Evden Çalışma – Verimliliği En Üst Düzeye Çıkarmanın 5 Yolu

Evden Çalışma - Şirketler, evden çalışmanın liderlik ekipleri ve çalışanları üzerinde yarattığı bedeli fark etmeye başlıyor.

Ülkemiz, dünyadaki ülkelerin çoğu ve iş dünyasının geri kalanı için, evden çalışma, görünürde öngörülebilir bir sonu olmayan yeni bir norm haline geldi. Günler anlık mesajlaşma, bitmeyen e-postalar ve sürekli dikkat dağıtıcı şeylerle dolduğunda, çoğu kişi üretken kalmayı ve işi bitirmeyi zor buluyor ve bu da zamanla tükenmişliğe, yorgunluğa ve motivasyon kaybına neden oluyor. Evden yüksek üretkenlikle çalışmak hiç de kolay değil.

Şirketler, evden çalışmanın liderlik ekipleri ve çalışanları üzerinde yarattığı bedeli fark etmeye başlıyor. Yine de, çok az sayıda şirket, işgücünü evden çalışma yolları konusunda eğitmek ve güncellemek için uygun kaynaklara sahiptir. Bu nedenle pek çoğu, iş hayatlarının kişisel yaşamlarına müdahale etmemesi gibi hassas dengeleme eylemiyle mücadele etmeye devam etmektedir.

COVID-19 dünyaya gelmeden önce bile, Owl Labs tarafından yapılan ankette çalışanların %80 kadarı, en azından zamanın bir bölümünde evden çalışmak istediklerini belirterek, evden çalışmanın gerçeğe dönüşmesi gerekiyordu. Bu istatistikler, ilgili tüm taraflar için harika bir haber.

Evden Çalışma – Verimliliği En Üst Düzeye Çıkarmanın 5 Yolu

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre, çalışanlarının uzaktan çalışmasına izin verebilen şirketlerin, uzaktan çalışmayı seçen çalışanlar için yıllık ek 2,500 ila 4,000 ABD doları tasarrufla birlikte, ilk yarıda uzaktan çalışma çalışanı başına yıllık 11.000 ABD doları tasarruf elde ettiği tahmin edilmektedir.

Peki, evden çalışırken insanlarımızı başarıya nasıl hazırlarız? Daha spesifik olarak, şirket liderlerinin ve çalışanlarının uzaktan çalışırken üretkenliğini hangi etkenler ve faktörler belirler? Bu cevaplar, liderlik iletişimi, çalışan üretkenliği, katılımı ve sürekli bilişsel işlemeyi en üst düzeye çıkarmaya odaklanan günlük başarı alışkanlıkları oluşturarak beyinde yatar.

Başarılı İnsanlar Stres Altında Nasıl Sakin Kalır? >>

  1. Başarıya Giden Yol Uykunuzdan Geçer

Evden Çalışma - Şirketler, evden çalışmanın liderlik ekipleri ve çalışanları üzerinde yarattığı bedeli fark etmeye başlıyor.

Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçirmemizin (veya geçirmemizin) bir nedeni var. Uyku, doğası gereği sahip olduğumuz bir süper güçtür, ancak günümüzün mevcut işgücü raporlarında nüfusun üçte biri, her gece önerilen minimum 7 saat uykuyu almakta sürekli olarak sorun yaşamaktadır. Evet, uyku, beynin ve vücudun iyileşmesine izin vermek için çok önemlidir. Ancak aynı zamanda anıların pekiştirilmesi ve üst düzey bilişsel işlem için hayati önem taşır.

Evden çalışırken gerçekten daha fazlasını yapmak istiyorsanız, her gece aynı saatte yatıp uyanarak uykunuza öncelik verin. Bu şablon, sirkadiyen ritminizi çevirmenize ve sürekli yenilenmiş hissetme becerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Öğleden sonra uykusu, beynin ve vücuda kısa bir dinlenme süresi vermenin harika bir yolu olabilir, kestirmeler 20 dakikadan az olduğu sürece, bu beynin daha derin bir uykuya düşebileceği eşiktir. Bundan daha uzun süre dinlenmek, bir uyku döngüsünün ortasında uyanacağınız için halsiz, yorgun ve bitkin hissetmenize neden olabilir. Hala uykunun önemli olmadığına inanıyor musunuz? Okumaya devam et.

  • Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar, baharda bir saat kaybettiğimiz gün ışığından yararlanma saatini takip eden Pazartesi günü kalp krizi nedeniyle hastaneye başvuru sayısında şaşırtıcı bir şekilde %24 artış olduğunu ortaya çıkaran bir çalışma yaptılar. Bu bulguları, gün ışığından yararlanma saatinde “geri çekilme” sırasında, kalp krizi geçirme sıklığında %21’lik bir azalma izledi.

Bir saatlik basit dalgalanma bu korkunç sonuçları doğurabiliyorsa, her gece 2-3 saatlik uykuyu kaybetmenin beyninize ve vücudunuza ne yaptığını düşünüyorsunuz?

Evden Çalışarak Para Kazanabilirsiniz >>

  1. Fiziksel ve Zihinsel Dayanıklılık Geliştirmek İçin Egzersiz Yapın

Fiziksel egzersiz, beynimizin ve sinir sistemimizin en güçlü itici güçlerinden biridir. Bebeklerin anne karnında dolaşmasının bir nedeni vardır: Hareketin, sinir sistemimizin gelişimi ve olgunlaşmasının arkasındaki önemli bir itici güç olduğu iyi bilinmektedir.

Bir bebek kasıtlı olarak hareketleri kendisi yapmasa da fiziksel aktivitenin beynin ve daha yüksek seviyeli bilişsel işlem sistemlerinin düzgün gelişimi için temel bir temel olduğunu biliyoruz.

Daniel Wolpert ile bu TED Konuşmasında beynin hareketteki rolü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

  • Çoğu kişi fiziksel egzersizi kilo vermeye, kas geliştirmeye ve sağlıklı bir BMI sürdürmeye bağlar. Ancak aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlığımız için de önemli faydalar sağlar. Jogging, yüzme, bisiklete binme ve yürüme gibi aerobik egzersizler kaygı ve depresyonu azaltabilir. 
  • Hareket aynı zamanda yeni görevleri öğrenme ve odaklanma yeteneğimizi arttırmak için önemli bir faktördür. Çünkü nöroplastisiteyi, öğrenmeyi ve hafızayı optimize etmekten sorumlu olan belirli bir protein olan Beyin Türevli Nörotrofik Faktör (BDNF) üretimini etkiler.

Gerçekten çok başarılı bir lider olmak ve kariyerinizi evden üretkenlikle çalışmakla ilerletmek istiyorsanız, vücudunuzu hareket ettirmek için bilinçli bir seçim yapın.

Daha Önce Hiç Duymadığınız Ek Gelir Getirecek 29 İş Fırsatı >>

  1. Vücudunuzu ve Beyninizi Güçlendirmek İçin Yiyecekler Önemli

Thomas Edison, 1903’te “Geleceğin doktoru ilaç vermeyecek” dediğinde zamanının ilerisindeydi. Beslenme, sağlığın temel taşıdır. Yaşam boyunca kendimize yüklediğimiz stresten sürekli olarak yeniden şekillenen ve onarılan beyinlerimizi ve bedenlerimizi korumamıza yardımcı olacak ham maddeler sağlar.

Yiyecek seçimleri, nasıl hissettiğimizi önemli ölçüde değiştirebilir ve vücudumuzun gaz tankı için birincil yakıt kaynağı olarak kullanılır. Yiyecek sadece vücudumuzu beslemekle kalmaz; aynı zamanda vücudumuzda yaşayan bakterileri de besler. Bu faydalı bakteriler vücudumuzla simbiyotik bir ilişki kurar, yani her iki taraf da birbirlerinin varlığından fayda sağlar.

Bağırsak bakteri profilimiz de nörotransmiterlerin üretiminde hayati bir rol oynar. En son tahminler, bağırsağımızın vücudumuzdaki serotoninin yaklaşık % 90’ını ürettiğini belirtmektedir.

Yiyecekler artık sadece tadı ve dokusu için görülmüyor. Genel sağlığınızda ve refahınızda çok önemli bir rol oynayabilir. Enerji seviyenizi artırma ve gün boyunca ev verimliliğinizi artırma yeteneğine sahiptir. Gerçek liderler bu ilkeleri anlar ve oyunlarını bir sonraki seviyeye taşımak için ne gerekiyorsa yaparlar.

Çevrimiçi Öğrenmenin 13 Faydası >>

  1. Zaman Yönetimi Tekniklerini Kullanın

Pomodoro - Adını geliştirici, girişimci ve yazar James Cirillo'dan alan Pomodoro tekniği, odaklanmış çalışmanın zaman sıralı dönemlerini kullanarak verimliliği en üst düzeye çıkarmak için 1990'larda icat edildi.

Yemek pişirmek, uyanmak ve egzersiz yapmak için zamanlayıcılar ve alarmlar kuruyoruz, ancak nadiren iş için bir zamanlayıcı ayarlamayı seçiyoruz. Neden? Bunu okuyan birçoğunuz için, aklınızdan hiç geçmemiş olabilir, ancak işe öncelik vermek için bir zamanlayıcı kullanmak, uzun yıllardır çalışma dünyasının her yerinde olmuştur.

Adını geliştirici, girişimci ve yazar James Cirillo’dan alan Pomodoro tekniği, odaklanmış çalışmanın zaman sıralı dönemlerini kullanarak verimliliği en üst düzeye çıkarmak için 1990’larda icat edildi. Cirillo, büyük projeleri ve zaman alan görevleri, küçük bir uyarı ile 25 dakikalık daha küçük tolere edilebilir çalışma dönemlerine ayırma tekniğini yarattı: Daha kısa süreler, kesinlikle eldeki görev için kullanılacak, başka hiçbir şey için kullanılmayacak şekilde tasarlandı.

  • İlk izlenime dayalı olarak bu ayrım dünyayı sarsıcı görünmeyebilir. Yine de, ortalama çalışan kişinin her 3 dakika ve 5 saniyede bir kesintiye uğradığını, bilgisayar veya bilgisayar gibi elektronik bir cihaz kullanırken her 2 dakika 11 saniyede bir kesinti aralıklarına düştüğünü düşündüğünüzde, bu ev üretkenliği için önemli bir faktördür. 

Yalnızca Pomodoro tekniğini kullanarak, uzaktan çalışan bir işçi, onları işlerinden alıkoyabilecek dış etkenleri ortadan kaldırarak üretkenliğini büyük ölçüde artırabilir.

Bu dikkat dağıtıcı şeylerin sadece zamanı kaybetmediği unutulmamalıdır. Ayrıca değerli beyin gücünü de boşa harcıyorlar. Beyin, nöronlar arasında elektriksel mesajlar üretmek ve çeşitli sinir yapılarının bütünlüğünü korumak için vücudun enerji rezervinin yaklaşık % 20’sini kullanır. Görevler arasında aşırı geçiş beynin arzulanan kaynaklarını tüketerek daha hızlı tükenmişlik, yorgunluk, azalmış öz kontrol ve değişen bilişsel süreçlere neden olur.

Zamanınız değerlidir, bu yüzden uzun vadede önemi olmayacak şeyler için boşa harcamayın. Şirketiniz ve çalışanlarınız her zaman keskin olmak için liderlik becerilerinize güveniyor.

Öğrenciler Evde Nasıl Etkili Çalışabilir? >>

  1. Başarı Programınızı Belirleyin

Saç kesiminizi ne sıklıkla planlıyorsunuz? Yağ değişimleriniz ne olacak? Bu sorular önemsiz görünebilir, ancak ilgili bir noktayı ortaya çıkarırlar: Planlama, işlerin yapıldığından emin olmanın tutarlı bir yoludur.

Evden çalışmak, ofiste bulunamayan birçok lüks sağlar, ancak bu ek esnekliğin gününüz için daha az yapı anlamına geldiği düşüncesine kapılmak kolaydır. Tersi doğrudur. Uzaktan çalışıyorsanız, ne zaman ve nasıl çalışmak istediğinize dair bir program belirlemek, gün boyunca üretkenliğinizi kolaylaştırmak için en önemli faktörlerden biri olabilir. Neden? Çünkü tüm gün çalışma tuzağına düşmek, akşam saatlerinde e-postanızı kontrol etmek ve iş gününüzden asla gerçekten kontrol etmek çok kolaydır.

Bir program belirlemek, maksimum üretkenlik için gerekli bir bileşendir çünkü uzaktaki çalışanların takip etmesi için belirlenmiş bir yapıyı kolaylaştırır; bu, artık evden çalıştıkları ve istedikleri zaman mola verdikleri için zor olabilir.

İşe başlamak ve durdurmak için bir program belirlemek, yalnızca tükenmişliği önlemek için çok önemli değildir. Ayrıca sevdiklerinizle vakit geçirmek ve kişisel zamanınızın tadını çıkarmak için işten uzakta zaman ayırmanız da çok önemlidir. Bir yapı oluşturmak, çalışanlarınızın ve ekip üyelerinizin izlemesi için bir örnek oluşturacak ve bu da doğal olarak daha büyük sonuçlar getirecek ve evden çalışmayı kolaylaştıracaktır. Benjamin Franklin‘in dediği gibi, “Plan yapmayanlar başarısız olmayı planlar.”

Son Düşünceler

Uzaktan çalışmayı gerçekten bir başarı haline getirmek için, bunu gerçekleştirmek için güçlü bir bireysel ve ekip liderliği gerekecektir. Sistemleri ve uygun iletişim kanallarını kolaylaştırmak için herkesin aynı sayfada olması gerekir.

Liderlerin ve bireylerin yoldan sapmaya başladığı an, konuşmacıların ev üretkenliği ve ekip başarısından işin çarkından düşmeye başladığı andır. Bireysellik, bu uzaktan çalışma hayalini gerçeğe dönüştürmek için çok önemlidir. Bu nedenle liderler erken başarısızlık yollarını bulmalı, hızlı başarısız olmalı ve ekip üyeleri ve kuruluşları için işe yarayan başarıyı bulmada sık sık başarısız olmalıdır.

Bu basit adımların uygulanması uzun vadede zahmetsiz ve sürdürülebilir olmalıdır. Ancak bu bir gecede olmayacak. “Yeni bir alışkanlık oluşturmak 21 gün sürer” atasözü güncelliğini yitirdi ve yeni araştırmalar, yeni bir alışkanlık oluşturmanın aslında ortalama 66 gün sürdüğüne işaret ediyor. Liderler bu alışkanlıkları oluşturmak için ne kadar tutarlı çalışırlarsa, o kadar kolay hale gelirler.