Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 1. Hafta

Networkte limit gökyüzüdür.

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufakta olsa yardımcı olmak istedik.Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

1.sini gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 – Network marketingde param yok diyenlere ne tavsiye edersiniz?

Networkokulu.net sorular bölümünde bu soruyu cevapladık. Muhtemel iş ortaklarınızın soruları için sitemizdeki soru/cevap bölümünden faydalanabilirsiniz.

2 – Beğendiğiniz yerli firmalardan örnekler  verebilir misiniz?

Network Okulu bildiğiniz üzere Türkiye’nin tarafsız network platformudur. Bizim amacımız hangi firmadan olursa olsun bütün network profesyonellerine yardımcı olmak, destek vermek. Bu sebeple legal ve ahlaklı çalışan herkese yakınız.

3 – Bir network marketing firmasının legal ve ahlaklı çalıştığına nasıl emin olunur?

Çok güzel soru. Bunu anlamak için öncelikle legalliğin neyi gerektirdiğini bilmek gerekir. Bu konuyla ilgili birkaç yazımız sitemizde mevcut. İlk olarak ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yasal Bir Network Marketing Firmasını Nasıl Ayırt Edebilirsiniz? >>

4 – İyi bir networker olmanın yol haritası nedir, nereden başlamam gerek?

-İyi bir networker olmak, uzun vadeli düşünmekle başlar. Kısa yoldan para kazanmayı ya da başkalarını sömürmeyi düşünmeden, kendi organizasyonuna ya da sana kazancı olmasa bile başkalarına yardım etme felsefesini benimsemek en iyi balangıçtır.

– Düzenli pratik yapmak (sonuç almasanız bile) ve teorik olarak eksikleri tamamlamak gerektiği için sabırlı olmayı bilmek başlangıçtaki arkadaşlar için çok önemlidir. İlgili içerik için >>

5 – Ne zamandır bu sektörde varsınız?

10 yılı doldurduk.

6 – Networkün bir sonu var. Çünkü dünya nüfusu belli.

Network Marketing malın ve hizmetin müşteriye ulaşmasındaki yeni bir dağıtım yoludur. Yani insanlar alışverişi bırakmadığı sürece network marketingin sonu gelemez. 80 yıllık bir sektör ve hala emeklediğini düşünürsek, doyuma ulaşsa bile bunu bizim görmemiz imkansız.

Ayrıca dünyanın her yerinde ehliyet kursları var ve insanların çoğu 18inden sonra ehliyet alır. Buna rağmen, doyuma ulaştı, bitti artık diye düşünmez kimse. Çünkü her gün milyonlarca isan 18 yaşına girer. Bu network için de geçerli…

7 – Sunumlarım iyi gidiyor, satış kapatma konusunda biraz eksiğim var. Satışı nasıl kapatırım?

Takip ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

8 – Tony Robbins’in kitapları nasıl?

Tony Robbins, şuan dünyanın en iyi kişisel gelişim uzmanı. Etkileyici ama ağır kitapları.

9 – Peki şuan Türkiye’de resmi network marketing işi yapan şirket var mı, varsa isimleri?

Biz tarafsız bir platform olduğu için şirket ismi veremeyiz. Ama tabi ki var, bunu çalışmak istediğiniz şirketi araştırıp, bizim yazımızdaki kriterlere uygun olup olmadığına bakabilirsiniz. İlgili içerik için >>

10 – Bu sayfanın amacı ne? Network firması mısınız?

Hayır network firması değiliz. Herhangi bir firmaya ait de değiliz. Network  Okulu, Türkiye’de network yapan herkese yardım etmeyi, desteklemeyi amaçlayan tarafsız bir eğitim platformudur.

11 – Başarıda aç olmak ne demek?

Steve Jobs’un “Aç kal, budala kal” adlı videosunu izleyebilirsiniz youtube’dan.

12 – Takımımdakilerden bir kaç arkadaş bıraktı. Hepsi bırakırsa ne olur?

İnsanlar bırakabilir ama bunun nedenini bilmek gerekir.Güvenmedikleri bir firma ya da kazanç planı olabilir, ilişkilerin zayıf olması olabilir , öncelikleri değişmiş ya da başka nedenleri olabilir ama unutmayın ki Network Marketing organizasyonunuz sizinle başlar.

O yüzden çeşitli tecrübeler edinerek,devam ettiğiniz sürece ,daha güçlü bir organizasyonu tekrardan kurabilirsiniz.

13 – Şuan yeni başlamak isteyen bir birey ne kadar ücret ödemeli?

Başlangıç ücreti, üyelik ücreti gibi ücretler legal firmalarda yoktur.

14 – Network tek isim ama neden farklı firmaların farklı kazanç planları var?

Adı üzerinde çünkü firmalar farklı.

Ürünleri de farklı, müşteri portföyleri de farklı. Siz kendinize uygun bir planı olan firmayı seçebilirsiniz. Sistemleri öğrenmek için şu yazımıza göz atabilirsiniz.

15 – Network Marketing kazancı için kimi hocalar caiz değil diyor. Kime inanacağız?

Biliyorsunuz bu konuda herkes farklı bir yorum ve anlayışta olabiliyor. En doğrusu, network marketing’i ve dini iyi bilen birinin yorumlaması olacaktır. Caiz olup olmaması için gerekli kriterler bellidir. Buna uygun çalışıp çalışmamak kişilere özeldir. Bu konu ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. İlgili içerik için >>

16 – Peki şirketin kar payı ortağı olmak için şirketin paket girişini zorunlu kılması doğru mu?

Şirketin bağımsız temsilcisi olmanız için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Ama kar payı ortağı olmak istiyorsanız, bazı firmalar sadece müşterilerine bu fırsatı verir. Çünkü kullanmadığınız bir ürünü tavsiye etmeniz zaten çok mümkün olmayacaktır. İlgili içerik için >>

17 – Ulaşılabilir her şeyin bir sonu vardır. Bilginin bile öyle. Sizce networkte ulaşılabilir bir son var mıdır?

Networkte limit gökyüzüdür. Eğer hayal edebiliyorsanız, elde de edebiirsiniz. O yüzden siz neyi son görüyorsanız, orası sondur.

18 – Türkiye’de pek çok güvensiz network marketing şirketi var. İnsanlara kendi işimizi anlatma fırsatını nasıl oluşturacağız?

İnsanlar şirketleri tanımaz, sizi tanır. O yüzden şirkete değil, size güvenmeleri gerekir. Siz çalıştığınız şirkete, ürüne, planına güveniyorsanız ve bu inancınızı hem bilgiyle hem de enerjinizle aktarabiliyorsanız, insanlar sizi dinleyecektir. Bu yüzden yakınlarınızla (size güvenenler) başlamanız daha iyidir.

19 – Girişimci olmak için ne yapacağımı bilmiyorum. Girişimci olacağım diye maaşlı iş olanaklarını ertelemek ne …(soru tam gelmedi)?

Soru tam gelmedi ama anladığım kadarıyla cevaplayayım. Network marketinge başlamak için maaşlı işinizi terk etmeniz ya da planlarınızı değiştirmeniz gerekmez. Part-time başlayın, profesyonelliğe başladığınız zaman ve kazancınız tatmin edici olmaya başladığında o zaman tekrar eski planlarınızı düşünebilirsiniz. İlgili içerik için >>

20 – Bu okulu kurarken amacınız neydi? Vizyonunuz neler?

Network  Okulu’nun amacı, Türkiye’de hangi firmada olursa olsun network yapan, kendini geliştirmek isteyen herkese destek olabilmek ve hepimizin aynı gemide olduğumuzu hatırlatmak.

Bununla beraber Türkiye pazarını dünyada ön plana çıkararak, temiz ve ahlaklı networkerlerin yetişmesine katkı sağlamak…

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>