15 Başarılı Kadın Girişimciden Başarı Sırları

Dünya çapında kendilerini kabul ettirmiş başarılı kadınlar bulunmaktadır.

Başarılı kadınlar, girişimcilik alanında da fark yaratmaya devam ediyorlar. Ancak girişimcilik herkes için değildir. Cinsiyetinize bakılmaksızın karşılaştığı zorlukların adil payı ile birlikte gelir. Toplumsal beklentilere karşı koymaktan finansman sorunlarıyla başa çıkmaya, bir destek ağı oluşturmaya, iş ve yaşamı dengelemeye kadar, kadın girişimciler bunların hepsini ve daha fazlasını ele almalıdır. Tüm olasılıkların üstesinden gelmeyi başarsalar bile, hak ettikleri ilgiyi nadiren alırlar.

15 Başarılı Kadın Girişimciden Başarı Sırları

Dünya çapında kendilerini kabul ettirmiş başarılı kadınlar bulunmaktadır. Bu kişilerin başarılı objektif olarak herkes tarafından kabul edilmektedir. Başarı yolunda deneyimlemiş oldukları süreçler için insanlara bakış açısı sunmaktadırlar. Bu makalede de başarılı kadın girişimcilerin nasıl iş başarısı elde ettiğini öğreneceksiniz.

 1. Oprah Winfrey

Oprah Winfrey, kadın girişimcilerin başarısızlığa bir öğrenme fırsatı olarak bakmaları gerektiğini düşünüyor.

Oprah Winfrey, kadın girişimcilerin başarısızlığa bir öğrenme fırsatı olarak bakmaları gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden kadın girişimcileri “Devam etmek, insanları düşmeye teşvik ediyor. Dünya, düştüğünüz zaman, yerden farklı görünüyor. Ayrıca yaralarınızı bilgeliğe dönüştürün.” diyerek cesaretlendirmektedir. Ayrıca genç girişimcilere kendi şanslarını kurmalarını tavsiye ediyor. Ona göre, “Şans başarı için, bir hazırlık toplantısı yapma fırsatıdır.”

 1. Arianna Huffington

Huffington Post'un kurucusu Arianna Huffington, kadın girişimcilerin yaklaşımlarında korkusuz olmasını istiyor.

Huffington Post’un kurucusu Arianna Huffington, kadın girişimcilerin yaklaşımlarında korkusuz olmasını istiyor. “Korkusuzluk bir kas gibidir. Kendi hayatımdan, ne kadar çok egzersiz yaparsam, korkularımın beni yönetmesine izin vermemenin o kadar doğal hale geldiğini biliyorum.” Başarısız olsanız bile, çok şey öğrenecek ve gelişeceksiniz.

Başarısızlığa yol açabileceğinden, başarısızlığı anlamaya odaklanın. O, “Her zaman doğru kararlar vermeyeceğimizi, bazen de asil olarak berbat olacağımızı kabul etmeliyiz – başarısızlığın başarının tersi olmadığını, başarının bir parçası olduğunu anlamak zorundasınız.”

Dünyanın En Başarılı İnsanları Deneyimlerini Paylaşıyor >>

 1. Sheryl Sandberg

Facebook Genel Müdür Yardımcısı Sheryl Sandberg, kadın girişimcileri olumlu olmaya ve olumsuzluklara odaklanmayı bırakmaya çağırıyor.

Facebook Genel Müdür Yardımcısı Sheryl Sandberg, kadın girişimcileri olumlu olmaya ve olumsuzluklara odaklanmayı bırakmaya çağırıyor. Pozitiflere odaklandığınızda, işleri tersine çevirmenin yollarını bulabilirsiniz. Bir keresinde, “İşlerin daha kötü olabileceğini bilmek, sizi, onları daha iyi hale getirmeye çalışmaktan alıkoymamalı. ”

 1. Sara Blakely

Sara Blakely, SpanX'in kurucusu ve Amerika'da kendi kendine başarılı olan en genç milyonerlerden biridir.

Sara Blakely, SpanX‘in kurucusu ve Amerika’da kendi kendine başarılı olan en genç milyonerlerden biridir. Kadın girişimcilerin hata yapmaları ve korkudan korkmayı bırakmaları gerektiğini öne sürüyor. Ona göre, “Hata yapmaya istekli olmak önemlidir. Olabilecek en kötü şey unutulmaz olmanızdır.”

Çocukluğunun ilham verici bir öyküsünü paylaşıyor: “Ben çocukken babam kardeşimi ve beni başarısızlığa teşvik ediyordu. Yemek masasında, günün en iyi kısmı hakkında sormak yerine, o hafta neyde başarısız olduğumuzu bize sorardı. Ona söyleyecek bir şeyimiz olmasaydı, hayal kırıklığına uğrardı. Hangi başarısızlığı yaşadığımızı paylaştığımızda, beşlik çakardı ve bizi tebrik ederdi. Babamın bunu yaparak bize verdiği hediye, başarısızlığın gerçekte ne anlama geldiğini yeniden tanımlamaktı. ”

Bilmediğin şeyden asla utanmamalısınız. Bunun yerine, “Bilmediğinizi, özellikle başlangıçta kucaklayın, çünkü bilmediğiniz şey en büyük varlığınız olabilir. Kesinlikle herkesten farklı şeyler yapacağınızı garanti eder. ”

 1. J.K. Rowling

Ünlü yazar, film ve televizyon yapımcısı J.K. Rowling, en başarılı kadınlar arasında gösterilmektedir.

Ünlü yazar, film ve televizyon yapımcısı J.K. Rowling, en başarılı kadınlar arasında gösterilmektedir. Başarının sihirden kaynaklanmadığını düşünüyor. Başarı için formül olmadığını düşünüyor. Ona göre bu şu anlama gelmektedir; “İnsanların kendileri için en kötü olan şeyleri tam olarak seçmekte ustalıkları vardır . Bu bizim seçimlerimiz…. Bu, gerçekte ne olduğumuzu, yeteneklerimizden çok daha fazlasını gösteriyor.”

Elon Musk’ın 11 Sözünden Alınması Gereken Dersler >>

 1. Martha Stewart

Martha Stewart Living Omnimedia'nın kurucusudur.

Martha Stewart Living Omnimedia’nın kurucusudur. Ve kadın girişimcilerden olabildiğince meraklı ve açık görüşlü olmalarını ister. “Ben ailem yüzünden çok meraklı biriydim. Beni istediğim kadar merak etmeye teşvik ettiler.” Ona göre, “Açık fikirli bir zihin olmadan, asla büyük bir başarı olamazsınız .”

 1. Cher Wang

HTC Corporation'ın Başkanı ve Kurucu Ortağı Cher Wang, teknolojinin en güçlü, en başarılı kadınlar klasmanından biri olarak kabul ediliyor.

HTC Corporation’ın Başkanı ve Kurucu Ortağı Cher Wang, teknolojinin en güçlü, en başarılı kadınlar klasmanından biri olarak kabul ediliyor. Ona göre, “Bir vizyonunuz varsa, işler ne kadar zor olursa olsun, her şey bir süreç haline gelir.” Genç girişimcileri kendilerine şu soruyu sormalarını istiyor; “Sırada ne var?”

 1. Beyoncé

Beyonce aynı zamanda şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve girişimcidir.

Beyonce aynı zamanda şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve girişimcidir. Genç girişimcilere tavsiyesi; mükemmellik peşinde koşmak, kalbinizi takip etmek ve kendiniz olmaya çalışmaktır. “Eğer her şey mükemmel olsaydı, asla öğrenemezdin ve asla büyümezdin.”

Çocukluğunu düşünerek şunları belirtmiştir;“Her zaman kendim olmaya çalışıyorum. İçine kapanık bir çocuk olduğumdan beri sahneye çıkıp kabuğumdan ayrılabildim.” İşine karşı bakış açısını şöyle dile getirmektedir; “Kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değilim, sadece kalbimi takip etmek ve dünyaya söylemek istediklerime konsantre olmak zorundayım. Ben kendi dünyamı yönetiyorum.”

Başarılı Olmak İçin Bunları Dikkate Almalısınız >>

 1. Tory Burch

Tory Burch LLC'nin CEO'su ve başkanı Tory Burch, kadın girişimcilerin hırslı olmasını istiyor.

Tory Burch LLC’nin CEO’su ve başkanı Tory Burch, kadın girişimcilerin hırslı olmasını istiyor. “Kadınlar hırsları kucaklamak zorundalar. Başlangıçta övgü almakta çok zorlandım ve bu yüzden kadınların unvanlarını kucaklamaları gerçekten önemli.”

Ona göre, girişimcilik bir iş unvanı değil, bir ruh halidir. Başarılı girişimcilerin niteliklerini tanımlarken şunları vurgulamıştır; “Başarılı girişimciler başkalarının göremediği bağlantıları görür, başkalarının yapamayacağı fırsatları yakalar ve başkalarının yapmadığı yeni yönler oluşturur.” 

 1. Bayan C.J. Walker

Saç ve güzellik girişimciliğinin öncülerinden biri olan Bayan C.J. Walker, genç girişimcilerin,  fırsatların önlerine çıkmasını beklemek yerine fırsatlar yaratmasını istiyor.

Saç ve güzellik girişimciliğinin öncülerinden biri olan Bayan C.J. Walker, genç girişimcilerin,  fırsatların önlerine çıkmasını beklemek yerine fırsatlar yaratmasını istiyor. Onun tavsiyesi, “Oturup fırsatların gelmesini beklemeyin. Kalkın ve yapın.”

 1. Anita Roddick

Tıpkı The Body Shop'un kurucusu Anita Bladely gibi Anita Roddick de kadın girişimcilere farklı olmaları için ilham veriyor.

Tıpkı The Body Shop’un kurucusu Anita Bladely gibi Anita Roddick de kadın girişimcilere farklı olmaları için ilham veriyor. Onun tavsiyesi; “Ne yaparsanız yapın, farklı olun – bu annemin bana verdiği tavsiyeydi ve bir girişimci için daha iyi tavsiye düşünemiyorum. Farklıysanız, öne çıkacaksınız. ”

 1. Yang Lan

Yang Lan, Sun Media Group'un önde gelen kadın medya girişimcisi, başkanı ve kurucu ortağı ve popüler bir talk-show sunucusudur.

Yang Lan, Sun Media Group’un önde gelen kadın medya girişimcisi, başkanı ve kurucu ortağı ve popüler bir talk-show sunucusudur. Kadın girişimcilere şu tavsiyelerde bulunmaktadır; “Yaratıcı insanlarda olduğu gibi, ilginç fikirlerden uzak durmayın. Tek kişilik bir motor gibiydim – koşuyordum ve herkesin beni otomatik olarak anlayabildiğini ve adımlarımı takip edebileceğini umuyordum.”

Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri >>

 1. Michelle Zatlyn

Cloudflare'nin Kurucusu ve Genel Müdürü Michelle Zatlyn, kadın girişimcilerden doğru şeyler hakkında endişelenmelerini istemektedir.

Cloudflare’nin Kurucusu ve Genel Müdürü Michelle Zatlyn, kadın girişimcilerden doğru şeyler hakkında endişelenmelerini istemektedir. Bilgeliğini paylaşarak, “ Girişimcilerden sık sık üç endişe duyuyorum:

 • Birisi fikrimi çalacak,
 • Girişimde bulunmam gerek,
 • Medya bana dikkat etmeyecek.

Ne yazık ki, bunlar endişelenecek doğru şeyler değil. Bunun yerine kendinize şunu  sorun; “Büyük, anlamlı bir sorun üzerinde mi çalışıyorum? Bu sorunu çözen bir ürün oluşturmak için gereken her şeyi nasıl yapacağınıza ve en iyi insanları çeken ve koruyan bir şirketi nasıl oluşturacağınıza dair saplantı oluşturur. Eğer bu iki hakka sahip olursanız, diğer şeyler sizi takip eder.”

 1. Rashmi Sinha

En başarılı kadınlar arasında yer alan, SlideShare'in kurucusu Rashmi Sinha, Mark Zuckerberg'in “hızlı hareket et ve işleri kır” formülünü izliyor.

En başarılı kadınlar arasında yer alan, SlideShare’in kurucusu Rashmi Sinha, Mark Zuckerberg‘in “hızlı hareket et ve işleri kır” formülünü izliyor. Genç kadın girişimcilere de aynı şeyi yapmalarını tavsiye ediyor. Deneyimlerini paylaşarak şunları ifade etmiştir; “Hızlı hareket etmenin daha iyi olduğunu öğrendim. Hatalar yapabilir ve yaptığımızı fark edebilir ve çok fazla zaman harcamak yerine hiçbir şey yapmamak yerine başka bir şey deneyebiliriz.”

 1. Wendy Sue Kopp

Teach for America'nın kurucusu Wendy Kopp, değişimi benimsemeye ve yenilik getirmeye inanıyor.

Teach for America’nın kurucusu Wendy Kopp, değişimi benimsemeye ve yenilik getirmeye inanıyor. Ona göre; Değişim her zaman bir iyileştirme süreci değildir. Bazen bu bir buluş sürecidir. O, bir örnekle onu noktayı açıklıyor; Thomas Edison ampulü icat edeceği zaman, mumu geliştirmek için çalışmadı. Daha iyi ışık istediğine karar verdi ve oradan gitti. ”

Dünyaya kendilerini kabul ettirmiş başarılı kadınlar tarafından, başarı yolunda izlenmesi gereken tavsiyeleri sizlerle paylaştık. Sizlerin hayatta takip ettikleri başarılı kadınlar kimlerdir? Aşağıya bir yorum bırakarak sizler de onları onurlandırabilirsiniz.

Girişimcilik Sorunları Nelerdir? İzleyeceğiniz 6 Yol >>