Başarı İçin Giyim – Doğru Kıyafetler Üretkenliğinizi Nasıl Artırabilir?

Başarı İçin Giyim - Doğru kıyafetleri giymek güveninizi artırabilir, sizi daha üretken hale getirebilir.

Başarı için giyim son derece önemlidir. Doğru kıyafet seçimi, üretkenliğinizi üst düzeye çıkaracaktır. En son trend markalardan, moda giyimden ziyade, başarılı insanlar olaya çok daha farklı bir pencereden bakmaktadırlar. Çünkü başarı için çalışırken, günün monotonluğunda sizin son düşüneceğiniz şeyler giysileriniz olacaktır. Ancak rahatsız edici bir şey giyiyorsanız, düşüncelerinizi nasıl etkileyecek ve çevrenizdeki insanlar topluluğunuz hakkında ne düşünecek?

Doğru kıyafetleri giymek güveninizi artırabilir, sizi daha üretken hale getirebilir. Ve bazen parlak renkler giymek daha fazla satış fırsatı kapatmanıza yardımcı olabilir. Bunu hayal edin:

  • Analitik düşünme gerektiren bir sınava girmeyi planlıyorsunuz ya da bütün gün bilgisayarınıza yapıştırılmanız gereken ofise gidiyorsunuz. Ne giyeceksin? Patronunuzla önemli bir toplantınız varsa, elbise seçiminiz ne olacak?

Açıkçası, ne iş arkadaşlarınız ne de patronunuz her gün çalışmak için ne giydiğinizi önemsemez. Pek çok durumda. Ancak parlak tarafta, belirli kıyafetlerin giyilmesinin verimliliğinizi artırabileceğini biliyor musunuz?

Başarı İçin Giyim – Doğru Kıyafetler Üretkenliğinizi Nasıl Artırabilir?

Başarı İçin Giyim – Doğru Kıyafetler Üretkenliğinizi Nasıl Artırabilir?

Cody Delistraty tarafından yapılan bir araştırma, “Farklı kıyafetler giymenin analitik becerilerinizi etkileyebileceğini” ortaya koymuştur. Kaliforniya üniversitesinden bir profesör olan Abraham M. Rutchick tarafından yapılan bir başka çalışmada, bir testte resmi kıyafetler giymenin öğrencilere analitik düşünmeleri için daha fazla yer verdiklerini ve doğru cevaplar vermelerini sağladığını ortaya koydu.

İşte iş yerinde kıyafetler için daha iyi seçimler yapmanıza yardımcı olabilecek bazı bilim destekli ipuçları:

1. Doğal Renklere Odaklanın

Ayrıca, bir çalışma, dinlendirici yeşil ve sakinleştirici mavi gibi doğal renkler giymenin işteki odak ve verimliliği artırdığı sonucuna varıyor.

Bir araştırma, resmi kıyafetlerin sadece insanların doğru düşünmelerine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda sorunun daha büyük resmine bakmalarına yardımcı olduklarını ortaya koydu. Ayrıca, bir çalışma, dinlendirici yeşil ve sakinleştirici mavi gibi doğal renkler giymenin işteki odak ve verimliliği artırdığı sonucuna varıyor.

2. Doğal Renklerle Üretkenliğinizi Artırın

Kuzeybatı Üniversitesi Kellogg Yönetim Okulu’nda yapılan yeni bir araştırma, deney sırasında laboratuvar önlüğü giyen adayların, diğer insanlara karşı daha uyanık, odaklanmış ve daha nazik oldukları sonucuna varmıştır. Tabii ki, iş yerinde laboratuvar önlüğü giymeye başlayamazsınız. Ama elbette aynı etkiyi yaratmak için doğal renklerle resmi kıyafetler giyebilirsiniz.

Yüksek Performanslı Takımların Sırları – Liderlerin Tavsiyeleri >>

3. Başarılı İnsanlar İş Yerinde Resmi Takım Elbise Giymektedir

Davalar sadece röportajlarla sınırlı değildir. Tabii ki, bir röportaj için resmi olarak giyinmek, adaylara daha fazla güven duygusu aşılayabilir. Ancak işe giymek insanların daha iyi finansal kararlar almasına yardımcı olabilir. Bu, çalışmak için bir takım elbise giymek istemiyor olsanız bile, bir tane taşıyın ve önemli bir finansal karar vermeden önce bunu yapın ve düşünme şeklinizi nasıl değiştirdiğini görün.

4. Düz Tişörtler Erkeklerin Daha Çekici Görünmesini Sağlar

Bilim, düz tişört giymenin erkekleri kadınların giydiğinden % 10 daha çekici hale getirdiğini gösteriyor.

Bilim, düz tişört giymenin erkekleri kadınların giydiğinden % 10 daha çekici hale getirdiğini gösteriyor. Erkeklerin daha çekici olduğu ve beyaz tişört giydiklerinde veya işteyken kollarını katladıklarında işleri kolayca halledebilecekleri görülmüştür.

5. İş Yerinde T-Shirt, Üretkenliğinizi Artırır

İş yerinde, iş arkadaşlarınız çekiciliğinizi ve refahınızı ne giydiğinize göre değerlendirir. Araştırmalar, dikey çizgili gömleklerin insanları daha ince hissettirdiğini göstermiştir. Sanırım bu, sağlıkları ve insanların onlar hakkında ne düşündükleri konusunda bilinçli kadınlar için iyi bir seçim.

Renklerin Anlamları – Hangi Renk Başarımızı Nasıl Etkiler? >>

6. Başarılı İnsanların Yaptıklarını Yapın

Eğer başarılı olmak istiyorsanız, başarılı insanların yaptıklarını yapın. İnsanların iş yerinde takip ettikleri sıkı kıyafet kurallarına bakılmaksızın, Mark Zuckerberg ofiste bir kapüşonlu ve kot pantolon içinde rahatça giyinmeyi sever.

  • Bilim adamları temelde ofiste resmi kıyafetlerden ziyade lüks spor kıyafetlerini süslemenin düşünce sürecinde bir fark yaratabileceği gerçeğine dönüşen ‘Kırmızı Spor Ayakkabıları Efekti’ olarak adlandırıyorlar. Steve Jobs, tıpkı mark gibi, kendine daha güvende hissettiren yeni bir ürün piyasaya sürerken, kot pantolon ve tişört giyiyordu.

7. İş Yerinde Doğru Ayakkabıyı Seçmelisiniz

Göz ardı ettiğimiz en önemli kısım, 'iş yerinde doğru / yanlış ayakkabıların seçilmesinin uzun vadedeki performansınızı etkileyebileceğidir.

Ayaklarımızı korudukları için bize daima ayakkabı giymeyi öğrettiler. Kısmen doğrudur. Diğer kısım. Göz ardı ettiğimiz en önemli kısım, ‘iş yerinde doğru / yanlış ayakkabıların seçilmesinin uzun vadedeki performansınızı etkileyebileceğidir.

  • Ortalama olarak, bir insan günde yaklaşık 8.000 – 10.000 adım atıyor ve çoğu ofiste birikiyor. Uygun olmayan ayakkabılar giyerseniz, nasıl iyi performans göstereceksiniz? Parmak arası terlik giymek iş için ihtiyatlı bir seçim olmayabilir. Ancak ofis binasına girdikten sonra ayaklarınızı rahatlatan her şeyi giyebilirsiniz.

Yanlış ayakkabılar giymenin gerçek hayat yansımaları var. Sadece sıkı bir kurumsal kodu takip etmekle meşgul olduğunuz için ayaklarınızın bir takım problemlere ev sahipliği yapmasına izin vermekten daha iyidir.

Hepsini Sarmak İçin

Resmi gardırobunuz işinizin başarısını bir dereceye kadar belirler. Bu, bir müşteriyle görüştüğünüzde seçtiğiniz kıyafetleri de içerir. Doğru kıyafetlerin olumlu bir etki bırakabileceği gibi, garip kıyafetler giymek insanları uzaklaştırabilir. Size rahat gelen ve size iyi görünen kıyafetler giyin.

Başarı için giyim konusundaki makalemizi okudunuz. Siz giyim konusunda nelere dikkat ediyorsunuz? Marka seçimi ile insanları değerlendirmek ve insanları dış görünüşleri ile yargılamak ne kadar doğrudur? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Üretemeyen Yöneticiler >>