Network Marketingde Taahhüt Neden Önemli?

İnsanların anlamakta zorlandığı şey taahhüdü normal hayatlarına uyguladıklarında çok daha rahat edebilecekleridir.

Çoğu insan için taahhütler, korku filmi gibidir. Herkes alerji olur taahhütlere. İlişkilerde bir şey alırken bir şey için taahhüt verirsin. Her şeyde taahhüt vardır. Taahhüt, o verdiği söze ne olursa olsun bağlı kalmaktır. Birçok insan bunu yapmaya korkar, insanların özünde şu vardır; bir şey için söz vermezler!

İşinizde yükümlülük yoksa para yok, yükümlülük yoksa alışveriş yok. Ve tabi yükümlülük yoksa hayallerimiz ve hedeflerimiz bizden uzaklaşmaya başlar. Ama gerçekten sen yükümlülüğünü belirtmişsen durum farklıdır. İnsanların anlamakta zorlandığı şey taahhüdü normal hayatlarına uyguladıklarında çok daha rahat edebilecekleridir.

Network Marketingde Taahhüt Neden Önemli?

Kaçımız 9-5 çalışıyoruz? Neredeyse hepimiz. Bu hayatımızın temel taahhüdü değil mi? Her sabah uyan işe git eve gel. Her sabah uyan işe git eve gel işe git eve gel… Kırk yıl sonra düşer ve ölürüz. Nasıl bu yükümlülüğü aldık? Şikayet etmiyoruz çünkü her ayın sonunda bize maaş verirler. Biz bu işi yükümlülük olarak değil, iş olarak tanımlarız. Bunun iş olup olmadığını karşılaştırırız ve sonunda olmadığını fark ederiz.

Ticaretinizin anahtarı burada

Network Marketing’in anahtarı yükümlülüklerdir yani verdiğimiz taahhüttür.

Network marketingin anahtarı yükümlülüklerdir, yani verdiğimiz taahhüttür. Biri bize sunum yaptı, eğitim verdi ve esnek saatler hakkında konuştu. “Ne zaman istersen yapabilirsin, kuş gibi özgürsün.”dedi, bu doğru. Network marketingin gücü ve güzelliği, esnek olmasıdır. Global konsept, e-ticaret dünyanın yaşam olan her yerinde bir tuşa basarak yapabilirsin. Tamam ama hala taahhüt gerekiyor.

Ticarete ilk girdiğiniz kişi ile oturuyorsunuz ki herkes getirdiği kişilerle oturur. Bu yeni gelen insanların düşünceleri ile ilgilenmek için doğru değil mi? Bu yeni gelen kişinin her söylediğini ilk başta onaylarsınız. Onun söylediklerini ondan duymadan onu itekleyemezsiniz değil mi?

Networkte Sağlam İlişkiler Kurmak Neden Çok Önemli? >>

Çünkü onların işten çıkmalarından korktuğumuz için onları iteklemekten korkarız. Ama alt guruplarımıza bir şey öğretmeden önce hayal listesi yapılmalı ve taahhütler mutlaka alınmalı. Bunları ilk başta konuşmalıyız. Eğer bu konuşmayı yapmazsak üst levellerle alt guruplar arasındaki ilişki kötüleşmeye başlar.

Takımınızın taahhüdünü bilin

Yeni işe giren kişilerle oturup önce hedeflerinin ne olduğunu sormamız gerekir.

Yeni işe giren kişilerle oturup önce hedeflerinin ne olduğunu sormamız gerekir. Birinci olarak şunu sormalıyız;

-“Hıı ne, hedef mi? Ne diyorsun, sen bana para kazanacağımı söylemiştin!” derler. Bizim de;

-“Evet ama şimdi bana neden para kazanacağını söylemen gerek.” İkinci olarak şunu sormamız gerekiyor;

-“Bu işle ilgili ne taahhüt verebilirsin? Ne güvence verebilirsin? Bu konuda ne kadar ciddi olduğunu bilmeliyim. Nereye kadar ilerlemek istediğini bilmeliyim.”

Doğru değil mi? Çünkü sormamız gereken soru bu olmalı. “Dikkatli olmalıyım, sonra sorarım.” diye düşünme, “Şimdi bilmek sonra bilmekten daha iyidir.”demeliyiz. Alt gruplarımızın taahhüdünü bilmeye ihtiyacımız var. Onlarla oturup taahhütlerini sormalıyız. Ancak bundan sonra bir üst level olarak bundan sonra onların kendilerini bu işe adapte edebilmek için ne kadar enerji sarf edebileceklerini bile biliriz. Bir örnek ile ele alalım;

Örneğin; iki farklı kişiyi ele alalım biri Deniz diğeri ise Yusuf olsun. İkisinin yükümlülükleri birbirinden farklı. Yusuf, “Ben bu işe hayatımı vereceğim, bu iş için ne gerekiyorsa yapacağım, öleceğim gerekirse.” diyor. Deniz’in tavırları ise, “Pazartesi olmaz, Salı olmaz, Çarşamba 3 saat olabilir, Cuma meşgulüm, 1-2 saat olur.” Deniz ve Yusuf var, hangisi için daha çok çaba harcarsınız? Hangisi için daha fazla enerji harcarsınız?

Networkte Kopyalamak Ne Demektir? >>

O Zaman biz hangisine bu itekleyici odağımızı vereceğiz? Deniz %0 taahhüt veriyor, ikinci kişiye odağımı verecek miyiz? Evet ama Deniz’i itekleyemeyiz, çünkü taahhüdü açık ve net değil. Ama Deniz’e şunu diyebilirsin; “Hayır şimdi bana taahhüt vermelisin.” bunu dedikten sonra alt levelini kaybetmiş olursun. Bunun yerine “ Senin bu kararlarına saygı duyuyorum, senin bu çalıştığın çarşamba ve cumartesi günleri, seninle çalıştığım için mutluyum, hadi şimdi eğitimlere başlayalım.”

Deniz şunu fark edecek ki bu işin içinde olduğu sürece her gün taahhüt seviyesi kendi kendine artacak. Yusuf ise network marketingde daha çok potansiyel görmüş. Daha büyük bir resim görmüş, büyük etkinliklere yani konferans ve eğitimlere katılmış. Deniz’de o ilk çekini aldığında yükümlülüğü artacaktır. Her gün biraz daha iteklersek o en sonunda full time networker olacaktır.

Herhangi bir zorunluluğunuz yok.

Haftanın her günü 10-15 saat çalışma gibi bir zorunluluğumuz yok.

Haftanın her günü 10-15 saat çalışma gibi bir zorunluluğumuz yok. Haftanın 5 günü, 4 günü, 3 günü çalışabiliriz, bu neyi istediğimiz ile ilgilidir. Ama haftanın 1 günü çalışarak ayda 50 bin 100 bin lira kazanamayız hatta 2 bin lira bile kazanamayız. Burada yanlış bir şey var; bir tarafta 1 milyon dolar, diğer tarafta ise haftada 1 gün taahhüt veriyorsanız, bu olmaz.

Network Marketingde Davet Nasıl Yapılır? >>

Eğer network marketing sektöründe bir yılda 1 milyon dolar kazanmak istiyorsak ki bu mümkün haftanın 7 günü ve günde 22 saat çalışırsak bunu yapabiliriz. Taahhüt seviyemiz hedeflerimizle yani başarmak istediğimiz şeylerle çok yakından ilişkilidir. Bir insan bunu söyleyebilir;  “Benim hedefim 10 yıl sonra bir bisiklet almak.” Bugünden başlarsa yılda bir gün çalışarak bunu yapabilir, gerçi almak istediği bisikletin tarzına ve modeline bağlı bu.

Eğer şunu söylese “Dünyayı değiştirmek istiyorum şunu almak istiyorum, buraya gitmek istiyorum.” Ona şunu söyleyebiliriz; “Pardon bizim işimizde saatler esnektir. Akıllı çalışman yeterli. Bu senin kendi işindir bir üst level olarak benim görevim bu işte taahhütümüzü en üst seviyeye çıkarmaktır.” Bu zaman yönetimi ile ilgilidir.

Taahhütlerimiz tamamen kendiniz için

Network marketingde başarılı olmuş kişilerden pozitif enerji almak bizim ilk taahhüdümüzdür.

Networkümüzdeki taahhütlerimiz aynı zamanda kendimize olan, kendi gelişimimize olan, networkümüzün büyümesine dair yükümlülüklerimizdir. Bu ticarette kendimizi bireysel olarak geliştirmeliyiz, her açıdan gelişmeliyiz duruşumuzdan sunum yapma şeklimize kadar değişmelidir.

Network Marketingde Takip Nasıl Yapılır? >>

Network marketingde başarılı olmuş kişilerden pozitif enerji almak bizim ilk taahhüdümüzdür. Kesinlikle haftada 4-5 dün günde 2-3 saatimizi bu işe ayırmalıyız. Gerçekten network marketing sektöründe 3-4 yıl içerisinde bir şeyler başarabiliriz. Daha fazla şey isteyen biri haftada 7 gününü ayırmalıdır. Kendi kişisel gelişimimiz için de taahhütlerimiz olmak zorundadır. Bu işe girdikten 5 yıl sonra aynı kişi olmayacağız çünkü. Çünkü networkümüz geliştikçe biz de gelişeceğiz ve gelişmeliyiz. Yeni şeyler öğreneceğiz ve bilgi seviyemizi arttıracağız.

Bu işe yeni girmiş olan arkadaşımızla oturup taahhütlerin ne kadar önemli olduğunu onunla konuşmalıyız. Açık olmalıyız ama 2 gün derse 2 gün çok az yetmez dememeliyiz. Bunu yapmamalıyız. Onların yükümlülüklerini aldıkça onları iteklememize izin verirler sürekli iteklemeye devam etmeliyiz. İtmeye devam ettikçe yükümlülük yükselir, yükselir, yükselir. Networkümüzde taahhütler sürekli yükselmeli asla azalmamalı. İkinci olarak kişisel gelişimimize taahhüt, üst levellerimizle vakit geçirmek için taahhüt ve özellikle etkinliklere katılma taahhüdü vermeliyiz.

Gördüğünüz gibi, taahhütler şirketiniz için değil; uplinenınız için değil; tamamen kendiniz, hayaliniz ve hedefiniz içindir. Bu durumu son olarak şu örneklerle açıklayacak olursak daha güzel olur;

Network Marketingde En Önemli Konu >>

Bunlardan hangisi olacağınıza siz karar vereceksiniz;

Bunu yapmamalıyız.

 Sadece çalışan bir işçi miyiz?

  • Örnek: Bir kafede çalışan garsonun işi bellidir. Doluyu götür, boşu al. Ya da tıpkı inşaatta çalışan akşam olsa da eve gitsem diyerek tuğla dizen işçiye benzer. Bu işçi sadece tuğlaları rastgele dizer arasına harcı basar.

Bir şirkette maaşlı çalışan müdür gibi miyiz?

  • Tıpkı inşaatta çalışan bir ustabaşı gibidir, işine gelince, patron inşaata uğrayınca işçileri denetlemeye çıkar ama patron kadar özen göstermez.

Yoksa kendi sarayını inşa eden bir usta mıyız?

  • Tuğlaları milim milim ölçerek yerleştiren, her adımına dikkat eden, her şeyi gözden geçiren, gecesini gündüzüne katan, her noktasında düşünerek hareket eden odağını dağıtan her şeyi başından def eden, yağmur çamur demeden işinin başında duran, çivileri çakacak yeri bile milim milim ölçen bir saray ustası mısın? İşte biz de saray ustası gibi olmalıyız, çünkü Network Marketing bizim kendi işimiz, kendi ticaretimiz, bireysel başarımızdır. Bu yüzden taahhüt, Network Marketing sektöründe önemlidir. Verdiğimiz taahhüt bizim için önemlidir.

Şimdi kararınızı verin ve başlayın. Ama sakın gaza gelmeyin. Çünkü dış motivasyon geçicidir ve önemli olan kendi kendimizi motive edebilmektir.

Network Marketing Nasıl Yapılır? >>