fbpx

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu’nda kemerinin altında 28’den fazla madalyayla, en son bir atış için Rio’da emeklilikten çıktı ve beş altın madalya ve bir gümüş madalya kazanarak Rio Olimpiyatları’nı uygun bir veda haline getirdi.

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Michael Phelps’in tutkusu, disiplini ve bağlılığı, her şeye rağmen büyük başarı elde etmesine yardımcı oldu. Bu makalede, genç girişimcilerin çalkantılı girişimcilik denizlerini cesaretlendirmelerine ve rakiplerinden herhangi biri olmadan bitiş çizgisine ulaşmalarına yardımcı olacak Michael Phelps’in mücadelelerinden çıkarılan önemli dersleri paylaşıyoruz.

İnsanlar Deli Olduğunuzu Düşündüğü Zaman Bile Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız? >>

  1. Hedeflerinizi Yazın

Çok hassas bir yaştan itibaren, Michael Phelps bir kağıda hedeflerini yazdığını belirtmiştir.

Çok hassas bir yaştan itibaren, Michael Phelps bir kağıda hedeflerini yazdığını belirtmiştir. Daha da önemlisi, her gün bu hedefleri hatırlattı, böylece onları unutmasın. Üzerine yazdığı Olimpiyat hayali ile bir hedef sayfası tuttu.

Onun için başarısının arkasındaki itici güçtü ve genç girişimciler için de aynı olduğunu düşünüyoruz. Önünüzde net bir hedefiniz varsa, size giden yola odaklanmak çok daha kolay hale gelir. Tony Robbins‘e göre, “Hedefleri belirlemek görünmez olanı görünür hale getirmenin ilk adımıdır.” Hedeflerde ve vizyonda netlik, başarılı girişimcileri o kadar başarılı olmayanlardan ayıran şeydir.

  1. Her Başarılı Olduğunuzda Çıtayı Yükseltin

Hedeflerinizi yazmak ve kendinizi onlara hatırlatmak yeterli değildir. 8 yaşındaki Michael Phelps’in yaptığı gibi cüretkar hedefler koymanız gerekecek. Norman Vincent Peale bunu parlak bir şekilde özetlerken, “Ay için hayal kur. Kaçırsanız bile, yıldızların arasına ineceksiniz.” Michael Phelps asla kimseyle kıyaslanmadı ve her zaman geçmiş performansını yenmeye çalıştı. Sonuç olarak, sadece kendi kayıtlarını değil, aynı zamanda yoluna çıkan herhangi bir kaydı da kırdı. Çoğu sporcunun başarmayı hayal ettiği kutsal statüye ulaştı.

  1. Testereyi Keskinleştirin

Sınırlarınızı zorlamaya odaklandığınızda, her geçen gün iyileşme eğilimindesiniz. Michael Phelps de bu mantrayı takip etti ve emekli oluncaya kadar asla durmadı. Dünyadaki en başarılı Olimpiyatçı olmak için gemisini geliştirdi ve tüm Olimpiyat kayıtlarını paramparça etti. Bu yetenek nedeniyle, rekabeti toz içinde bıraktı. Onun madalya çetelesi bazı ülkelerin toplamından daha fazla.

Genç bir girişimci olarak, her zaman bir öğrenme modunda kalmalı ve her zaman iyileştirme fırsatları aramalısınız. Bu olmadan, her gün yeni oyuncuların pazara girdiği ve tüketici seçimlerinin sürekli değişen teknolojilerin ve kültürel değerlerin ortaya çıkmasıyla dönüştüğü dinamik dünyada hayatta kalmanız son derece zor olacaktır. Güçlü girişimciler ortaya çıkan zorluklara ayak uyduramazlarsa, sonunda kaybeden tarafa geçerler.

30 Adımda Özgüveninizi Tavan Yaptırın >>

  1. Asla Pes Etmeyin

Başarı bir anda gelmez, sadece sihirli değneğinizi kırdığınızda ve başarınız gümüş bir tepside size sunulacaktır, bu Michael Phelps gibi başarılı bir atlet için bile geçerlidir.

Başarı bir anda gelmez, sadece sihirli değneğinizi kırdığınızda ve başarınız gümüş bir tepside size sunulacaktır, bu Michael Phelps gibi başarılı bir atlet için bile geçerlidir. Ayrıca, erken yaşlarında zorluklara, yaralanmalara ve aksamalara katlandı, ancak hayallerinden asla vazgeçmedi. İlk Olimpiyat görünüşünden kısa bir süre sonra, dikkatsiz sürüş için tutuklandı. Haber viral oldu ve itibarını yok etti. Kariyeri boyunca da çeşitli yaralanmalara uğradı, ancak hiç durmadı ve başarıya giden neşeli yoluna devam etti.

2008’deki Pekin Olimpiyatları‘nda gözlükleri yarışın ortasında sızdı ancak yüzmeye devam etti ve bu yarışı da kazandı. Tomurcuklanan girişimciler de asla söylenmeyen bir kalıp tutumu benimsemelidir. İlk aksiliklerin hedeflerinize ulaşmanızı engellemesine izin vermeyin. Aslında, girişimciler başarısızlığı nerede yanlış gittiğini gözden geçirme ve gelecekte daha iyi sonuçlar elde etme fırsatı olarak görmelidir. Onun yaklaşımını takip ederseniz, başarılı bir şekilde kapınızı çalacaktır.

  1. Disiplin Başarı İçin Zorunludur

Eğitim söz konusu olduğunda, Michael Phelps’den daha fazla antrenman yapan pek çok kişi bulamazsınız. Karşılaşabileceğiniz en zor antrenman sporcularından biridir. Hepsi bu değil; aynı zamanda yediklerine de dikkat eder ve asla eğitimi atlamaz. Disiplini ve eğitimi, formda kalmasına ve en üst düzeyde yarışmaya hazır olmasına yardımcı oldu. Onun yorucu rutini, yaralanmalara karşı koymasına ve sadece seçkin sporcu sınıfının başardığı atletik parlaklığa ulaşmasına yardımcı oldu.

  1. Kendinizi Doğru İnsanlarla Çevirin

Her ne kadar Olimpiyatlarda madalya yarışında birçok ülkeyi yenebilse de, başarısını farklı insanlara atfeder. Antrenörü Bob Bowman ve annesi Debbie Phelps ona destek sağladı ve düşünülemez olanı başarması için motive etti. Takım arkadaşları ve okul arkadaşları da Michael Phelps’in bugünkü haline gelmesinde önemli bir rol oynadılar.

Yalnız el ilanları yalnızmış gibi görünürler ama gerçek şu ki hiç kimse kendi başına her şeyi yapamaz ve girişimciler istisna değildir. Aile, arkadaş ve akıl hocalığı olarak sizi destekleyecek şekilde müttefiklere sahip olmak, yaşam alanlarında yardımcı olmak büyük insanlar için her zaman vazgeçilmezdir. Sizi başarısızlığa götürebileceği için yanlış kişilerden kaçınmaya çalışın.

  1. Hatalar Sizi Ustalaştırır

Michael Phelps Olimpiyat kariyerine 2000 yılında Sydney maçlarında başladı ancak madalya kazanamadı.

Michael Phelps Olimpiyat kariyerine 2000 yılında Sydney maçlarında başladı ancak madalya kazanamadı. Çizim tahtasına gitti ve bir yıl sonra Dünya Şampiyonaları’nda iki dünya rekoru kırarak bir patlama ile geri döndü. Güney Afrikalı bir yüzücü Chad Le Clos, Londra Olimpiyat Oyunları 2012’de Michael Phelps’i 200 metrelik kelebek yarışında sadece 0.05 saniye yendi.

Bu kayıp onu huzursuz etti, çizmediğiniz sürece huzur bulmanıza izin vermeyen bir kaşıntı gibi. Chad Le Clos’a karşı kaybettiği videoyu, eksik olduğu ve üzerinde çalıştığı alanları bulmak için defalarca tekrarladı. Daha sonra 2016’da Rio Olimpiyatları’nda gerçek bir şekilde geri döndü ve beş altın madalya kazandı. Hata yapmak insan olmaktır, ancak sadece hatalarından öğrenenler başarılı olur. Dedikleri gibi, “Bir kez bir hata, iki kez bir kalıp ve üç kez bir alışkanlıktır”.

Çıkarımlar

Bu makaleyi okuduktan sonra, iş ve spor dalında kazanma arasında çok fazla fark olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Michael Phelps gibi bir sporcudan işinizde ve hayatınızın diğer alanlarında başarılı olmanıza yardımcı olacak birçok ders alabilirsiniz.

Hedef belirlerken, daima yüksekleri hedef alın ve kendinize hedeflerinizi hatırlatmaya devam edin. Disiplin, bağlılık ve asla pes etme davranışı edinin. Ne kadar büyük olursa olsun herhangi bir engeli aşmanıza yardımcı olacaktır. Hatalarınızdan ders alın ve her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri gelin.

Borçsuz İnsanların 9 Finansal Alışkanlığı >>

Kaynak: Vikipedi

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Öğrenciler Nasıl Verimli Bir Tatil Geçirebilir? Tatilde Neler Yapmalı?

Yarı yıl tatili veya hafta sonu tatili olsun, öğrenciler nasıl verimli bir tatil geçirebilir? Eğitim, öğrenciler için sadece okulda olmaz. Okul dışındaki sürelerde de...

İş Planınız Yoksa Yapmanız Gerekenler

Doğrudan satışta iş planı yoksa yapmanız gerekenler nelerdir? İster küçük bir işletme kuruyor olun, ister mevcut işinizi yeniden keşfetmek istiyor olun, bir iş planı...

Network Marketingde Etkili Satış Konuşması Nasıl Oluşturulur?

Network marketingde hızlı ve etkili satış konuşması nasıl oluşturulur? Satışlarınızı artırmak, organizasyonunuzu büyütmek, değişim ve gelişim için yapabileceğiniz bazı önemli aktiviteler olduğunu biliyor muydunuz? Bir...

Doğrudan Satışta Başarı İçin Etkili Bir Çalışma Rutini Oluşturma

Doğrudan satışta başarı için etkili bir çalışma rutini nasıl oluşturulur? Beklenmeyenlerle başa çıkmak, doğrudan satıcı olmanın bir gerekliliğidir. Ancak kendinizi başarıya hazırlamak için etkili...

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....