Kişisel Gelişiminizi Artırmak İçin Ne Yapmalısınız?

0

Kişisel gelişiminizi artırmak ister misiniz? Eğer cevabınız evetse, yapmanız gereken şey şu: Konfor bölgenizi genişletin. Peki bunun için neler yapabiliriz? Bize neler katar?

Kişisel Gelişiminizi Arttırmak İçin Ne Yapmalısınız?

Gerçek şu ki, hepimizin rahat hissettiğimiz dar bir dünyası vardır. Hayat orada herkese kolaydır. Orada olduğunuz sürece gününüzü neredeyse otomatik pilotta geçirebilirsiniz. Ancak, büyümenin yolu bu değildir.

Bunun yerine yapmanız gereken konfor bölgenizi genişletmektir. Neden mi? Çünkü o zaman daha fazla zor durumla başa çıkabilirsiniz. Hayatın size sunduğu şeylerin çoğunu idare edebilirsiniz. Genel olarak baş edebilme yeteneğiniz artar.

Konfor bölgenizi nasıl genişletebilirsiniz?

Konfor bölgenizi size rahatsızlık veren şeyler yaparak genişletirsiniz. Bunlar endişe duyduğunuz şeylerdir. Size rahatsızlık vermiyorsa, o zaman konfor bölgenizdesiniz demektir.

Elbette, doğal olarak böyle bir şeyden sakınırız. Ancak, büyümek istiyorsanız bunu kucaklamanız gerekir.

Bizim önerimiz, endişe etseniz de sizi daha iyi bir insan yapacağını bildiğiniz şeylerin bir listesini yapmanızdır. Sonrasında ise onları tek tek yapmalısınız.

İşte bazı örnekler:

Yeni Bir Sosyal Kulübe katılmak

Yeni insanlarla tanışmanızı gerektirir, ilk başta rahat edemeyeceğiniz kişilerle… Bu herhangi bir kulüp etkinliği de olabilir, eğitim de eğlence de. Yeter ki katıldığınızda köşenize çekilip sessizleri oynamayın, insanların arasına karışın.

Yeni Bir Beceri Öğrenmek

Yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenmek ister misiniz? Ya da belki kodlama gibi yeni bir teknik beceri? Her ne olursa olsun, yeni bir yetenek öğrenmek, konfor bölgenizi genişletecektir.

Becerilerinizi Bir Sonraki Seviyeye Taşımak

Sahip olduğunuz beceriler bir sonraki seviyeye taşımayı düşünün. Bu kendinize karşı zor bir meydan okuma gerektirir.

Bir Süre Başka Yerlerde Kalın

Evinizde yaşamak rahattır, bu yüzden bir süre başka bir yerde yaşamayı düşünebilirsiniz. Örneğin, birkaç haftalığına başka bir ülkede yaşamak isteyebilirsiniz. Bu olay, sizi farklı bir kültüre maruz bırakarak konfor bölgenizi genişletecektir.

Bunlar sadece bazı fikirler. Eminim konfor bölgenizi genişletmenin başka yolları da vardır.

***

Önemli olan, kendinizi rahat değil rahatsız hissetmenizdir. Konfor bölgesinin dışında olmanız normal olmalıdır. Size rahatsızlık veren bir şey yapmanız normal olmalıdır. Sonrasında, bir insan olarak çok büyüyecek ve gelişeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here