fbpx

Borçsuz İnsanların 9 Alışkanlığı

Borçsuz insanların alışkanlıkları, diğer insanlara göre farklıdır. Finansal alışkanlıklar da olumlu alışkanlıklar arasındadır. Ancak hangi davranışlar, hangi alışkanlıklar değiştirilmelidir? Hangi olumlu alışkanlıklar edinilmelidir? İşte size bazı püf noktalar.

Borçsuz İnsanlardan Öğrenebileceğiniz 9 Finansal Alışkanlık

Borçsuz bir hayat yaşarken ve sürdürürken, mali durumunuzun zirvesinde kalmanızı ve borç döngüsüne geri dönmemenizi sağlamak için yarattığınız belirli alışkanlıklar vardır. Nerede görürseniz görün, aklınızda mutlaka soru işareti bırakan arkadaşlarınız veya çevrenizde insanlar vardır, borçsuz bir hayat süren. Finansal özgürlüğü elinde bulunduran… Bu insanların finansal açıdan olumlu alışkanlıkları nelerdir? İşte sizin için bazı önemli noktalar. Borçsuz (ve borçsuz kalan) insanların 9 alışkanlığı:

1 – Para Hakkında Konuşmasını Severler

Finansal Alışkanlıklar - Ebeveynleriniz size paranın hakkında konuşmamanız gereken bir konu olduğunu öğretmiş olabilir.

Ebeveynleriniz size paranın hakkında konuşmamanız gereken bir konu olduğunu öğretmiş olabilir. Ancak borçsuz insanlar para hakkında konuşmanın para hakkında daha fazla bilgi edinme yollarımızdan biri olduğunu bilirler. Bu finansal alışkanlık genelimizin evde öğrendiği bir şey değildir.

Tüm cesur ayrıntıları paylaşmaya gitmeseler de, iyi bir para sohbetinden de çekinmezler. Hikayeleri ve deneyimlerini paylaşmanın başkalarına da yardımcı olabileceğini bilerek, ipuçlarını ve kendileri için işe yarayan şeyleri paylaşmaktan mutludurlar. Borçsuz bir hayat yaşayan insanlar bunu tesadüfen başarmadılar. Oraya varmalarına yardımcı olan alışkanlıklar yarattılar. Borçsuz insanların alışkanlıklarından bazıları bunlar.

2 – Kendi Paraları Hakkında Her Şeyi Biliyorlar

Borçsuz insanlar kendi paralarıyla ilgili tüm detayları bilirler. Her hesabı, her tutarı ve her ayrıntıyı biliyorlar çünkü bu şekilde borçsuz hale geldiler. Mali durumlarından saklanmak bir seçenek değildir ve onlar da olmasını istemezler. Para korktukları bir şey değildir, anladıkları bir şeydir ve kendileri için nasıl çalıştırılacağını bilirler. Bu borçsuz insanların alışkanlıkları arasında ön plandadır.

Son Derece Başarılı 12 İnsanın Hafta Sonu Alışkanlıkları >>

3 – Borcun Maliyetini Biliyorlar

Borçsuz kalmak çok fazla motivasyon gerektirir, özellikle de dışarıda bu kadar cazip bir şey olduğunda. Ancak borçsuz insanlar borcun maliyetini bilirler. Uzun vadede bunun kendilerine çok daha pahalıya mal olduğunu biliyorlar ve hayatlarında bu ekstra maliyeti yaşamamayı seçiyorlar.

Bunun sadece faiz oranı değil, ücretler, gizli maliyetler ve stresin de borcun maliyetini etkilediğini biliyorlar. Fazladan parayı başka birine ödemenin (faiz ve ücretler), onlar için olumlu yollarla çalışan daha az paraya sahip oldukları anlamına geldiğinden bahsetmiyoruz bile.

4 – İmkanları İçinde Yaşarlar

Borçsuz insanlar kendi imkanları dahilinde yaşarlar ve bundan mutlu olurlar.

Burada bira bütçesinde, şampanya yaşam tarzı yok. Borçsuz insanlar kendi imkanları dahilinde yaşarlar ve bundan mutlu olurlar. Bu, kaybettiklerini ya da kaçırdıklarını hissettikleri anlamına gelmez. Bu, istedikleri hayatı yaşamak için ne kadar harcayabileceklerini bildikleri ve bunun kendileri için çalışmasını sağladıkları anlamına gelir. İmkanları içinde yaşamak ve bunu geliştirmeye çalışmak, günümüzde son derece zor finansal alışkanlıklar arasındadır.

5 – Finansal Hedefler Belirler Ve Onlar İçin Çalışırlar

Borçsuz insanlar net finansal hedefler belirlemenin ve bunlara yönelik çalışmanın değerini bilirler – ilk etapta ‘borçsuz’ statüsüne bu şekilde ulaşmışlardır.

Ama aynı zamanda, tek bir finansal hedefe ulaştıkları için, takip edecekleri başka hedefleri olmadığı anlamına gelmediğini de biliyorlar. Borçsuz insanlar, yeni finansal hedefler belirlemeye ve onlara yönelik eylem planları oluşturmaya devam ediyor.

Kötü Alışkanlıkları Neden Bırakmak Zor? >>

6 – Birden Fazla Gelir Akışları Var

Birden çok gelir akışı, borçsuz kişilerin finansal hedeflerine ulaşmalarına ve yaşamlarındaki stresi azaltmalarına olanak tanır. Gelir akışlarından birinin durması durumunda acil durum planları olduğunu ve gelirleri olmadan mahsur kalmayacaklarını biliyorlar. Her zaman gelir akışlarını genişletmenin yollarını ararlar ve tek bir gelire sahip tek bir işe sahip olmanın riskli olabileceğini bilirler.

7 – Acil Durum Fonları Var

Finansal alışkanlıklar oluşturmak için öncelikle yapmanız gereken noktalardan biri hemen acil durum fonu oluşturmaya başlamaktır.

Bir acil durum fonuna sahip olmak, kendi sigortanızı oluşturmak gibidir – bu sizin yedekleme planınız ve ‘hapisten çıkma’ kartınızdır. Borçsuz insanlar acil durum fonunun önemini bilirler (borcunuzu ödemeye başlamadan önce) ve bu fonun yalnızca acil durumlar için kullanılacağını bilirler.

Finansal alışkanlıklar oluşturmak için öncelikle yapmanız gereken noktalardan biri hemen acil durum fonu oluşturmaya başlamaktır. Ayrıca, borçları ödendikten sonra daha uzun süreli harcamaları karşılamak için acil durum fonlarını daha fazla inşa ettiler ve bu da onlara daha fazla finansal özgürlük ve güvenlik sağlıyor.

Tüm Milyarder Girişimcilerin Ortak Özellikleri >>

8 – Paralarının Keyfini Çıkarırlar

Borçsuz insanlar paranın kötü olmadığını bilirler. Bunun sadece insanlar tarafından kullanılan bir araç olduğunu bilirler. Parayla pozitif bir ilişki kurdular, artık onun için strese girmedikleri, artık paradan (veya yoksunluktan) korkmadıkları ve hayatlarına parayı hoş karşıladıkları bir ilişki kurdular.

Paralarının tadını çıkarırlar, onu eğlence ve yaşamak için kullanırlar. Paranın kullanılması gereken gerekli harcamalar olduğunu ve paralarının geri kalanının eğlence ve macera için kullanılabileceğini bilirler. Borç almanın ve borç almanın parayla etkileşimde bulunmanın eğlenceli bir yolu olmadığını ve sadece daha fazla stres ve olumsuzluk enerjisi getirdiğini biliyorlar.

9 – Patron Gibi Bütçe Yapıyorlar

Bütçe oluşturma sadece düşük gelirli veya parasını yönetemeyen insanlar için değildir. Bütçeleme, finansal alışkanlıklar arasındadır. Zeki insanların paralarını yönetmek, paralarını anlamak ve paralarının kendileri için çalışmasını sağlamak için yaptığı şeydir.

  • Bütçeleme kısıtlayıcı veya zor olmak zorunda değildir. Borçsuz olanlar, iyi bir bütçe oluşturmanın, finansal hedeflerine ulaşmak için paralarını kullanmakla ilgili olduğunu bilirler.

Bütçelemenin, harcayamayacağınız şeylere odaklanmanızı engellediğini bilmelisiniz. Daha çok sevdiğiniz şeylere harcamak zorunda olduğunuz şeylere odaklanırken, aynı zamanda mali taahhütlerinize (kira, ipotek, sigortalar) bağlı kalmanın ve bunlara yönelik çalışmaların, finansal hedefleriniz (bir ev satın almak, tatile gitmek) farkında olmanıza da katkıda bulunur.

Borçsuz insanlar, kendileri için çalışan bir bütçeleme sistemi geliştirdiler (çünkü tüm stillerin herkes için işe yaramadığını biliyorlar) ve bütçeleme oyunlarını patron statüsüne yükselttiler. Borçsuz olmak sadece başardığınız bir şey değil, sizi borçlu olmaktan, borçsuz olmaya, borçsuz tutmak için yarattığınız bir dizi alışkanlıktır.

Başarılı insanların edindikleri finansal alışkanlıklar, sizin de bakış açınızı değiştirmenize katkıda bulunacaktır. Bu konuda sizin düşünceleriniz nelerdir? En çok nelere para harcıyorsunuz? Bütçenizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz? Yorum kısmından tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

İş Performansınızı %1000 Artırmanın 7 Adımı >>

Barış BOZ
Barış BOZ
Network Okulu Editörü - Girişimci - Avukat

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,567TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...