Büyüme Zihniyeti Nasıl Geliştirilir? Ebeveynler İçin 5 İpucu

Büyüme Zihniyeti - Stanford Üniversitesi'den Carol Dweck'in yaptığı büyük çaplı araştırma çarpıcı bir gerçeği ortaya koyuyor.

Büyüme zihniyeti varsa, iş, uygulama ve azim ile akademik performansınız ya da başka bir becerinizi, geliştirebilirsiniz. Kendinizi geliştirebilir, ileri bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Tam tersini düşünenler, yani sabit bir zihniyete sahip olanlar, zekamızın ve yeteneklerimizin etkin olduğuna inanır.

Stanford Üniversitesi’den Carol Dweck’in yaptığı büyük çaplı araştırma çarpıcı bir gerçeği ortaya koyuyor. Bu çalışması sayesinde, sadece büyüme zihniyetinin doğru olmadığını, aynı zamanda bu inançlara sahip olanların aslında sabit bir zihniyete sahip olanlardan daha fazla geliştiğini biliyoruz. Bu da onu, çocuklar için çok önemli hale getiriyor!

Ruh Sağlığı Ve Uzaktan Eğitim >>

Büyüme Zihniyeti Nasıl Geliştirilebilir?

Büyüme zihniyeti geliştirilebilir, edinilebilir.

Büyüme zihniyeti geliştirilebilir, edinilebilir. Dar bir bakış açısına sahip çevrede büyümüş olabilirsiniz. İmkanlarınız çok kısıtlıdır belki. Ancak kendinizi geliştirmek için yapabileceğiniz birçok aktivite olduğunu bilmelisiniz. Hatta ve hatta en önemlisi, düşüncelerinizi değiştirerek, hayatınızı da değiştirebileceğinizin farkında olmalısınız.

Evde bir büyüme zihniyetinin geliştirilmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Proaktif Bir Zihniyet İle Başarıya Nasıl Ulaşılır? >>

  1. Dikkatli olun ve çocukları önceden belirlenmiş gibi görünmeyen, becerileri için sözlü olarak övün: Sıkı çalışma, sebat, meydan okumaya yükselme, hatadan öğrenme, vb., Çocuklarınız için yapmacık övgülerden uzaklaşmalısınız. Çocuklarınız sizleri anlar. Bu nedenle çoçuklarınızı bir birey olarak yetiştirin.
  2. Büyüme zihniyeti rol modeli olun. Dürüst olun: Ne sıklıkta umarım (yemek / şarkı söyleme / banka hesabımı dengede tutamam)” ya da “(korkunç / spor / yazım / topluluk önünde konuşma) korkunçum” diyor? Sanki onun için hiç umut yokmuş gibi? Doğru mesajı gönderdiğinizden emin olun – belki de yeni bir şey alın! Rahatlayın. Çünkü çocuklar, “henüz” kelimesinin anlamını bilmiyorlar.
  3. Çocuğunuza zorluklarla mücadele etmeyi öğretin: Çocuğunuzu kolay yoldan geçmeyi (çok az öğrenebileceği noktalar) unutmaya teşvik edin ve bunun yerine zorlukları kucaklayın. Zaten bildiği sorularla dolu bir sayfa, çözülmesi gereken daha derin bir problem gibi (doğru cevabı almasa bile) “beyni büyütmeyecektir”.
  4. Büyüme zihniyetinin sadece akademik olmadığını unutmayın: Yaşamın birçok alanı için geçerlidir (spor, müzikal, sosyal). Bir gitar akordunda hata yapmaya devam mı ediyorsun? Biriyle oyun başlatmayı denedin ama iyi gitmedi mi? İyileştirme için bir sonraki adımı tartışın.
  5. Akranların kıskançlığından vazgeçin: Çocuğunuzla daha başarılı görünen başkalarından neler öğrenebileceği hakkında konuşun. Beceriler içinde bazılarına daha kolay gelse de, çoğu zaman başarıya yol açan (muhtemelen görülmeyen) bir uygulama, kalıcılık ve sıkı çalışma unsuru vardır.

Çocuklarda büyüme zihniyeti nasıl geliştirilir? Sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu durumu benimsemek her zaman kolay değildir, ancak çocuğunuz üzerinde ve belki de sizin üzerinde büyük bir etkisi olabilir!

Evden Çalışma – Verimliliğinizi Nasıl Artırırsınız? >>