyorsanız susuz kalmayın!

Son düşünceler

Bu makalede ele aldığımız bu yedi bellek artırma yönteminin size yardımcı olacağını içtenlikle umuyoruz. Hepsini uygulamanıza gerek yok, ancak size hitap edenleri deneyebilirsiniz. Ancak, hafızanızı dramatik bir şekilde geliştirme ve bilişsel gerilemeden kaçınma konusunda ciddiyseniz, önerdiğimiz yöntemlerden birini veya birkaçını benimsemeye hemen başlayın. Ayrıca hafızayı canlı tutmak için şu 10 öneriyi de kendinizde deneyebilirsiniz:

 • Hesap yaparken makine kullanmamaya özen gösterin, hesaplarınızı elle yapın.
 • Şiir veya şarkı sözü ezberleyin, sonra da hatırlamaya çalışın.
 • Aldığınız telefon numaralarını sadece yazmak yerine ezberlemeye çalışın.
 • Arkadaşlarınızla kağıt oyunları oynayabilirsiniz.
 • Hafıza geliştirici oyunlar içinde şunu deneyin: Benzer olmayan eşyalar veya nesneler arasında bağlantılar kurun.
 • Bulmaca çözmek önemlidir. Bu nedenle çapraz bulmaca çözün.
 • Cep telefonu ve her türlü elektronik eşyadan biraz uzaklaşın.
 • Yağlı yemeklerden uzak durun, sağlıklı yiyecekler tüketmeye başlayın.
 • Aşırı alkol tüketmekten vazgeçin.
 • Sigarayı artık bırakın ve düzenli spor yapmaya başlayın.

Kişisel Gelişim Hedeflerinizi Nasıl Belirler? Ve Nasıl Ölçersiniz? >>