Sokağa Çıkma Yasağı Sürecinde Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Sokağa Çıkma Yasağı Sürecinde Evde Yapılacak Etkinlikler - Covid-19 nedeni ile gerek ülkemizde gerekse dünyada, bazı tedbirler beraberinde kısıtlamaları da getirmektedir.

Sokağa çıkma yasağı sürecinde evde can sıkıntısı çekmek normaldir. Evde yapılabilecek işler veya etkinlikler, sizin boş zamanınızı daha verimli hale getirebilir. Bu süreçte hem eğlenip hem de kendinizi geliştirebilirsiniz. Peki neler yapılabilir?

Covid-19 nedeni ile gerek ülkemizde gerekse dünyada, bazı tedbirler beraberinde kısıtlamaları da getirmektedir. Sağlığımız için çok önemli olan bu süreç içerisinde evde boş zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Sadece yatarak geçirmek yerine, iletişim çağının en büyük getirisi olan interneti de bilgi köleniz haline getirebilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağı Sürecinde Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Sokağa çıkma yasağı aralıklarla ülkemizde devam edeceği aşikardır. 2020 yılı biterken, 2021 yılının da bir bölümünde bu süreci yaşayacak gibi duruyoruz. Çoğu otoritelerin açıklamalarına göre, insanların normal hayatlarına dönme süreci 2022 yılından önce olmayacak. Bu süreci bilmek sizin beklentilerinizi de doğru ayarlamanıza imkan verecektir. İşte size evde can sıkıntısı sürecini başarıya çevirecek, yapabileceğiniz aktiviteler;

Çevrimiçi Eğitimin Avantajları Nelerdir? >>

1. Evde egzersiz yapın

Egzersiz yapın - Şimdi bu kulağa eğlenceli gelmeyebilir, ancak kış olduğu ve herkes kış boyunca evde olacağı için bu, vaktiniz varken forma girmenin harika bir yoludur!

Şimdi bu kulağa eğlenceli gelmeyebilir, ancak kış olduğu ve herkes kış boyunca evde olacağı için bu, vaktiniz varken forma girmenin harika bir yoludur! Bir Android veya iPhone’unuz olsun, egzersiz uygulamaları her ikisinde de mevcuttur veya hatta Youtube‘daki birkaç egzersiz videosuna bakın.

Bunu yapmak için çok tembelsen, sadece biraz güzel müzik çal ve dans et. Hiçbir şey olmayacakmış gibi görünmeyebilir, ama aslında endorfin salgılayacak, bu da seni daha iyi hissettirecek ve ayrıca kalorinin birkaçını yakacaksın!

2.Yeni bir hobi edinin

Şarkı söylemek, dans etmek, yazmak, enstrüman çalmak, çizim yapmak, okumak, hatta belki sadece video oyunları oynamak olsun, hobiler zaman geçirmek için her zaman iyi bir yoldur. Hatta hobilerinizden biriyle yetenekli olduğunuzu bile görebilirsiniz!

2021 Yılı Burç Yorumları – 2021 Yılında Sizleri Neler Bekliyor? >>

3. Arkadaşınızla görüntülü konuşun

Durum ne olursa olsun, yanında bir arkadaşın varsa, her zaman kendi başına olduğundan çok daha eğlenceli olacaktır. Ancak sokağa çıkma yasağı var. Bunu daha eğlenceli hale getirmek için gün içerisinde kısa süreli güzel toplantılar yapabilirsiniz. Arkadaşlık bağlarınızı koparmamanız, ruhsal sürecinize olumlu etki yapacaktır.

4. Dizi veya film izleyin

Bu, izlemek için yeni bir dizi bulmak için mükemmel bir zamandır (izleyecek bölümleriniz biterse birden fazla olabilir). Diziler ve filmler, aklınızı bir şeylerden uzaklaştırmanın çok iyi bir yoludur. Filmler, arkadaşlarla ve aileyle de güzel bir fikirdir. Birkaç güzel film seçin ve biraz patlamış mısır yapın, kanepede rahatlayın ve gecenizin geri kalanının tadını çıkarın! Bir şeyi izlerken zamanın ne kadar çabuk geçtiğine inanamayacaksın.

Evde Yapılacak Aktiviteler – Kişisel Gelişim Film Önerileri >>

5. Yemek veya başka bir şey pişirin

Pişirme her zaman iyi bir fikirdir.

Pişirme her zaman iyi bir fikirdir. Kurabiyeler, kekler… Yemek kitabınız veya tarifiniz yoksa, strese girmeyin, internet harika bir yer. Kendiniz için ya da aileniz ve arkadaşlarınız için yemek pişirebilirsiniz. Çölünüz başarılıysa, pişirme işleminizle ilgili iltifatlar alacaksınız ve göründüğü kadar aptalca görünse de, sizi daha iyi bir ruh haline sokacaktır! Pişirmekten daha çok yemek yapmayı seviyorsanız, ailenize güzel bir yemek yapın, tadı korkunç olsa bile onu takdir edeceklerdir.

6. Odanızı dekore edin

Odanızda bir şey eksik gibi hissediyorsanız ve bir gün onu değiştireceğinizi söylediyseniz, sokağa çıkma yasağı süreci tam zamanı! Bu aynı zamanda odanızı temizlemek ve düzenlemek için mükemmel bir fırsattır. Aynı zamanda onunla biraz eğlenin. Ancak, sıkılmamak ve kolayca pes etmemek için eğlenceli müzikler koyduğunuzdan emin olun.

Evde Odaklanma Probleminizin Çözümü – Doğru Beslenme >>

7. Dolabınızı temizleyin

Giysilerini gözden geçir, artık sana uymayan o kazağa gerçekten ihtiyacın var mı? Ya da sevmediğin kotlar? Belki sizin bedeninizde olmayan bir çift ayakkabı bile! O eşyalar neden hala dolabında duruyor? Dolaplarında daha fazla yer kalmayan insanlardan biriyseniz, artık ihtiyacınız olmayan eşyaları alın ve bağışlayın! Çok minnettar olacak ve onları sizden çok daha iyi kullanacak birçok insan var. Değişiklik yapmaya yardımcı olacak bir şeyler yapın, pek görünmeyebilir, ama onlar için çok şey ifade eder.

8. Erken bir gece uykusu alın

Erken uyumak size göre olmasa da neden kaliteli bir uyku çekmiyorsunuz? Daha erken uyanacak, daha tazelenmiş hissedeceksiniz.

Sosyal Becerileri Geliştirmenin 10 Yolu >>

9. Yeni bir şeyler öğrenin

Çevrimiçi kurslar alabileceğiniz birçok web sitesi var!

Çevrimiçi kurslar alabileceğiniz birçok web sitesi var! Ya da bunu eski moda şekilde yapabilir ve birisinin size öğretmesini sağlayabilirsiniz. Orada öğrenilecek o kadar çok yeni şey var ki, diller, kültür, sanat ve zanaat gibi, hatta belki bir enstrüman çalmayı bile öğrenebilirsiniz!

10. Daha iyi bir topluma yardımcı olmak için etkinlikler düzenleyin

Şu anda bunları tam olarak yapamasanız da, sokağa çıkma yasağı sona erdiğinde, birkaç arkadaşla buluşmak ve birkaç sokağı temizlemek, hatta belki birkaç ağaç dikmek güzel bir katkı olacaktır. Veya başıboş bir hayvan görürseniz, hayvan barınağına başvurun. Bunlar pek bir işe yaramayacak gibi görünebilir, ancak orada oturup bir değişiklik beklerseniz, o sadece gelmeyecek, değişiklik yapacak kişi siz olmalısınız.

Network Okulu Eğitimleri Başladı – Evden Yapabileceğiniz İşlerde Başarınızı Garantileyin!>>

11. Bir “Haber Programı” çekin

Bugün var olan teknoloji harika. Akıllı telefonlar video çekmek için donanımlı olarak gelir Yerel olarak devam eden olayların veya aile çevrenizde gerçekleşen olayların bir haber bültenini ayarlayın ve yapın. Bu aynı zamanda herkesin topluluk önünde konuşmayı öğrenmesine de yardımcı olacaktır. Bunu evde yapmak, aile olarak etkileşim kurmanın alışılmadık bir yoludur.

12. Evde bir bahçe oluşturun

Sokağa çıkma yasağı sizin hayatınız için faydalı bir şey yapmanıza engel değildir. Fide dikmek ve büyümesini izlemek eğitici olduğu kadar ödüllendiricidir. Dikmek için en iyi zamanın ne olduğu konusunda biraz araştırma yapmanız gerekir. Zaman çerçevesi, çeşitli bitki türleri arasında dalgalanır.

Çoğu bitkinin bir bahçeye nakledilebilecek bir seviyeye gelmesi 3-15 hafta sürer. Ne tür bitkiler diktiğinizi ve ne kadar zamana ihtiyaç duyduğunuzu bilmek istersiniz. Bir bahçeye dikildikten sonra gelişmelerini ve çiçek açmalarını izlemek büyük bir keyif veriyor.

Stresi Başarıya Nasıl Dönüştürürsünüz? >>

13. Oyun oynayın

Monopoli, satranç, saklambaç ve daha birçok oyunu evde oynayabilirsiniz.

Masa oyunları, evde eğlenmenin mükemmel bir yoludur. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla seçenek var. Monopoli, satranç, saklambaç ve daha birçok oyunu evde oynayabilirsiniz. Ya da yerel bir oyun mağazasına gidin ve ailenizin zevkine neyin hitap ettiğini görün… Masa oyunlarının en güzel yanı, oynarken herkesle etkileşime girebilmenizdir. Oyunlar başlasın!

14. Bir yemek şovu çekin

Hiç TV’deki yemek programlarını izledin mi? Yemek yapmak sıcak bir konudur. Aslında yemek pişirme programları bu günlerde o kadar popüler ki sadece yemek pişirme hakkında şovlar yayınlayan ağlar var. Denemek istediğiniz bir tarif seçin. Kendi yemek programınızı sunuyormuş gibi yapın ve videoya alın. Bir şekilde tüm ailenin katıldığından emin olun. Aile bölümünüzü izlerken çok güldüğünüzden eminiz.

30 Yaşaltı Milyonerlerin Genel Özellikleri Nelerdir? >>

15. Karaoke gecesi yapın

Bir karaoke akşamı planlayın. Bu, aile zamanını birlikte geçirmenin harika bir yoludur. İnternet, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli seçeneklere sahiptir. Deneyimlere göre, bu bol kahkaha ve neşe dolu bir akşam olacaktır! Herkes şarkı söylemeyi sever… Hatta şarkı söyleyecek sesi olmayanlar bile karaokede kendinden geçecektir.

16. Takı yapın

Takı yapmayı öğrenmek o kadar da zor değil. İnternette size küpe ve kolye yapmayı öğretecek birçok bağlantı bulabilirsiniz. Sokağa çıkma yasağı süreci sizi çok daha üretken bir hale getirebilir.

Yerel el sanatları mağazanızı veya büyük mağazanızı ziyaret edin ve bazı araç ve gereçler satın alın. Acele etmeyin ve bitmiş ürünün nasıl görünmesini istediğinizi görselleştirin. Yaptığınız mücevherler aynı zamanda hediye olarak verilebilir. Tabii ki, yaptığınız şeyden ayrılmaya tahammül edebilirseniz.

Zaman Yönetimi Becerilerinizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

17. Bir yazı kodu icat edin

Kendi kodunuzu icat edin ve birbirinize mesaj yazın.

Kendi kodunuzu icat edin ve birbirinize mesaj yazın. Alfabeyi alın ve her harfi temsil edecek sembollere ve işaretlere dönüştürün. Kodunuzu bulmak heyecan verici. Kod oluşturulduktan sonra herkese kodun bir kopyasını verin ve birbirlerine mesaj yazmaya başlayın. Kelimeleri yaptığınız özel koda çevirmek ilginç olacaktır.

18. Fotoğraf çekimi yapın

Birkaç sahne malzemesi ve kıyafeti bir araya getirin ve aile fotoğrafları çekin. Her üyenin ayrı çekimleri olduğundan emin olun. Profesyonel bir fotoğrafçı olarak hareket ederek, çektiğiniz fotoğraflarda yaratıcı olun. Komik fotoğraflar çekin. Ciddi fotoğraflar çekin. Samimi çekimler yapın. Dijital fotoğrafçılığın neşesi, istediğiniz kadar fotoğraf çekebilmeniz ve işe yaramayanları silebilmenizdir. İlginç hale getirmek için sahne eklediğinizden emin olun.

Öğrenciler Evde Nasıl Etkili Ders Çalışabilir? >>

19. Kaligrafiyi öğrenin

Yeni bir teknik öğrenmek her zaman ilginçtir. Hat sanatı, özel kalemlerle bilinen bir yazı türüdür. El işi dükkanları ve büyük mağazalarda, öğrenme sürecinde size yardımcı olmak için tasarlanmış kitler bulunur. Şiir veya en sevdiğiniz alıntılardan bazılarını yazın. Asla bilemezsiniz, bir yetenek edinebilir ve çalışmalarınızın bir kısmını çerçeveleyebilirsiniz.

20. Barbekü yapın

Barbekü yapmak her zaman keyiflidir. Yemeğinizi pişirip dışarıda yiyebilirsiniz. Bitirdikten sonra, bir kamp ateşi yak ve korkunç hikayeler anlat. Bir kamp ateşinin etrafında oturup hikayeler anlatmanın ne kadar eğlenceli olduğunu unutmayın. Bunu bahçenizde gerçekleştirin. Gece gökyüzünün tadını çıkarın. En önemlisi, birbirinizle vakit geçirmenin tadını çıkarın!

Empati Kurmada 7 Altın Kural >>

21. Aile hatıra defteri yapın

Farklı etkinlikler sırasında çekilmiş bir dizi aile fotoğrafı seçin.

Farklı etkinlikler sırasında çekilmiş bir dizi aile fotoğrafı seçin. Bu fotoğrafları gruplar halinde derleyin ve bir not defteri yapmaya başlayın. Belki de ailenizin yaptığı özel bir seyahate veya belgelemek istediğiniz başka bir anlamlı olaya odaklanmak istersiniz. Aile not defterinizi oluşturma fikirleri sonsuzdur. Bunu kişiselleştirin ve kendiniz yapın; sonuçta, bu senin hikayen!

22. Hikayenizi kaydedin

Kendi hikayenizi oluşturma vakti. Kimlere ilham vereceğini bilmiyorsunuz. Belki de içiniz de insanları etkileyebilecek bir yetenek yatıyor. Onu sizden başka kimse uyandıramaz. Hikaye anlatmayı öğrenmek de satış dilini öğrenmek demektir. Eğer hikaye anlatmak konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu eğitim tam da size göre olabilir.

Kısa Hikayeler – Agave Kaktüsü Hikayesi >>

23. Soy ağacınızı öğrenmeye başlayın

Geçmişinizi sorguladınız mı? Sokağa çıkma yasağı sürecinde evde yapabileceğiniz mükemmel etkinliklerden biri de budur. Soy ağacınızı sorgulayın.Nereden geldiğinizi, atalarınızın neler yaptığının bir şemasını çıkartın. Şaşırtıcı bilgiler elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

24. Hayalinizdeki tatili planlayın

Bu süreç bitecek. Bitince neler yapacaksınız? Boş zamanınızı gelecek planlarınızı yaparak geçirebilirsiniz. Hayattan neler istediğinizin bir listesini çıkartın. Önceliklerinizi belirleyin. Hayatın size ne getireceğini bilemezsiniz. Hadi hemen bir tatil planı yapın.

2021 İçin Edinmeniz Gereken 21 Kişisel Hedef >>

25. Ailenizle bağ kurun

Yaratıcı olun ve bağlantı kurmanın yeni yollarını deneyin.

Evde geçirdiğiniz bu zaman, aileniz veya oda arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirmek için mükemmel bir fırsat sağlar. Yaratıcı olun ve bağlantı kurmanın yeni yollarını deneyin.

26. Bir dil öğrenin

İnternetin yardımıyla dünya giderek daha fazla birbirine bağlandı. Çok dil bilmek, kariyeriniz için veya seyahat ederken ve yeni insanlarla etkileşimde bulunurken büyük bir değer olabilir. Ayrıca yeni şovların veya kitapların keyfini çıkarmayı da mümkün kılabilir.

Yeni Yılda Yapılacaklar Listesi – 15 Muhteşem Öneri >>

27. Evden çalışma fırsatları bulun

İşinize evden devam edemiyorsanız, izin sırasında ek gelir elde etmenin yollarını bulun. Serbest çalışan web siteleri, çevrimiçi olarak geçici iş aramanıza yardımcı olabilir.

Umarız bu listeden evde denemek isteyebileceğiniz bazı yeni şeyler bulursunuz. Bu listedeki şeylerin çoğunu bir aile olarak zaten yaptık ve geriye kalan birkaç şeyi yapmayı dört gözle bekliyoruz. Eğlenin ve yıllarca hatırlanacak benzersiz aile anıları oluşturun.

Sokağa çıkma yasağı sürecinde evde boş zamanınızı yaşadığınız en iyi zaman dilimine çevirebilirsiniz. Görmek istediğiniz değişimi kendinizde başlatın. Bu etkinliklerden birkaçını  yaparak bir değişim süreci başlatın.

Sizler evde boş zamanınızda neler yapıyorsunuz? Bu listeye neler eklenebilir? Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi bizimle aşağıda yorum kısmından paylaşmayı unutmayın. 

Kişisel Gelişim Yazıları – Kader Ve Özgür İrade >>