Öğrenciler Nasıl Verimli Bir Tatil Geçirebilir? Tatilde Neler Yapmalı?

Tatilde neler yapmalı? - Verimli bir tatil için önceden plan yapmak, sizin zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Yarı yıl tatili veya hafta sonu tatili olsun, öğrenciler nasıl verimli bir tatil geçirebilir? Eğitim, öğrenciler için sadece okulda olmaz. Okul dışındaki sürelerde de verimli bir çalışma ile öğrenme süreci devam ettirilebilir. Bunun için okuldan uzak olduğu süre boyunca çocuklarınızla hem harika bir zaman geçirebilir hem de onları geliştirebilirsiniz.

Tatiller, çocuklarınızla bağ kurmak için harika bir zaman olabilir. Hatta onlardan ilham alarak, kendi içinizdeki o kayıp çocuğun dışarı çıkıp oyun oynamasına izin verebilir. Ancak, çocukların can sıkıntısı nedeniyle yaramazlık yapabileceği stresli bir zaman da olabilir. Tatiller için biraz planlama yapmak ve küçükleri yaramazlıktan uzak tutmak için kendinizi bir dizi aktivite ile hazırlamak, en iyisi olacaktır. Peki nasıl?

Öğrenciler Nasıl Verimli Bir Tatil Geçirebilir?

Tatilde neler yapmalı? – Verimli bir tatil için önceden plan yapmak, sizin zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır. Her haftaya, önceden planlayarak başlayın. Çocuklar dört gözle bekleyecekleri şeyleri bilirlerse, çok daha mutlu olurlar. Ayrıca çocukları da planlamaya dahil ettiğinizden emin olun.

Tatili Verimli Geçirmek İçin Büyüklere Tavsiyeler >>

Karar verme sürecinde yer almışlarsa, seçilen faaliyetler hakkında şikayet etme olasılıkları daha düşük olacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler yapın: evde, bahçede, dışarıda yapılacak şeyler ve yapılması pahalıya olan tuhaf aktiviteler. İşte seçebileceğiniz 19 fikir.

1. Kendi oyunlarınızı yapın.

Renkli kartlar, çocuk makası, yapıştırıcı ve eğlenceli oyunlar yapmak isteyebileceğiniz diğer her şeyi alın.

Renkli kartlar, çocuk makası, yapıştırıcı ve eğlenceli oyunlar yapmak isteyebileceğiniz diğer her şeyi alın. Çocuklarınıza araçlarınızı gösterdikten sonra, onlara sorun: Nasıl bir oyun oynamak istiyorsun? İnanılmaz yaratıcı fikirler bulduklarına tanık olacaksınız. Onların düşünce gücüne de yardımcı olabilecek, evde yapılabilecek eğlenceli bir aktivitedir.

2. Yemek pişirin.

Haftada bir yemek pişirme günü planlayın. Çocukları en baştan sürece dahil edin. Malzemeleriniz olan bir dizi tarif arasından seçim yapmalarına izin verin. Çocuk okuyabiliyorsa, tarif kitabından okumasını sağlayın. Adım adım, talimatlar üzerinde çalışmalarına yardımcı olun. Kendiniz, yemek yapmanın cazibesinden kaçınmaya çalışın.

Verimli Ders Çalışma Taktikleri >>

3. Bir survivor rotası oluşturun.

Çocukların en sevdiği aktivitelerden biri aksiyon dolu oyunlar olacaktır. Eviniz bir arka bahçeye sahipse, bir survivor kursu düzenleyin. Eski tahta parçaları, kutular, kovalar, bahçe sandalyeleri – üstünden, altından veya etrafından atlanabilen her şey. Çocuklara survivor kursunda zaman geçirmelerini tam olarak tembihlediğinizden emin olun.

Eğer eviniz bahçeye sahip değilse üzülmeyin. Salonunuzu, haftanın belli günleri evde bulunan araçlarla donatarak güzel bir survivor eğitim kampına çevirebilirsiniz. Çocuklarınızın becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacağı evde yapılabilecek, güzel ve de eğlenceli bir aktivite olacaktır.

4. Bir bahçe oluşturun.

Bahçede çocuklara küçük bir alan ayırın. Çiçekleri, bitkileri, marulları ekin – hızlı büyüyen ve onlara bir şeyler üretmiş olmanın memnuniyetini veren her şey olabilir. Çocuklarınız küçükse, onlara bir kürek verin, eski kıyafetlerini giydirin ve serbest bırakın. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda, bahçıvanların hayatta en mutlu insanlar arasında olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun açıklaması, toprakta sizi gerçekten mutlu eden bir bakteri türleri vardır. Denemekten zarar gelmez; hepimiz mutlu ve sakin çocuklar istiyoruz.

5. Kamp yapın.

Tatilde neler yapmalı? - Öğrencilerin verimli bir tatil geçirmeleri için zihinlerini boşaltmaları gerekmektedir.

Tatilde neler yapmalı? – Öğrencilerin verimli bir tatil geçirmeleri için zihinlerini boşaltmaları gerekmektedir. Bunun için kamp yapmak kadar güzel bir aktivite zor bulunur. İçeride veya dışarıda battaniyeler ve çarşaflarla bir çadır kurun. Çadır kurulduğunda, yanlarında götürmeleri için onlara ışıklı oyuncak bir meşale ve piknik malzemeleri verin. Garanti ederiz ki onları saatlerce göremeyeceksiniz.

6. Piknik yapmaya gidin.

Piknik yapmak için uzaklara gitmenize gerek yok. Çocuklar düzenli olarak bahçede piknik yapmayı ister. Onlara buzdolabından, israf etmeyecekleri şekilde piknik için malzelemeler verebilirsiniz. Bunlar, plastik bir kapta paketlenip çimlerin üzerinde yendiğinde, bu güzel atmosferin, en sıkıcı sandviçleri, ne kadar eğlenceli hale geldiğini görünce şaşıracaksınız.

Yaz Tatilini Verimli Geçirmenin Yolları >>

7. Hazine avı yapın.

Bahçede bir yere sakladığınız hazineleri bulmak için ipuçlarını içeren sırlarla dolu bir hazine haritası yapın. Pahalı veya büyük olması gerekmez. Dışarıda bulunduğunda küçük bir toka bile heyecan verici olacaktır.

8. Bir tatil günlüğü oluşturun.

Öğrencileri bir tatil günlüğü veya not defteri tutmaya teşvik edin. Özel günlerin fotoğraflarını çekip yazabilirler. Gelecekte onlar için güzel bir anı defteri olacak ve onları saatlerce meşgul edecektir.

9. Dans edin.

Tatil günlerinde yapılabilecek stresinizi azaltacak en güzel aktivitelerdendir.

Çocuklarınızla onların hoşuna giden şarkılar eşliğinde dans edebilirsiniz. Tatil günlerinde yapılabilecek stresinizi azaltacak en güzel aktivitelerdendir. Kendinize evde bulunan boş kaplardan bazı müzik aletleri yapabilirsiniz.

10. Film yapın.

Şu anda elimizde bulunan telefonlar ile kendi filminizi hazırlayabilirsiniz. Ücretsiz uygulamalar ile efektler kullanabilir, eğlenceli ve de yaratıcı bir zaman geçirebilirsiniz. Çocuklarınıza internet ortamının, sadece sosyal medya uygulamalarından ibaret olmadığını anlatmanın en güzel yollarından biri olacaktır.

Sokağa Çıkma Yasağında Evde Neler Yapılabilir >>

11. Boyayın.

Yaratıcılığınızı ifade etmenin en güzel yollarından biri boya kullanmaktır. Büyük yaprak kağıtlar ve bol miktarda boya alın. Boyamak için sadece fırçaları değil, ellerinizi ve ayaklarınızı da kullanabilirsiniz. Bu sizi ve çocuklarınızı biraz daha özgür hissettirecektir. Herhangi bir stresi önlemek için alanı iyice hazırlayın, plastik bir şey veya veya gazete ile örtün. Bitirdiğinizde de ellerinizi mutlaka yıkayın.

12. Kuyumculuk yapmaya başlayın.

Tatilde neler yapmalı? – Verimli bir tatil için öğrenciler, beceri geliştirme üzerine odaklanmalıdırlar. Bir boncuk dükkanına gidin ve boncuklar, teller ve tokalar satın alın. Kendi takılarınızı yapmakla meşgul olun. Bu aktivite en küçük çocuklarla yapılabilir. Sadece farklı yaş grupları için uygun boncuk boyutlarını aldığınızdan emin olun. Çocuklar yaptıkları takıları takmaktan çok gurur duyacaklar.

13. Yüzmeye gidin.

Denize yakın yaşayacak kadar şanslıysanız, mümkün olduğunda yüzmeye gidin.

Denize yakın yaşayacak kadar şanslıysanız, mümkün olduğunda yüzmeye gidin. Denizin çocuklar üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Suda kullanılan enerji miktarı, eve geldiklerinde o kadar aktif olmayacakları anlamına geliyor. Denize yakın yaşamıyorsanız, bunun yerine yüzme havuzuna gidebilirsiniz.

14. Doğa yürüyüşlerine çıkın.

Doğa yürüyüşlerine bir amaçla gidin. Sahile gidiyorsanız, heykeller yapmak için deniz kabuğu ve taşlar toplayın. Ormanda, çocukların farklı türlerde böcek, bitki veya ağaç aramalarını sağlayın. Alternatif olarak, izlediğiniz rotayı çizmeleri için onlara bir harita verin. Kontrol ve plan vererek, çok çabuk sıkılmalarını engellemiş olursunuz.

Yeni Yılda Yapılacaklar Listesi >>

15. Satış yapın.

Çocuklarınızın odalarında kullanmadıkları eşyaları, internet ortamında satmaları için destek verin. Kendi dükkanlarında satış yapmalarını sağlayın. Ürünlerinizden bazılarını sattıkları zaman, onlara limonata yapabilirsiniz. Veya tüm aile birlikte gezi yapmak için parayı bir araya toplayın.

16. Kütüphaneyi ziyaret edin.

Tatilde neler yapmalı? – Verimli bir tatil için öğrenciler, okumak, araştırma yapmak vb amaçlar için yerel kütüphaneleri ziyaret edebilirler. Yerel kütüphaneleri düzenli olarak kullanın. Ayrıca orada fazladan zaman geçirmeye odaklanabilirsiniz. Kitap alıp eve gitmek yerine oradayken biraz kitap okuyun. Çocuklarınıza kitap sevgisi verin. Bu onlara verebileceğiniz en iyi hediyelerden biridir.

17. Buz patenine gidin.

Birçok arenada, tatillerde halka açık paten saatleri vardır.

Birçok arenada, tatillerde halka açık paten saatleri vardır. Hava uygunsa, açık hava pistinde veya havuzda kaymak da çok eğlenceli olacaktır. Kış bitmeden hemen araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

18. Hayvan sevgisi aşılayın.

Çocuğunuz için küçük yaşlardan itibaren yapabileceğiniz en güzel şeylerden biridir. Minik dostlarımız ile bağ kurmalarına yardımcı olun. Bu onların ileride çok daha merhametli bir insan olmalarını sağlayacaktır.

19. Yeni kararlar alın.

Tatiller, düşünmek için insanlara geniş zaman aralıkları sağlamaktadır. Çocuklarınız ile gelecek hakkında konuşarak onların bir vizyon oluşturmalarına yardımcı olun. Yeni kararlar almalarını sağlayın. Daha sonra kararları uygulamak için hemen bir plan üzerinde çalışın.

Tatilde neler yapmalı? – Verimli bir tatil konusunda çocuklarınız sizi takip edecektir. Sizi hiçbir şey yapmadan vakit geçirirken görürlerse onlar da aynısını yapacaklardır. Çünkü onların gözünde liderleri sizlersiniz.

Sizler tatilinizi nasıl geçiriyorsunuz? Çocuklarınızla hangi aktiviteleri yapıyorsunuz? Tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

Eğitimde Öğrenci Stres Nasıl Azaltılır? >>