Network Marketingde Başarısız Olmanın 9 Sebebi 

Network Marketing içerisinde, 10 networkerden sadece 4'ünün, önemli bir gelir kazanacağını ve 10.000 ağ pazarlamacısından sadece 1'inin işinde en az bir milyon dolar kazanacağı bir gerçektir.

Network marketingde başarısız olmanın nedenleri nelerdir? Neden insanlar başarısız olur? Network marketingde başarı için yapılması gerekenler nelerdir? Becerilerimizi geliştirmemiz gerekiyor mu? Bu sorular network marketing içerisinde insanların zihinlerinde aşmak istedikleri sorular arasında yer almaktadır. Eğer siz de bu sorular hakkında cevaplar arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Network marketing içerisinde;
10 networkerden sadece 4’ünün, önemli bir gelir kazanacağı ve
10.000 ağ pazarlamacısından sadece 1’inin işinde en az bir milyon dolar kazanacağı bir gerçektir.

Bu sayılar herkesi düşündürebilir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda, son 10 yılda 100 binden fazla dolar milyoneri çıkarmış bir sektörden bahsettiğimizi de unutmayalım. Network marketingde katılan herkesin başarılı olamayacağı bir gerçektir, herhangi bir iş kolunda olduğu gibi; futbolda, müzikte, sanayi alanında vs. Peki bunun nedenleri nelerdir?

Network Marketingde Başarısız Olmanın 9 Sebebi

İnsanların büyük gelirlere ulaşamamış olmalarının veya bu ticareti bırakmış olmalarının birden çok nedeni var. Networkü bırakanların veya içerisinde büyük gelirlere ulaşamayanların, bu başarısızlık nedenlerinden 9 tanesini “networkokulu.net” olarak sizler için derledik. Gelin hep birlikte bunlara bakalım.

Birçok networker, isim listesi yapmıyor.

İsim listesi, network marketing'in kalbi ve ruhudur.

İsim listesi, network marketing’in kalbi ve ruhudur. İsimler olmadan, işinizde  sponsor olacağınız kimse de olmayacak. Ağ pazarlamacılarının çoğunun başarısız olmasının nedeni, potansiyel iş ortakları veya müşterileri için bir liste oluşturmamalarıdır.

Network marketing “umma, umut etme” ticareti değildir. Oturduğumuz yerden, sadece kafamızda çalışamayız. Liste yapmalı, sonra onlarla olan ilişkimize göre davet, tanıtım yapmalıyız. Veya onlarla ilişkimizi geliştirmek için vakit geçirmeliyiz.

Ayrıca network, 9-5 yapılacak bir iş de değildir. Yolculuk yaparken de biriyle tanışıp, sonra ona tanıtım yapabilirsiniz. Tatilde de tanıtım yaparak, satış yapabilirsiniz. Network marketing bir yaşayış biçimidir. Bu yüzden listemiz de sürekli güncellenmelidir. Yeni isimlerin olması sizin ufkunuzu da açacaktır emin olun. Potansiyel iş ortaklarınız veya müşterilerinizin olduğu bir listeniz yoksa, şimdi bir tane oluşturun, ve ertelemeyin. Hemen başlayın.

Network Marketingde Başarılı Olan İnsanların Sırrı >>

Taahhüdünüz sponsorunuz veya alt kollarınız için değil, hayalleriniz içindir.

Doğrudan satış işine katılmak için 100 dolar veya 1000 dolar yatırdınız. Sadece ürün aldınız diye, sadece networke girdiniz diye çok para kazanacağınızı düşünüyorsunuz dimi? Cevabınız “evet” ise kesinlikle hata yapıyorsunuz. Eğer böyle düşünüyorsanız ya bu düşüncenizi değiştirmelisiniz, ya da bu ticareti yapmak için vaktinizi öldürmeyi bırakın, kendinizi kandırmış olursunuz.

Girerken aldığınız ürünler sizin kendi işinizi kurmanız için bir fırsatın başlangıcıydı. Ağ pazarlamasında başarılı olmak için (aynı şey başka bir işletmede de geçerli), paradan daha fazlasını düşünmeniz gerekir.

Çoğu kişi doğrudan satışa katılıyor fakat başarısız oluyor, çünkü işe sadece cep olarak katıldılar. Kafa olarak hala dışarıdalar. Bu ticaret için zaman ayırmıyorlar ve kendilerini geliştirmek, potansiyel müşterilerini düzene sokmak ve ekiplerini oluşturmak için ek para yatırmıyorlar. Ek para içerisine toplantılara ve etkinliklere katılmak, kitap okumak, başarılı bir lider ile görüşmek için (30dk görüşebilmek için bile olsa) başka bir şehre seyahat etmek gibi şeyler var. Kısacası, işe bağlılıklarından yoksunlar.

Çoğumuz network marketinge bir çalışan zihniyetiyle giriyoruz. Ya da bazılarımız işe tam zamanlı bir iş olarak değil, yarı zamanlı bir iş olarak bakıyor. Yarı zamanlı olması da normal. Burada bahsettiğimiz konu sadece fiziki olarak zaman ayırmak değil. Zihnen bu işe odağını vermektir. Bir işletmenin katlanarak büyümesi için, sahibinin bölünmemiş dikkatine ihtiyacı var. Bu aynı zamanda network marketing için de geçerlidir. %100’ümüzü vermemiz gerekiyor. Ne kadar zaman ayırıyorsak, o vakti tamamiyle değerlendirmeliyiz.

Her Yerde Yapabileceğiniz İş Fikirleri >>

Beklentiler doğru değil, hemen zengin olmayı düşünüyorlar.

Çoğumuzun network marketinge tek katılma nedeni: büyük para kazanmak.

Çoğumuzun network marketinge tek katılma nedeni: büyük para kazanmak. Finansal özgürlük, bu denklemin bir parçası olmasaydı, bu işe katılamazdık. Bu kötü bir şey mi? Elbette ki HAYIR. Para kazanmak istemenin hiçbir yanı kötü değil. Ancak kaçırdığımız konu, bu ticaretin de kendi kuralları var.

Birçok insanın yaptığı hata, manzaralarını tamamen parasal kazançlar üzerine koymasıdır. Hemen ve acil. Aciliyet duygusu ile acil konusunu karıştırmamalıyız. Acileyet duygusu sizin, yapacağınız bir daveti, tanıtımı veya eğitimi ertelemenizi engeller. Ancak odağımızı sürekli gelir getirecek, sağlam bir organizasyona vermeliyiz.

Çoğu ağ pazarlamacısı bu ticareti bırakıyor, çünkü gelir odaklı değiller. Sabırsızlar ve hemen büyük para kazanmaya başlamak istiyorlar. İnsanları, geleceğin büyük bir lideri olarak değil, umutlarının yürüme parası olarak görüyorlar.

“Network marketing’in güzelliği, başkalarının başarabilmelerine yardımcı olmadan başarılı olamayacak olmanızdır.”

İnsanlar ticaretini yürütme konusundaki eksiklerini geliştirmiyor.

Pek çok çalışan işlerinde mutsuz, çünkü heyecanlı değiller. Sabah kalktıklarında, “bugün işi için en iyi gün olacağını” iddia etmek yerine “bu iş beni lanetledi” diye inlerler. Birçok kişi işini bırakıyor ve yine birçok kişi işlerinde çok sefil bir hayat sürdükleri için network marketinge girmeye başladı.

Yolculuğunuza bir networker olarak devam etmek istiyorsanız, bu işe katılmanızın nedenini sürekli olarak kendinize hatırlatmanız gerekir. Hedefleriniz için heyecanlı olmalısınız, başkalarının hissetmesini istediğiniz enerjiyi dışarı atmanız gerekir. “NEDEN”lerinizi hatırlamak, sizin kararlılığınızı perçinleyecek. Her sabah bu sebebi düşünün. Çünkü bu coşku ve heyecanınızı besleyecektir. Bu, zorluklarla karşılaştığınızda sizi oyunda tutacak olan şeydir.

Saadet Zinciri Ve Ponzi Sistemler >>

İnsanlar bir şeylerden hemen vazgeçmeye çok yatkınlar.

Araştırmalara göre, bebekler yürümeyi öğrenebilmek için ortalama 200 defa düşüp, kalkıyorlarmış.

Bisiklet sürdüğünüzde veya araba sürdüğünüzde biraz korktunuz, değil mi? Bisikletten ilk düştüğünüzde veya arabanızla kaza yapmaktan kılpayı kurtulduğunuzu düşünün. “Bunu yapabileceğimi sanmıyorum…” gibi düşüncelere başladınız mı? Sonuçta arabadasınız ve trafiktesiniz, kaza da yapabilirsiniz. “Kaza yaptım, bir daha araç kullanmayacağım.” diyen yok ki!

Araştırmalara göre, bebekler yürümeyi öğrenebilmek için ortalama 200 defa düşüp, kalkıyorlarmış. 200 defa! Hangimiz, “Galiba ben yürümeyi beceremeyeceğim, bundan sonra sürüneyim” dedik? Aksine devam ettik ve yürümeyi öğrendik.

Pratik yapmaya devam edin; davet, tanıtım veya takip konusunda eksikleriniz varsa daha çok pratik yapın. Neden bırakıyorsunuz? Bunu yaptığınızda bir süre sonra doğal bir beceri gibi görünecek. Network marketing böyle; hemen başaramazsın. Yolda tümsekler olacak ve düşeceksiniz, ancak cesareti kırılıp pes etmeyin.

“Unutma, bırakanlar asla kazanmaz ve kazananlar asla bırakmaz!”

Bu ticareti bırakan networkerlerin, yazılı hedefleri yok!

Hedeflerinizi yazmazsanız, yakında onları unutacaksınız. Hayatımızın her anında dikkat dağıtıcı şeylerle uğraşmak zorunda kalıyoruz, unutmak kolaydır. Doğrudan satış şirketinize ilk katıldığınızda bir hedefiniz olması gerekir. Herhangi bir şey olabilir – kendi evini, hayalindeki arabayı satın almak, hatta formda olmak! Her gün bu hedefleri hatırlamanıza yardımcı olmak için bir hayal tahtasına sahip olmalısınız.

Bir hayal tahtası herhangi bir tahta (bir mantar pano, mıknatıs tahtası, resimlerin üzerine koyabileceğiniz herhangi bir şey) üzerine kurgulanmış hayallerinizin görsel temsilleri olabilir. Kendinizi harika, hırslı veya motive hissettiren parlak, renkli görüntüler bulun. Bu rüya tahtasını yatağınızın yanına yerleştirin. Böylece sabah uyandığınızda, ne için çalıştığını hemen anlayacaksınız.

Doğrudan Satışta İvme Nasıl Oluşturulur? >>

“Hayır” kelimesini kişisel algılıyorlar.

Network marketing işinizde genellikle, en az bin tane “Hayır” alırsanız, başarılı olacağınız söylenir.

Network marketing işinizde genellikle, en az bin tane “Hayır” alırsanız, başarılı olacağınız söylenir. Kaç kez birisini organizasyonunuza almaya çok yaklaştınız ve son anda o “hayır” dedi?

Doğal tepkiniz şu olabilir “Kahretsin, bunu almak için kaç tane takip yaptım ve şimdi hayır mı diyor?” “Bunu kişisel olarak almayın, çünkü kişi iş fırsatına “hayır” diyor, size değil. Üstelik, çoğu zaman “hayır”, “sadece şimdilik hayır” anlamına gelebilir. Eğer kişi “hayır” diyorsa, onu takibe alın ve bir sonraki kişiye geçin. Basit bir “Hayır” kelimesinin hayallerinizi gerçekleştirmenizi engellemesine izin vermeyin.

İşlerine, şirketlerine, ürünlerine ve kazanç planlarına olan tutumlarını, güçlendirmiyorlar.

Zayıf duruş, kişinin benlik saygısı eksikliğinin bir yansımasıdır ve zayıf benlik imajını yansıtır. Başarıyı yansıtmak istiyorsanız, bu kısma bakmanız gerekir. Network marketing içerisindeki insanların çoğu, insanların gördüklerine göre yargıladıklarını unuturlar. Profesyonel bir distribütör olmak istiyorsanız, profesyonel gibi görünün ve kendinize, şirketinizin ürünlerine ve şirketin kendisine güven duyun.

Üst Basamaklarınıza Danışmak Önemli Mi? >>

Satıcı sendromuna düşüyorlar.

Doğrudan satışçılar ya da networkerler, satıcı değildir.

Doğrudan satışçılar ya da networkerler, satıcı değildir. Bir satıcının işi, bir satış yapmak, bir komisyon almak, bir sonraki satışa geçmek ve şirketin müşteri hizmetlerinin oluşabilecek sorunlar konusunda endişelenmektir. Öte yandan bir networker, sadece satış yapmaz. Kendisini kopyalaması gerekiyor. Sizin kadar iyi davet, tanıtım ve takip yapan bir kişi yetiştirirseniz bu sizin yararınıza olur. Sizin kadar iyi ne kadar çok lider yetiştirirseniz, ekonomik özgürlüğün kapısını biraz daha aralamış olacaksınız.

Network marketing ticaretindeki çoğu insan, kendilerini kopyalamak yerine, daha fazla insanı işlerine almaya odaklanır. Her zaman, ağ pazarlamanın daha çok insan alma işi olmadığını, kopyalama meselesi olduğunu unutmayın. Her şeyi kendiniz yapmak değildir, zamanınızı ve çabalarınızı arttırmakla ilgilidir.

Network marketing her ne kadar bir satış modeli olsa da, aslında bir yaşam biçimidir. Bu ticaret sınırsız bir gelir imkanı sunar. Sınırsız bir gelir için de sınırsız düşünmemiz gerekir. Eski alışkanlıklarımız, eski düşüncelerimiz bizi olduğumuz yere getirdi. Şimdi bir tık ileriye daha gidebilmek için, düşüncemizi, duruşumuzu, tutumumuzu, kısacası kendimizi geliştirme vakti. Daha çok pratik yapma, daha az konuşma vakti.

Siz de networkerlerin başarısız olmasının veya networkü bırakmalarının sebepleri konusunda tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bol kazançlar…

Neden %95 Başarısız Olur? – Network Okulu Tv >>