İçe Kapanık İnsanlar İçin 8 Networking İpucu

İçe kapanıklık hastalığı bazı alışkanlıkları, korkuları yenerek tedavi edilebilir.

İçe kapanıklık hastalığı yaşıyorsanız iletişim problemini nasıl çözebilirsiniz? İçe kapanık insanlar nasıl networking yapabilirler? Satış pazarlama, liderlik ve de sosyal çevrede yer edinmek bu kişilikler için genellikle çok zordur. Çoğu insana içe dönüklüğün ne olduğunu sorun. Utangaç, insanların etrafında olmaktan hoşlanmayan ve çok sessiz ve mesafeli birini tarif edecekler. Bu her zaman doğru değildir.

Bazı içedönükler sosyal toplantıları sever ve çok konuşkan olabilir. Bununla birlikte, deneyimi tüketme eğilimindedirler ve enerjilerini geri almak için yalnız zamana, ihtiyaç duyarlar.

Bunu bildiğimizde, ağ kurma çoğu içe kapanık kişi için göz korkutucu ve ezici bir deneyim olabilir. Öyleyse, sosyal durumlarda utangaç olsanız da, ya da tüm deneyimi yorucu bulsanız da, işte ağ oluşturmayı başarılı kılmak için yapabilecekleriniz.

İçe Kapanık İnsanlar İçin 8 Network Kurma İpucu

İçe kapanıklık hastalığı bazı alışkanlıkları, korkuları yenerek tedavi edilebilir. Bazı ufak noktalarda yapacaklarınızı ve yaptıklarınızı değiştirerek buna çözüm bulabilirsiniz. Dünyanın en önde gelen insanlarının da gençlik dönemlerinde benzer korkular yaşadıklarını bilmelisiniz. İşte size, içe dönün insanların networking kurabilmeleri için bazı kolay, uygulanabilir ipuçları;

Kendini Geliştiren Başarılı İnsanlardan Tavsiyeler >>

 1. Gitmeden önce öğrenin

Utangaç veya sosyal kaygısı olan herkes, bilinmeyeni, ağ kurma deneyiminin en korkutucu kısmı olarak görecektir. Kimler orada olacak? Burası nasıl bir yer? Müzik olacak mı? Bir çok insanla etkileşimde bulunmam veya bu ağ oyunlarını oynamam gerekecek mi?

Binaya adım atmadan önce olayı araştırarak bu kaygının çoğu azaltılabilir. Organizatörlere e-postalar gönderin ve kurulum hakkında bilgi isteyin. Bu toplantıyı daha önce yaptılarsa, fotoğraflarını ve videolarını çevrimiçi bulabilecek misiniz bir bakın. Bugünlerde Facebook, Instagram ve Twitter sayesinde bunun gibi her türlü olayın kaydını bulmak çok kolay. Araştırmanızı yaparsanız, bu kaygıyı hafif bir sarsıntıya indirgeyebilirsiniz. Ve bir kez orada olduğunuzda, çok daha rahat olacaksınız.

 1. Etkinlikte gönüllülük yapmayı düşünün

Bu, içe dönük biri için en kötü tavsiye gibi görünebilir, ama size gerçekten işe yaradığını söyleyebiliriz. Etkinlikte gerçekten bir şeyler yapmak için gönüllü olursanız – isim rozetleri dağıtmak, palto almak ya da yemek servisine yardım etmek – yapacak özel bir şeye sahip olmak, iyi bir neden olmadan insanlarla etkileşime girmeye zorlanma hissini ortadan kaldırır.

“Yukarı çıkıp o kişiyle konuşamam”, “O kişi bir içki daha isteyip istemediğine bakarım ve belki hızlıca sohbet edebiliriz.” olur. Ayrıca, yapacak bir işiniz varsa, her şey çok fazlaysa, yaptığınız konuşmadan kaçmak çok kolaydır.

Yirmili Yaşlarınızdan En İyi Şekilde Nasıl Yararlanırsınız? >>

 1. Girişler için hazırlanmış bir konuşma başlatıcı edinin

Etkinliğin sorunsuz ilerlemesini sağlamanın bir başka yolu da yüz yüze görüşmeden önce insanlara ne söyleyeceğinizi bilmektir. Bir giriş ile hatırlanması gereken en önemli şey, her şeyi birkaç açılış cümlesine sığdırmaya çalışmadığınızdır. Ne saldırgan ne de “kullanılmış araba satıcısı” olarak karşılaşmadan sohbeti başlatmanın kolay bir yolunu istiyorsunuz. Hatırlanması kolay ve evrensel bir şey arayın.

“Peki, bugün sizi buraya getiren nedir?” veya “Bu ağ oluşturma etkinliklerine ne sıklıkla geliyorsunuz?” iyidir. Çünkü açık uçlu sorular (evet veya hayır cevabı olan bir soru sormak bir konuşma katili olabilir) ve aynı zamanda diğer kişiye odaklanır. Bir süre kendileri hakkında konuşsunlar. Elbette, size aynı türden bir soru sorulursa, kısa bir satış konuşması ile hazırlıklı olun.

 1. Satış konuşmanızı uygulayın

İçe kapanıklık hastalığı yaşıyorsanız ve networking oluşturmada sorun yaşıyorsanız yapacağınız bir diğer şey, önceden hazırladığınız konuşmayı uygulamaya koyun. Size soracağınız soru soruldu diyelim: “Peki, sizi bugün buraya getiren nedir?” Yapmak isteyeceğiniz son şey, farlarda bir geyik gibi donmak veya ılık bir ilk izlenim bırakan bir şeye takılmaktır. Kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve en önemlisi neden yaptığınızı anlayan kısa ve hızlı bir konuşmaya ihtiyacınız var.

 • Fazla prova edilmiş ve robotik hissetmemelisiniz. Sektör jargonu ile dolu olmamalı veya endüstrinizin sadece en zorlu profesyonellerin seveceği yönleriyle ilgili olarak devam etmemelidir.
 • Sizin ve işletmenizin en önemli ve unutulmaz yönlerini kontrol ederek 20 ile 30 saniyelik bir açıklamaya gidin. Diğer kişiye cevap verebilecekleri bazı gerçekler verin. Ardından bunu arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla uygulayın. Çok pratik yapın. Bunun doğal hissetmesini isteyeceksiniz.
 1. Biraz manevi destek getirin

Çoğu zaman, networking oluşturma olaylarının bu kadar rahatsız edici olmasının nedeni, yabancılarla konuşmak için saatler harcamanız gerekeceğini bilmektir. Güvendiğiniz ve en önemlisi harika bir ilişkiniz olan bir arkadaşınızı, akrabanızı veya iş arkadaşınızı yanınızda getirerek zorluğun bu kısmını neredeyse ortadan kaldırabilirsiniz. Önceden onlara güvendiğinizi söylediğiniz sürece, etkinlik için duygusal destek gücünüz olacaklar. Bir kalabalığın içinde sıkışıp kaldığınız 10 dakika sonra onların uzaklaşmasını istemezsiniz.

 • Suç ortağınız zor soruları cevaplamanıza yardımcı olmak için orada olabilir ve eğer daha çok insan iseler, sizi tanıtabilir ve sizin adınıza biraz övünebilir. Kendin hakkında harikaymışsınız gibi konuşmak egoist gelebilir. Ama başka biri yaptığında sen bir yıldızsın.

Kriz Dönemlerinde Ekibinizi Nasıl Yönetirsiniz? >>

 1. Birkaç konuşma başlatıcı sahne, yardımcı olabilir

Sohbeti sürdürmekte zorlanan insanlardan biriyseniz, neden sorun yaşamaya başladığınızda ortaya çıkarabileceğiniz birkaç sahne getirmiyorsunuz? Eğlenceli bir kartvizit, belki de yanınızda getirmek için en kolay ve en uygun karttır.

 1. Küçük bire bir toplantılar düzenleyin

Kalabalıkta iyi değilseniz, onlardan kaçının. Elbette, etrafta çok sayıda büyük etkinlik ve toplantı var, ancak aynı zamanda kahve veya öğle yemeği için bire bir insanlarla tanışmayı da ayarlayabilirsiniz. Çevrimiçi forumlarda ve herkes için yeni kişiler bulup onlarla etkileşim kurmanın en iyi yollarından biri haline gelen LinkedIn aracılığıyla tanışmak istediğiniz kişileri arayın.

Sohbeti çevrimiçi başlatın, ardından bir toplantıyla gerçek dünyaya götürmeyi isteyin. Bu aynı zamanda gerilimi azaltmak için de harikadır. Çünkü zaten birbiriniz hakkında biraz bilgi sahibisiniz ve ikinizin de daha fazla konuşmakla ilgilendiğinizi biliyorsunuz.

Kendine Güven Nasıl Kazanılır? >>

 1. Yüz yüze görüşmekten tamamen kaçının

Hiçbir şey sizin için işe yaramazsa, yüz yüze toplantılardan tamamen kaçınabilirsiniz. Bu ideal değil – sonunda yüzünüzü ortaya çıkarmanız ve kariyerinize yardımcı olabilecek insanlarla el sıkışmanız gerekir. Ancak bunu şu anda yapamıyorsanız, size yardımcı olması için teknolojiyi kullanın.

Anlık mesajlaşma programları ve e-postalar var. Ayrıca, gerçekten odada bulunmadan içeri girmenize izin veren birkaç web seminerini de deneyebilirsiniz. Şehrinizdeki veya dünyanın öbür ucundaki insanlarla bağlantı kurmak için Skype ve video konferansı kullanabilirsiniz.

İçe kapanıklık hastalığı yaşayan kişilerin networking yapmaları konusunda başka hangi noktalar yardımcı olabilir? Sizce içe kapanıklık çözülebilir mi? Bu konu hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşmayı sakın unutmayın. 

2020 Ve Zorunlu Değişim >>