Bugün, sizinle doğrudan satış ticaretinizin dört aşaması hakkında konuşmak istiyoruz.

Bugün, sizinle doğrudan satış ticaretinizde başarıya ulaşmak için geçmeniz gereken dört aşama hakkında konuşmak istiyoruz. Burada bahsedeceğimiz kavramların, distribütörler için önemli bir kavram olduğunu düşünüyoruz. Çünkü endüstrimizdeki çoğu insan bir iş kurmanın farklı aşamalarını tam olarak bilmiyor.

Sektörümüze katılan çoğu insan daha önce hiç kendi işlerinin sahibi olmadılar, bu yüzden çalışan zihniyetlerini hala sürdürüyorlar ve bu fikirle mücadele ediyorlar. Sonuç olarak, sektörümüze katılan birçok insanın gerçekçi olmayan beklentileri var ve herhangi bir başarılı iş kurmanın ne kadar süreceği konusunda rasyonel bir fikirleri yok.

Networkokulu.net olarak, bu bilgileri önceden bilmenin sizi oyunda daha uzun tutabileceğini düşünüyoruz. Başarılı bir pazarlama ağı oluşturmak için gerçekten yapmanız gerekenler hakkında daha iyi bir fikir vereceğine inanıyoruz. Yazımızda işleyeceğimiz dört aşama sadece doğrudan satış için değil, çoğu ticari işletme için de geçerlidir.

Doğrudan Satış Ticaretiniz İçin Dört Aşama

Burada anlatılacak olan dört aşama, sadece bilmeniz için değil, aynı zamanda organizasyon kurmanız, takımınızda uygulamanız için vardır. Sadece bilmek hiçbir zaman yetmeyecektir. Ne kadar çok uygulama yaparsanız – davet, tanıtım, takip, eğitim – işinizde de o kadar çabuk uzman olabilirsiniz.

Tanıtım Nasıl Yapılır? öğrenmek için >>

Aşama: Heyecan Aşaması

Ticaretinizde birinci adım öğrenme aşamasıdır ki bu doğrudan satış şirketinize ilk başladığınızda gerçekleşir. Bu aşamaya heyecan aşamasıdır. Heyecanlısınız. Geceleri uyuyamazsınız. Her zaman işinizi düşünürsünüz. Ürünler, hizmetler ve/veya iş fırsatı konusunda tutkunuz var. Alev alırsınız. İş hakkında fazla bir şey bilmiyorsunuz ve öğrenecek çok şeyiniz var, ancak en önemli kısmı, coşku ve umudunuz var.

Birinci aşama, insanların işlerinin onlara sunduğu imkanlar konusunda en heyecanlı oldukları aşamadır. Bu aşamayı tanımlayan anahtar kelimeler arasında şehvet, coşku, heyecan, umut ve tutku yer almaktadır. Bu aşamada genellikle işinizde çok az para kazanırsınız (çoğu durumda ayda 300 dolardan az). Birçok yeni insana sponsorluk yapıyorsunuz. Liderlerinizi sürekli arıyorsunuz. Doğrudan satışta liderlik becerilerinizi geliştiriyor ve öğreniyorsunuz. Çoğu durumda, ekibinizde çok çalışan tek kişi sizsiniz.

Doğrudan satış ticaretinizde başarıya giden yolda birinci aşamanız, tipik olarak 30 ila 180 gün arasında sürer. Bu kişiden kişiye değişir. Sektörümüze katılan çoğu kişi bu aşamada hayatta kalamaz. Kendi tecrübelerimize göre, endüstrimize katılan insanların % 50 ila % 80’inin bu aşamadan asla geçmeyeceği konusunda sizi uyarıyoruz.

Heyecanları azalınca, işi bırakırlar ve bir sonraki parlak nesneyi kovalamaya ya da rahatlık bölgelerine (iş ya da kariyerlerine) geri dönerler. İlk aşamadaki çoğu insan ayda 0 ila 300 dolar arasında kazanır, ancak bazıları çok daha fazla kazanıyor. Bu aşamada sürüsüz bir çobansınız. Bir takipçin var. Ekibinizde genellikle 0 ila 100 kişi bulunur.

Ek Gelir Düşünenler İçin Tam 29 Farklı Fırsat >>

Aşama: Orta Seviye Aşaması

İkinci aşama, ilk heyecanınız azaldığında VEYA hangisi önce gelirse, ayda en az 1.000 dolar kazanmaya başladığınızda başlar. Bu iki şeyden biri evre ikiyi başlatacak. Orta seviye aşaması başlamadan önce çoğu insan işini 6-18 ay boyunca sürdürebilir. Bu aşamaya orta seviye aşaması diyebiliriz.

Bu evreyi tanımlayan anahtar kelimeler; tükenmişlik, umutsuzluk ve hayal kırıklığını içerir. Genellikle biraz para kazanıyorsunuzdur, ancak gerçekten ama gerçekten çok çalışıyorsunuz. Zamanınızın yatırım getirisini çok fazla göremiyorsunuz. Eşinizle birlikte akıl sağlığını sorguluyorsunuz.

İnsanlara sponsorluk yapıyorsunuz ancak ekibinizde çok az tekrar satış var. Kimse bir şey yapmıyor. İşin çoğunu yapan sizsiniz. Doğrudan satış ticaretinizde şanslıysanız, ekibinizde başka ciddi bir kişi veya birkaç potansiyel lideriniz olabilir. Ancak çoğu durumda ekibinizde her ay yeni insanlara sponsorluk yapan ve kendi işlerinin sorumluluğunu alan çok az kişi vardır.

İkinci aşama birçok insanın maçta havlu attığı aşamadır (eğer ilk 90 günde yapmamışlarsa). Bu aşama iki ila beş yıl, bazen bundan daha da uzun sürebilir. Birkaç kişi için o kadar uzun sürmeyecek, ama çoğu insan için orta mil boyunca uzun ve karanlık bir yolculuk olacak!

Orta seviye aşamasında insanlar genellikle “neden bunu yapıyorum?” veya “neden tüm işi yapan tek kişi benim?” veya “neden çalışmaya istekli diğer insanları bulamıyorum? benim olduğum gibi zorluklara katlanabilecek?” veya “Neden sadece ayda 500 dolar kazanıyorum, ama işimde haftada 20 saat çalışıyorum? Doğrudan satış içerisinde ikinci aşamadaki çoğu insan ayda 1.000 ile 2.500 dolar arasında kazanmaktadır. Bu aşamada ekibinizde genellikle 100 ila 1000 kişi bulunur.

Çocuklarınızı Bu Konularda Eğitiyor Musunuz? >>

Aşama: Momentum Aşaması

Sektörümüzde çok az sayıda insan üçüncü aşamaya girebilecek kadar uzun süre dayanır (ya da işi yapar). Momentum aşaması, ekibinizde 10-20 iyi lider bulunduğunda VEYA her ay grubunuza en az 100-200 yeni kişi eklendiğinde başlar. Normalde, bu aşamaya başlamadan önce ekibinizde 1.000 ila 2.000 kişi olacak.

Momentum aşamasına giren çoğu insan, bu aşama başlamadan önce asgari olarak iki yıl boyunca çok çalışmaktadır. Doğrudan satış içerisinde bu evreyi tanımlayan anahtar kelimeler arasında kritik kütle, çoğaltma, patlama ve hızlı büyüme var. Üçüncü aşamada işiniz (ve bonus kontrolü) her ay önemli ölçüde büyür. Grubunuzda birçok lideriniz ve insanınız var. Ekibiniz sürekli olarak artıyor. Hala ayda 2-4 kişiye sponsorluk yapıyorsunuz (asgari). Ancak zamanınızın çoğunu başkalarına rehberlik etmek ve derinlemesine çalışmak için harcıyorsunuz.

İnsanları eğitiyor, çağrıları yönlendiriyor, etkinliklere ev sahipliği yapıyor ve yine insanları eğitiyorsunuz. Başarıya ulaşmak için liderlerinize yardım ediyor ve diğer liderleri derinlemesine geliştiriyorsunuz. Bu, işin eğlenceli ve çok karlı hale geldiği aşamadır. Doğrudan satış içerisinde üçüncü aşamada motivasyonununuz tamdır, bu süreç üç ila beş yıl sürebilir ve nadir durumlarda daha da uzun sürebilir.

İş dünyasında hala çok meşgulsünüz, ancak ana odak noktanız derinlik oluşturmak ve lider olmaktır. Normalde düşük ila orta ancak altı rakamlı yıllık geliriniz vardır. Bu aşamadaki çoğu insan ayda 10.000 ila 30.000 $ veya daha fazla kazanmaktadır.

Girişimci Damarınızı Canlandıracak Bu Filmleri İzlediniz Mi? 

Aşama: Vade Aşaması

Dördüncü aşama olan vade aşaması, ekibinizde 20 ila 100 bin kişiye sahip olduğunuzda başlar. İşiniz olgunlaşır, geliriniz büyük ve istikrarlıdır. Sizinle veya sizsiz ayda % 5-10, belki de daha fazla büyür. Anahtar liderlerin yerindedir. Her kolunuzda birçok lider, bu liderlerin de kollarında 2 ila 5 tane kaya gibi sağlam liderler bulunur.  Olgunluk dönemi boyunca, liderlerin lideri olan, çobanların çobanısınız.

Doğrudan satış işinizin vade aşamasında, zamanınızın çoğunu takımdaki en iyi 10-20 kilit liderinizle çalışarak geçiriyorsunuz. Sonra dışarı çıkıyorlar ve kendi ordularını yönetiyorlar. Hala kişisel olarak insanları işe alıyor olabilirsiniz, ancak çoğu durumda mentorluk yapıyorsunuz. Dördüncü aşamaya giren çoğu lider, bu noktaya ulaşmak için 5-10 yıl boyunca siperlerde gerçekten çok çalışmıştır.

Distribütörlerden bazıları işten emekli olur ve çekleri bozdurur. Diğerleri tam gün çalışmaya devam ediyor çünkü onu seviyorlar. Bazıları daha az çalışır ve işletmenin sağladığı paranın, zamanın ve yaşam tarzının tadını çıkarır. Ticaret içerisinde bu aşamaya geçen birkaç kişi ayda 50 ila 100 bin dolar veya daha fazla bir gelire ulaşabilirler.

Yukarıda bahsetiğimiz noktalar doğrudan satış işinizin dört aşamasıdır. Çevrenizde başarıya ulaşmış tüm farklı işlere bakarsanız (sadece bu ticari sektöre değil, hepsinin bu aşamalardan geçtiğini görebilirsiniz. Herhangi bir türden başarılı bir iş kurmak, çok zaman ve çok fazla çaba gerektirir. Şevkinizi kırmak için bunu söylemiyoruz. Bir aşamadan diğerine geçmenin anahtarı, bir vizyona, oyun planına sahip olmak, harekete geçmek, kalıcı ve tutarlı olmaktır. Her gün işiniz üzerinde çalışın, doğrudan satışta para kazandıran faaliyetlere odaklanın ve hedefinizi asla kaybetmeyin!

Doğrudan satış işinizin dört aşaması hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Siz şu an pazarlama ağı işinde hangi aşamadasınız?

Haberler | Herbalife Çin’de Yatırımlara Devam Ediyor >>