Michael Dell’in Olağanüstü İş Başarısının 8 Sırrı

Michael Dell - 1992'de Dell, Fortune 500 şirketinin en genç CEO'su oldu.

Amerikalı işadamı ve yatırımcı, Michael Dell, dünyanın en zengin insanları arasında yer almaktadır. En genç milyarderler arasında yer alan ünlü yatırımcı, kendini geliştirmek isteyen insanlar için olağanüstü iş sırlarını paylaşıyor.

Kişi, elde ettiği başarıya yaptığı yolculuğu okuduğunda Michael Dell’in kişiliğini ve tutumunu kolayca hayal edebilir. Bir bilgisayar firması kurmayı ve sektörde büyük hale getirmeyi ve HP, IBM ve Compaq gibi hotshots saflarına katılmayı hayal ediyordu. Ancak bu dünyada gerçek bir başarıya ulaşmak için ücretsiz öğle yemeği ve kısa yol yoktur. Elde ettiği başarıya ulaşmak için gerçekten çok çalışmalısınız.

“Başarılı olmak için dahi, vizyoner veya üniversite mezunu olmak zorunda değilsiniz. Sadece bir çerçeveye ve bir rüyaya ihtiyacınız var. ” – Michael Dell – Amerikalı İşadamı ve Yatırımcı

Michael Dell’in Olağanüstü İş Başarısının 8 Sırrı

PC’s Limited adıyla bir firma kurarak hayalindeki işinde çalışmaya başladı. 1992’de Dell, Fortune 500 şirketinin en genç CEO’su oldu. Oldukça büyük bir başarı ama bir şans değildi. 2001’de Dell Inc.’in dünyanın 1 numaralı bilgisayar sistemleri sağlayıcısı olarak Compaq tarafından yakınlaştırıldığı noktaya kadar sıkı bir şekilde çalıştı. Ve sonra geçen yıllarda, 2016’da Dell, Dell Teknolojileri olmak için EMC ile el ele verdi. Bu hamle, tarihteki en büyük teknoloji entegrasyonu olarak adlandırıldı.

Dell’in yıllar içinde elde ettiği tüm bu kilometre taşları kesinlikle içinizdeki girişimciyi bu tür başarılara ulaşmanın nasıl mümkün olduğuna merak ettirecektir. Peki, birinin bu kadar üretken ve sıra dışı olması ne gerektirir? Bu soruyu cevaplamak için Dell’in çılgın başarısının arkasındaki sırların bir listesini derledik. Her noktanın önünde Michael Dell’in sözlerinden biri vardır, böylece felsefesi ve farklı durumlara yaklaşma şekli hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Armando Christian Rafael Perez: Pitbull Kimdir? >>

  1. En Önemli Şeyi Bilin

“Başarı yaratmaya giden birçok şey var. Sadece yapmaktan hoşlandığım şeyleri yapmaktan hoşlanmıyorum. Şirketin başarılı olmasına yardımcı olan şeyleri yapmayı seviyorum. ”- Michael Dell

“Başarı yaratmaya giden birçok şey var. Sadece yapmaktan hoşlandığım şeyleri yapmaktan hoşlanmıyorum. Şirketin başarılı olmasına yardımcı olan şeyleri yapmayı seviyorum. ”- Michael Dell

Bu, Michael Dell’in işlerini yapmasının başka bir örneği. Sürekli pazar ve iş zekası ve yetkinliği artıran faaliyetlere odaklanma ile asla yorulmaz ve başarısının ilk sırrı budur. Ayrıca Dell’in başarılı analizi, kendi yazıcı yelpazesini başarılı bir şekilde başlatmıştır.

  1. Kalbinizi Takip Edin

“Tutkulu olduğunuz bir şeyi bulmanız ve ilgi alanlarınızı takip etmeniz gerektiğine inanıyorum – başkalarının size söylediklerini değil.”- Michael Dell

Dell’den iyileştirme fırsatlarının nasıl tespit edileceği hakkında bir alıntı. Ancak onun gibi başarılı olmak için, fırsatı bulmanız ve daha sonra bu fırsattan yararlanmak ve bunu gerçekleştirmek için bir ortam oluşturmanız gerekir.

Mevlana Kimdir? En Güzel Mevlana Sözleri >>

  1. Hızla Zengin Olmayı Düşünmeyin

“Her şeyden önce, sadece herkesin yaptığı ya da çok para kazanmanın bir yolu olduğu için bir işe başlama. Bir işe başlayın çünkü gerçekten yapmayı sevdiğiniz bir şey buldunuz ve tutkunuz var.” – Michael Dell

Yukarıdaki alıntıdan kolayca, sadece en son trendle ilgili olarak sadece bandwagon’a atlayarak sizi hiçbir yere götürmeyeceği sonucuna varabilirsiniz. Dahası, hevesli bir girişimci olarak, bir bireyin katkısına güvenmeyen, ancak insanların kalbine ve sevgiye sahip olmayan bir ürün için değil, kalpten gelen değerli bir neden için birlikte çalıştıkları bir yer yaratmalısınız.

  1. Sadece İnovasyon Yetmez

“Bilişim sektöründe birçok teknoloji sektörü var. Gerçek bir atılım yaratmak için daha önce hiç yapılmamış bir şey yapmalısınız ya da daha önce yapılan bir şeyden çok daha iyi bir şekilde yapmalısınız.” -Michael Dell

“Bilişim sektöründe birçok teknoloji sektörü var. Gerçek bir atılım yaratmak için daha önce hiç yapılmamış bir şey yapmalısınız ya da daha önce yapılan bir şeyden çok daha iyi bir şekilde yapmalısınız.” -Michael Dell

Tüm pazarlama ve satış departmanının yenilikçi bir zihniyet oluşturması gerekir. Dell, Inc. bu fikre dayanıyordu, böylece her ürün Michael Dell’in deha damgasını taşıyor. Piyasayı araştırarak, pazarın neye ihtiyacı olduğunu ve yenilikçi bir ürün bulmak için boşluğu nasıl doldurabileceğinizi tahmin edebileceksiniz.

  1. İşleri Paylaşma Sorumluluğunu Edinin

“İlk olarak, bir şeyleri kontrol etmeye çalışırsanız, bu kendi kendini sınırlar. Bunu düşünmenin en kolay yolu, bir kuruluş içindeki tüm kararların şirketin merkezine veya bir kişiye toplanması gerektiğinde, bunun büyük bir darboğaz olması.” – Michael Dell

Michael Dell, herkesi bir araya getirmenin ne kadar önemli olduğunu biliyordu. Şirketin sahibi olsa bile tek bir kişi her şeyi halledemez. Sırrı, kendisini ondan daha akıllı çalışanlarla çevrelemek ve daha sonra onlarla herhangi bir sorun veya sorun hakkında konuşmaktı. Birkaç gün içinde en büyük problemleri bile bu şekilde düzeltti.

Risk Almak Üzerine Söylenmiş 21 Söz >>

  1. Başarısızlık Sonunda Başarıyı Getirir

“Birkaç şey söyleyebilirim. İlk olarak, hata yapmaktan korkmayın. Böyle öğreniyorsunuz.” -Michael Dell

Genel olarak işletmeler başarısızlığa tahammül etmezken, Michael Dell bu tür uygulamalara girmedi. Her zaman çalışanlarına, özellikle de Ar-Ge ekibine yeni fikirler getirmeleri için özgürlük verdi. Ar-Ge’nin maliyeti büyük olsa da, gerçek piyasa verilerini tamamen yedekleyen ve bu temelde bir ürün / hizmet başlatan yeni bir fikir bu şekilde ortaya çıkıyor.

  1. Sürekli Öğrenmelisiniz

“Sürekli öğrenmeye açık olmalısınız.” - Michael Dell

“Sürekli öğrenmeye açık olmalısınız.” – Michael Dell

Tüm büyük liderlerin ve yenilikçilerin sahip olduğu bir alışkanlık. Michael Dell, günlük rutin operasyonel sorunlarla uğraşırken yeni şeyler öğrendiğinden emin değildir. Dell, Dell Inc.’e nasıl çalıştıklarını ve yeni bir yönlerini nasıl ekleyebileceklerini öğrenmek için kendisini etkileyen şirketleri ziyaret etmiştir.

  1. Ailenize Bağlı Olun

“Bence hayatımıza denge getirmek için öncelik veriyoruz. Benim için aile çok önemli. Dolayısıyla, programıma bakarsanız, uzun zaman önce fark ettiğim şeylerden biri, belirli bir haftada ne kadar verimli iş yapabileceğinizin bir sınırı olmasıdır.” – Michael Dell

Bu, Michael Dell’in şirketine başladığından beri inandığı bir özellik. Çalışanlarını mutlu etmek için her zaman iş-yaşam dengesine inanıyordu. Sadece bu şekilde çalışanların şirketin ilerlemesine yol açan tam ve kararlı bir şekilde çalıştıklarını biliyordu.

Son sözler

Michael Dell’in başarı sırları onun çalışma ahlakıdır. Bu yüzden kısa sürede inanılmaz başarılar ve yıllar boyunca dikkat çekici başarısını gördü. Mütevazı başlangıçlardan dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birine kadar, yolculuğu kolay değildi. Neyi başarmak istediğine dair net bir vizyonu vardı ve gerisini tarih yazdı.

Bu yayını daha da iyi hale getirmek için bir şeyler eklenebileceğini düşünüyorsanız, yorumlarınızı / geri bildirimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaştığınızdan emin olun.

Bugün Başlamanız Gereken 11 Finansal Alışkanlık >>