Yeni Başlayanlar İçin Network Marketing Başlangıç Rehberi-1

Network marketing sektöründe girişimci olmak isteyenlere, başarı için başlangıç rehberi sunuyoruz.

Network marketing sektöründe girişimci olmak isteyenlere, başarı için başlangıç rehberi sunuyoruz. Network marketingde başarısızlık nedenleri nelerdir? Geliştirmeniz gereken özellikler nelerdir? Başarı merdivenleri boyunca dikkat etmeniz gereken her şey burada.

Şu an bu yazıyı okuyorsanız, ya network marketing yolculuğunuza başlamışsınız ya da başlamak üzeresiniz diye düşünüyoruz. On yıllık profesyonel network marketing yolculuğumuzdan kazandığımız tecrübelerle, network marketinge başlarken nasıl düşünmelisiniz, nasıl ilerlemelisiniz ve network marketing’de nasıl başarılı olabilirsiniz sorularını genel çerçevede cevaplamaya çalışacağız.

Yeni Başlayanlar İçin Network Marketing Başlangıç Rehberi – 1

İlk olarak “Network marketing nedir?” bunu doğru anlamalıyız. Network marketing bir ürün dağıtım modelidir. Geleneksel ticarette, ürünün üreticiden son tüketiciye ulaşmasına kadar süreçte bir çok aracı bulunmaktadır. Network marketing ise,bir ürünün, üreticiden tüketiciye doğrudan ve referans satışı yöntemiyle ulaşmasını sağlamaktır.Geleneksel ticaretteki aracıların ve reklam sektörünün görevlerini bu ticarette bireyler üstlenir.

Networker dediğimiz bu kişiler, kendilerini geliştirirler, öğrenirler ve referans oldukları bireylere öğreterek,satış ağı kurarlar. Bu sebeple, klasik ticaretteki yüksek kar marjı, network marketing de bu sorumluluğu taşıyan bireylere dağıtılır. O yüzden, network marketing basit ve çok kazançlı bir ticaret modeli olsa da bir gece de yattığın yerden, çalışmadan gelir kazanma fırsatı değildir.

Network marketing belki mükemmel olmasa da bir çok açıdan en iyi iş fırsatıdır. Bunu içinde olduğum için söylemiyorum, daha iyisini bulamadığım için söylüyorum. Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için “Mükemmel Değil Ama En İyi İşi Buldum” yazısına da bir göz atın. Yine de en iyisi ve basit olması, her şeyi yaparak yada sadece bir ürün alarak kazanç kazanacağınız anlamına gelmez değil mi?

Network Marketingde Beklentiniz Nasıl Olmalı? – Network Okulu Tv >>

Bu ticaretin güzelliklerinden aynı zamanda da zaaflarından birisi herkesin bu ticarete başlayabiliyor olması. Evet zaaf diyorum çünkü maalesef insanların, ne yapacaklarını, ne istediklerini tam bilmeden, çalışmadan, zaman ayırmadan, öğrenmeden, yanlış beklentilerle bu ticarette başarılı olabileceklerini düşünmeleri, o potansiyel özgürlük yolculuğunun daha başlamadan bitmesine neden oluyor.

Potansiyel, “hala gerçekleşmemiş ama ulaşılması mümkün olan” demektir. Mesela uzman olmak isteyen bir tıp öğrencisi minimum 10 sene zorlu bir yolculuğa çıkacağını bilerek yola çıkar. Ne istediğini bilmeden o bölüme giren bir öğrenci ilk birkaç sınavda düşük not aldı ya da çok çalışması gerekti diye hekimliği suçlayamaz öyle değil mi?

Network marketing de “ Bir ev hanımının yapabileceği kadar basit ve bir iş adamının yapabileceği kadar kazançlı ve ciddi bir ticarettir.” O yüzden network marketing yapmayı öğrenmek, öğrendiklerini özümsemek, bazı tecrübeler kazanmak için zaman zaman başarısız olmak, kendini geliştirmek ve olduğumuz kişiden olmak istediğimiz kişiye değişmek için bir süreç olduğunu unutmamak lazım. Beklentilerinizi doğru ayarladığınız zaman, size garanti verebilirim ki bu yolculuk sizin için hem çok basit hem de eğlenceli olacaktır.

Network marketing endüstrisinin doğru anladıktan sonra amacınızın ne olduğuna karar vermelisiniz ki, vereceğiniz emek, ayıracağınız zaman ve kazanmayı istediklerini doğru beklentiyle ayarlayabilesiniz.

Network Marketingde Başarının Sırrı >>

Ben bu ticarete adım atmış insanları 3 bölümde değerlendiririm;

Birincisi; sadece ürün alan, ürününü kullanan ve müşteri olmaktan fazlasını istemeyen kişiler.

Birincisi; sadece ürün alan, ürününü kullanan ve müşteri olmaktan fazlasını istemeyen kişiler. Bu yüzden zaman ve emek vermelerine gerek yoktur.

İkincisi; Network Marketing’i bir hobi gibi görenler. Haftada bir kaç gün, hatta sadece birkaç saat zaman ayırırlar. Değişmeleri ve öğrenmeleri gerektiğini düşünmezler. Ne ek gelir ne de büyük kazançlar için ciddi hayalleri yoktur, tabi planları da yoktur. Bazen denk geldikçe bir şeyleri denerler ve sonunda ya üçüncü bölüme geçerler ya da deneyerek milyoner olamayacaklarını anladıkları için pes ederler.

Üçüncüsü ise; ki ben bu bölümdeki insanları çok severim, bu ticaretin ciddi bir ticaret olduğunun farkında olup, ciddiye alan insanlar;) Dolayısıyla bu insanlar, Network Marketing aracılığıyla içinde bulundukları maddi koşulları ve hayat standartlarını değiştirmek isterler. Eğer zaman ayırma konusunda endişeniz varsa korkmanıza gerek yok, başlangıçta yarı zamanlı yapmanızda da bir engel yoktur, ek gelir olarak da düşünebilirsiniz.

Network Marketingde Davet Nasıl Yapılır? >>

Ciddiyetten kastım günde 24 saat değil zaten. Haftada 15 saat bile ayırıyorsan (ki emin olun insanların %90ı ayırmıyor) o zamanın ciddiyet, istek ve disiplin içinde geçmesidir. Ne de olsa bir iş adamı/iş kadını olmaya karar verdik değil mi!

Network marketing, bugün dünyanın her tarafında, milyonlarca insanın gerek ciddi kazançlar elde ettiği gerekse ek gelir için, milyonlarca insanın çalıştığı 200 milyar doları geçmiş bir sektördür. Üniversitelerde bölümleri de açılmıştır. Networkokulu.net adresinde paylaştığımız gerek yazılar gerekse istatistiklerle network marketing’in dünyada ne boyutlarda olduğunu ve nereye doğru ilerlediğini görmek çok zor değil.

Açıkça söylemeliyim ki siz de paylaştığımız bu bilgilere baktığınızda anlayacaksınız, bu endüstri de sorun yoktur arkadaşlar. Sorun, insanların network marketing sektörünü meslek olarak görmemesidir. Başarılı olmak için (her işte olduğu gibi) kendinizi geliştirmeniz ve bu ticareti öğrenmeniz gerekir. Bu da tahmin edersiniz ki, bir süreçtir. Bu sektöre adım atmadan önce beklentinizin ne olduğuna doğru karar vermelisiniz.

” Network Marketing İstatistikleri ” adlı içeriğimiz için>>

“Network Marketing Nedir?” sorusunu cevapladıktan sonra ikinci önemli konu, “Doğru Firma Nedir?” sorusu sanırım.

Tabii ki çoğumuz bu sektörle güvendiğimiz birinin tavsiyesi ile tanışıyoruz.

Tabii ki çoğumuz bu sektörle güvendiğimiz birinin tavsiyesi ile tanışıyoruz. Bu sebeple firma seçmek gibi bir şansımız yada bilincimiz olmuyor. Yine de araştıranlar için bu konuya da kısaca değinmek istiyorum. Her yıl binlerce yeni firma doğmaktadır. Bu firmaların yüzde 80’i ilk 5 yılını dolduramadan kapanmaktadır.

Bu yolculuğa yanlış yada güçsüz bir firmada başlayıp, (bilmeden) başkalarına zarar verebilir, başladığınız firmanın iflas etmesi veya legal olmadığını anlamanız bu büyüleyici sektöre karşı istek ve heyecanınızı kaybetmenize neden olabilir. O yüzden kendini kanıtlamış, kaliteli ürünleri, güçlü bir sistemi ve sağlam altyapısı olan firmalarda kariyer planlarınızı yapmanızı öneririm.Bu konuyla ilgili “Yasal Bir Network Marketing Firmasını Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?” yazısını okumayı da unutmayın.

Network marketinge başlarken özellikle belirtmek isterim ki yasal firmalarda üyelik ücreti, abonelik, giriş parası yoktur. Bağımsız temsilci olup kar payı alabilmek için, firmanın bir ürününü alabilirsiniz hatta ürünü kendinize almayıp, perakende satış yaparak bile bu mükemmel ticarete ilk adımınızı atabilirsiniz. Network marketing üye katma, adam bulma vs işi değildir, satış ağı kurma ve bu yol ile ürünlerin satıldığı bir ticarettir.

Network Marketingde Başarısız Olmanızın 9 Nedeni >>

Bu ticarete adımınızı attıktan sonra, eğer ki deneyip başarısız(!) olmak istemiyorsanız, birilerini bulmaya çalışmak yerine, temel eğitimleri önemsemenizi ve sistemin önemini anlamanızı tavsiye ederim. Eğer başarılı olmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken “kabını boşaltmaktır”.

İş hayatında veya okul hayatında başarılı biri olabilirsiniz, aktif bir karakteriniz de olabilir, kendinize güvenmeniz de güzel ama bu ticaretin mantığını anlamadan tek başınıza başarılı olabilmeniz çok ama çok zordur. Unutmayın hangi alanda başarılı olmak istiyor olursanız olun, her işin kendine has kuralları vardır. O işi kendi kurallarıyla öğrenmek zorundasınız.

Bu network marketing için de geçerli. O yüzden sabırlı olun ve henüz bu ticareti bilmediğinizi unutmayın. Duymuş olabilirsiniz, birkaç şey okumuş olabilirsiniz, üzerine konuşmuş olabilirsiniz hatta başlayıp bir şeyler denemiş olabilirsiniz ama bu yine de bildiğiniz anlamına gelmez.

Bal yapmayan arı gibi koşturup yorulup pes etmek istemiyorsanız, sistem kelimesine zihninizde yer açın. Sistemsiz başarılı olma şansınız çok düşüktür. Bu yüzden uzun vadede sürdürülebilir bir gelir ve katlamanın gücünden faydalanmak istiyorsanız, sistemi anlamak ve kopyalamak(link) çok önemlidir. Başarıya ulaşmış her takımın sistemi vardır. Eğer ki güçlü bir takımdaysanız, sisteminizin ayrıntılarını uplinelarınızdan adım adım öğrenmelisiniz. Bu yüzden sistemdeki ilk disiplin, temel eğitimleri ciddiye almaktır ve açık zihinle anlamaya çalışmaktır.

Network Marketingde Hedef Nasıl Belirlenir? >>

Peki, sistem nedir?

Bunun da ilk adımı dediğim gibi, sisteminizin temel eğitimlerini ciddiye almak ve anlamaktır.

Network marketinge yeni başlayan birinin, maksimum kazanca ulaşana kadar ne yapması, neleri öğrenmesi, nelere dikkat etmesi veya değiştirmesi gerektiğinin her adımının belli olması demektir. Bunun da ilk adımı dediğim gibi, sisteminizin temel eğitimlerini ciddiye almak ve anlamaktır.

Network marketing, eğitim alma ve eğitim vermeye dayalıdır. Böyle bir anlayışı olmayan bir organizasyondaysanız, bir daha düşünmenizi tavsiye ederim. Eğer ki eğitim kopyalanmıyorsa, içi boş bir umut ve anlık heyecana bağlı gaz kopyalanıyordur. Bu da kalıcı ve sürdürülebilir değildir.

Bu ticarete adım atmış ve hayallerini kovalayan herkesi tebrik ederim. “Network Marketing Başlangıç Rehberi – 2″‘de görüşmek üzere…

Network Marketingde Sağlam Bir Organizasyon Kurmanın Sırrı >>