21. yy'ın ikinci yarısında, insanlık teknolojik olarak sıçrama yaşamıştır.

Bu durum aynı zamanda ticarete olan bakış açısını da değiştirmiştir. Üreticiler artık daha az aracılı sistem ile müşterilere, müşteriler de daha hızlı bir şekilde ürünlere ulaşmak istemektedir.Bununla birlikte makineleşme, daha az insan gücü ihtiyacı duyulması, insanlarda yeni yollar arama isteğini arttırmıştır. Tam da böylesi bir değişim içerisinde Amerika’da doğrudan satış sektörü doğmuştur. Network marketing ise doğrudan satışın özellikle kazanç yönünden ileri bir versiyonudur.

Network marketing ticaret dünyasında, ilk ortaya çıktığı zaman diliminden günümüze kadar neredeyse her sene %10 büyüme kateden nadir sektörlerin başında gelmektedir. Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu (WFDSA) resmi verilerine göre 2017 yılında sektörün iş hacmi 200 Milyar Dolar gibi şahane bir büyüklüğe ulaşmıştır. Dar ve orta gelirli 130 milyon insana ekmek kapısı oluşturmuştur.

Sektör içerisinde günümüzde çok uluslu büyük firmaların oranı da gittikçe artmaktadır. Bu şirketler artık tüm dünyada kendilerini kanıtlamış büyük firmalardır. Türkiye’nin 80 milyona yaklaşan nüfusu ve konumu itibari ile bu yabancı network marketing firmalarının da iştahını kabartmaya devam etmektedir.

Ülkemiz 14 Ocak 2015 senesinde Resmi Gazete’de yayımlanan Doğrudan Satış Yönetmeliği ile sektör daha da güvenli hale gelmiştir. Bu durum, yerli şirketlerin yanı sıra yabancı şirketlerin ilgisini daha da çekmiştir. Artık ülkemizde çok uluslu birçok şirket faaliyet göstermektedir.

Networkokulu.net olarak, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı network marketing firmalarını sizler için araştırdık. Bu araştırma sonucunda, yaptığımız sıralama hiçbir özelliğe dayanmayıp tamamen “alfabetik” sıraya göre düzenlemiştir. Türkiye’de bulunan yabancı sermaye ile kurulmuş bu firmaları birlikte inceleyelim;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

AMWAY

ABD merkezli olan Amway kozmetik ve kişisel bakım ürünleri satan bir firmadır. 1959 yılında kurulan firmanın 2017 yılındaki geliri 9 Milyar dolardır. Geçen yıl Türkiye’deki satış tutarı ise 180 Milyon TL’dir. Network Marketing sistemine katılmak isteyenler için en ideal firmalardan biridir.

AMWAY hakkında ayrıntılı içerik için >>

AVON

1886 yılında kurulmuş olan kozmetik ve kişisel bakım şirketidir. Tüm dünya genelinde 6 Milyondan daha fazla satış temsilcisi olan çok büyük bir Network Marketing şirketidir. 2017 yılında 6 Milyar dolarlık satış elde etmesi ile başarısını göstermiştir.

AVON hakkında ayrıntılı içerik için >>

DXN

Dxn International olarak da bilinen şirket, Dr. Lim Siov Jin tarafından 1993 yılınca kurulmuştur. Başta yerel bazda ilerlerken, yaptığı yatırımlarla uluslararası bir firma haline gelmiş yabancı bir Network Marketing şirketidir. Malezya menşelidir.

DXN INTERNATIONAL hakkında ayrıntılı içerik için >>

FABERLIC

1997 yılında kurulmuş olan ve 2003 yılında uluslararası pazara adım atan Faberlic firması, Rusya merkezli, yabancı Network Marketing şirketlerindendir. Dünya genelinde 20’in üzerinde ülkede temsilcilikleri bulunan firma Türkiye’ye 2017 yılında giriş yapmıştır.

FABERLIC hakkında ayrıntılı içerik için >>

FOREVER LIVING TÜRKİYE

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde kurulan, yabancı Network Marketing firmalarından olan Forever Living Products şirketi tüm dünyada 10 milyonun üzerinde bağımsız temsilciye sahiptir. Firma 1978 yılında kurulmuştur.

FOREVER LIVING TÜRKİYE hakkında ayrıntılı içerik için >>

GANO EXCEL TÜRKİYE

Gano Excel Industries Sdn. Bhd. olarak 1983 yılında şirketin temelleri  atılmış olup, 1995 yılında “GANO EXCEL INTERNATIONAL” adıyla faaliyetlerine başlamıştır. Malezya menşeli firma, yabancı Network Marketing şirketlerinden olup Türkiye’deki faaliyetlerine 2010 yılında başlamıştır.

GANO EXCEL TÜRKİYE hakkında daha ayrıntılı içerik için >>

HERBALIFE

1980 yılında ABD’de kurulmuş olan Herbalife, beslenme ile takviye ürünleri satışı yapmaktadır. Son dönemlerde Network Marketing şirketleri arasında en fazla büyümeyi gerçekleştiren bir firmadır. 2017 yılının satış rakamı 5 Milyar dolardır.

HERBALİFE hakkında ayrıntılı içerik için >>

JEUNESSE

Jeunesse şirketi, Randy Ray ve Wendy Lewis tarafından 9 Eylül 2009 yılında kurulmuş olan, yabancı bir Network Marketing firmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak kurulan Jeunesse, gıda takviyesi, saç ve cilt bakım ürünleri, kilo yönetimi gibi kategorilerde ürünlerin satıldığı bir doğrudan satış firmasıdır. 

JEUNESSE hakkında ayrıntılı içerik için >>

KYANI

Kirk Hansen, Jim Hansen ve Carl Taylor tarafından,  Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş, ürünlerinde Alaska yaban mersini meyvesi ve İsviçre elması özünü ve etkisini kullanan bir Network Marketing şirketidir.

KYANI hakkında ayrıntılı içerik için >>

LR HEALTH & BEAUTY

Sağlık ve kozmetik alanda hizmet veren firmanın 30 yıllık bir geçmişi vardır. Türkiye’de büyük bir kitlesi bulunan LR, en çok kazandıran Network Marketing firmalarından biridir.

LR HEALTH & BEAUTY hakkında ayrıntılı içerik için >>

ORIFLAME

2 kardeş ve arkadaşları tarafında kurulmuş olan Oriflame, yabancı bir Network Marketing şirketidir. 1967 yılında kurulmuş olan şirket, İsveç merkezli olup 60’dan fazla ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir.

ORIFLAME hakkında ayrıntılı içerik için >>

QNET

1998 yılında Vijay Esweran ve Japa Bismark tarafından Quest.net adıyla kurulan firma, yaptığı yatırımlardan sonra  “QNET” adını almıştır. Yabancı Network Marketing şirketlerinden olup, Malezya merkezlidir. Dünya genelinde 150’den fazla ülkede faaliyetlerini sürdürmekte olup, 2011 yılında Türkiye’de ofis açmıştır.

QNET hakkında ayrıntılı içerik için >>

VIVASAN

Thomas Goettfried tarafından 1996 yılında kurulmuş olan Vivasan, İsviçre merkezli yabancı Network Marketing şirketlerindendir. Türkiye’deki faaliyetlerine 2010 yılından sonra başlamıştır.

VIVASAN hakkında ayrıntılı içerik için >>

TIENS

Tiens Group olarak da bilinen Tiens firması; Tianjin, Çin’de kurulmuştur. 190’dan fazla ülkede faaliyet gösteren firma yabancı Network MArketing şirketlerindendir. 1995 yılında Li Jinyuan tarafından kurulmuştur.

TIENS hakkında ayrıntılı içerik için >>

TIANDE

2007 yılında Rusya merkezli olarak kurulan firma, Türkiye’de 2014 yılı Ocak ayında faaliyetlerine başlamış yabancı Network Marketing şirketlerindendir.

TIANDE hakkında ayrıntılı içerik için >>

Önemli Not:

Network Marketing, diğer mesleklere nazaran, insanlara kazandırdıkları bakımından daha avantajlıdır. Ve insanların sosyo-ekonomik açıdan özgürlüğüne ulaşmalarında yasal ve ahlaklı tek yol olması nedeniyle dolandırıcılığa daha açık konumdadır. Bu nedenle, networke başlayacaksanız, düşündüğünüz firmayı; eğer başlamış iseniz, girmiş olduğunuz olduğunuz firmanızı çok iyi araştırmanızı öneriyoruz.

Networkokulu.net platformunda paylaşılan network marketing şirketlerinin illegal yapılanma içinde olması, iflas etmesi veya Türkiye pazarından çekilmesi networkokulu.net sorumluluğunda değildir.Burada yer alan hiçbir firma, networkokulu.net’in tavsiyesi değildir.Mağduriyet yaşamamak adına, müşteri veya temsilci olarak katılmak istediğiniz firmayı araştırırken ilgili içerikleri de okumanızı tavsiye ederiz.

Direct Selling News, 2020 Global 100 Listesini Açıkladı >>