Richard Branson Hedeflerine Nasıl Ulaştı? Hemen Takip Etmeniz Gereken 10 Adım Planı

Richard Branson, yirmi birinci yüzyılın en önemli girişimcileri arasında gösterilmiştir.

Richard Branson hedeflerine nasıl ulaşır? Başarılı girişimciler yıllık hedeflerine ulaşmak için neler yapıyorlar? Başarılı girişimcilerden bu konuyu öğrenebilir ve yıllık hedeflerimize ulaşabilir miyiz? Evet, yapabiliriz ve yapacağımız da budur. Olağanüstü şeylere ulaşan ve hedeflerine ulaşmak için basit bir süreç kullanan Richard Branson’un yaptıklarına bir göz atalım.

Bu makalede, Richard Branson‘un hedeflerini takip etmek için izlediği 10 adım hakkında bilgi edineceksiniz. Başarılı insanlardan öğreneceğimiz çok şey var. Bu konu  hedeflerle ilgili ise, o zaman tecrübelerden ders almak ilk düşüncemiz olmalıdır.

Richard Branson Hedeflerine Nasıl Ulaşır?

Richard Branson, yirmi birinci yüzyılın en önemli girişimcileri arasında gösterilmiştir. 400’e yakın Virgin Şirketler Grubu’nun CEO’su ve kurucusudur. Şirketleri arasında, Virgin Atlantics, Virgin Records gibi çeşitli sektörlerden otorite haline gelmiş markalar bulunmaktadır. Peki Richard Branson hedeflerine nasıl ulaşır? Gelin birlikte inceleyelim.

Özgüveninizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

1. Cesur Hedefler Belirleyin

Richard Branson, “Şirketiniz bir dizi pranga değil, hırslı çalışanlarım, firmamı bir sıçrama tahtası gibi görmelidir.”

“Hırs olmadan, hiç bir şey başlamaz. İş olmadan kişi hiçbir şeyi bitirmez. Ödül size gönderilmeyecek. Onu kazanmak zorundasınız. ” – Ralph Waldo Emerson

Çoğu insanın başarısız olmasının ana nedenlerinden biri, hedefler söz konusu olduğunda dar görüşlü olmalarıdır. Kısa vadeli hedefler koyarlar ve büyük resme bakmazlar. Büyük kazanmayı asla başaramamalarının nedeni budur. Olağanüstü bir şey başarmak için iddialı hedefler koymanız gerekecek.

Bu, en iyi durumunuzu ortaya çıkaracak, sizi sınırlarınıza itecek ve kendinize meydan okumaya izin verecektir. Bu hedefe ulaşamasanız bile, daha iyi bir yere ulaşacaksınız. Richard Branson, “Şirketiniz bir dizi pranga değil, hırslı çalışanlarım, firmamı bir sıçrama tahtası gibi görmelidir.” dediğinde durumu parlak bir şekilde özetlemiştir.

2. Fikirlerinizi ve Hedeflerinizi Yazın

Arşimet banyo yaparken Eureka anı (Vov anı, click anı) yaşadı. Harika fikirler her zaman ve her yerde size gelebilir. Büyük ya da küçük olsun, her fikri not etmek önemlidir. Böylece an geçtikten sonra unutmazsınız. Benzer şekilde, hedeflerinizi yazmalı ve her sabah aynanın önünde sesli olarak okumalısınız.

3. Hedeflerinizi Paylaşın

Richard Branson hedeflerine nasıl ulaşır? Sorusu için bilinmesi gereken üçüncü ders hedeflerin paylaşılmasıdır. Çoğu kişi, hedeflerini başkalarıyla paylaşma konusunda isteksizdir. Bazı insanlar kaşlarını çatmaktan endişe duyarken, diğerleri gerçekleşmedikçe hırslarını gizli tutmak isterler. Richard Branson, hedeflerinizi başkalarıyla paylaşmanız gerektiğini düşünüyor. Bu, özellikle de diğer kişi daha fazlasını başarmak için motive ederseniz, etrafınızdakilere ilham vermenin yanı sıra sizi motive edecektir.

4. Büyük Görevleri Daha Küçük Olanlara Ayırın

Gününüzü zaman aralıklarına ayırın ve daha küçük görevler için ayırın.

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de tüm işleri bir anda bitirmeye çalışmaktır. Bir oturuşta karmaşık bir görev başarmaya çalışmak yerine, büyük görevleri daha küçük, daha yönetilebilir parçalara ayırmalısınız. Gününüzü zaman aralıklarına ayırın ve daha küçük görevler için ayırın. Her seferinde başarıya doğru bir adım atın ve eskisinden çok daha fazla iş yaptığınızı anlayacaksınız.

Mevlana Kimdir? Hayatınıza Yön Verecek Mevlana Sözleri >>

5. Bir Defter Taşıyın

Daha önce de belirtildiği gibi, istediğiniz zaman yararlı fikirler edinebilirsiniz. Ve bu fikirleri kaydetmek için herhangi bir şeyiniz yoksa, fikirler havaya dağılırlar ve harika bir fikri kaçırırsınız. Richard Branson hedeflerine nasıl ulaşır? Sorusuna verilecek beşinci cevap bir materyal ile ilgilidir. Nereye giderse gitsin yanında bir defter taşıyor. Evet, dün mobil cihazlarınızda çok sayıda not alma uygulamasıyla çok fazla görünebilir. Ancak hiçbir şey iyi bir eski cep günlüğünün yerini alamaz.

6. Liste Yapın

Richard Branson, yapılacaklar listeleri oluşturmanın büyük bir savunucusudur. Başarılı insanları diğer insanlardan ayıran şeylerin önemsiz olarak görülen küçük ayrıntılar olduklarını unutmayın. İşaretli bir liste oluşturmak sizin işiniz olmasa bile, sizin için işe yarayan farklı bir liste yöntemi, grafikler vb. belirleyebilirsiniz. Sizi doğru yolda tutmak için uzun bir yol kat edeceksiniz. Bu şekilde asla hedeflerinizden uzaklaşmazsınız. Richard Branson,

“Listeler yapıyorum, hem de birçok. Her gün bu listeler üzerinde çalışıyorum. Her görevi işaretleyerek fikirlerim şekillenir ve planlar ilerler.”

7. Kişisel ve Mesleki Hedefleri Ayırt Edin

Başarılı bir girişimci olmasına rağmen, Richard Branson mükemmel bir iş-yaşam dengesi kurmanın önemini biliyor.

Başarılı bir girişimci olmasına rağmen, Richard Branson mükemmel bir iş-yaşam dengesi kurmanın önemini biliyor. Kişisel ve profesyonel kullanım için ayrı yapılacaklar listeleri oluşturmanızı önerir. Akıllı bir görev yönetimi yazılımının size yardımcı olabileceği yer burasıdır. Verimli yapılacaklar listeniz olmalıdır. Bunun için de uygulamalar edinebilirsiniz.

Bir Sanatçıdan Daha Fazlası: Will.i.am Kimdir? >>

8. İlerleme Takibi Yapın

Richard Branson hedeflerine nasıl ulaşır? Konusu için geldik altıncı maddeye. Yeni yıl kararını belirleme konusundaki geçmiş deneyimlerimizden yararlanıp, hepimizin bildiği gibi hedefler koymak yeterli değildir. Hedeflerinize yönelik ilerlemenizi izlemeniz ve hedeflerinizi kaçırıyorsanız düzeltici önlem almanız gerekir. Böylece uzun vadeli hedeflerinizi kaçırmazsınız. Ölçülebilir hedefler belirleyin, böylece gözden kaybetmek yerine onları takip edebilirsiniz.

9. Tamamlanan Görevleri İptal Edin

Bir görevi tamamlar tamamlamaz, bunu listenizden iptal ettiğinizden emin olun. Bu size bir başarı hissi verir ve nerede durduğunuzu söyler. Kaç göreve ulaştığınızı ve bunların kaç tanesine ulaşacağınızı öğreneceksiniz. Ek olarak, kalan görevleri gerçekleştirmeniz ve onlar için de çok çalışmak için sizi motive edecektir.

10. Başarıyı Kutlayın

Hedeflerinize ulaştıktan sonra, kendinize stüdyo arkasında bir parti verin. Eğer diğerleri yol boyunca size yardımcı olduysa, başarınızı onlarla kutlamalısınız. Zaferinizi kutlamak için bir partiye gidebilirsiniz. Richard Branson, çalışanları ile başarıyı kutlama alışkanlığı geliştirdi. Richard Branson’un söylediği gibi, “Eğlence, başarılı bir girişimde en önemli ve önemsiz içeriklerden biridir. Dengeyi iyi kurmalısınız.”

Richard Branson hedeflerine nasıl ulaşır? Konusunda araştırma yazımızı incelediniz. Büyük hedeflere ulaşmak için siz hangi süreci takip ediyorsunuz? Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Dünyanın En Başarılı İnsanları Tecrübelerini Paylaşıyor >>