Hayatınızı Daha İyiye Nasıl Değiştirirsiniz?

Eğer değişim istiyorsanız, bunun sizi zorlayacak bir süreç olacağını da asla unutmamalısınız.

Hayatınızda yapmak istediğiniz şeyler söz konusu olduğunda aklınızda yüzen bu güzel fikirlerin hepsine sahipsiniz. Ancak çoğu zaman başarısızlık korkusu gibi şeylerin hayallerimizi fiziksel forma sokmalarına izin veriyoruz. Hepimiz hayatımızda yapacakları her şey hakkında durmadan konuşan birini tanıyoruz ama asla yapmıyorlar… Bu bir aile üyesi, bir arkadaş ya da belki de sizsiniz.

“Geliştirmek değişmektir; mükemmel olmak ise sık sık değişmektir. ” – Winston Churchill

Hayatınızı Nasıl Değiştirirsiniz?

Hayatınızı nasıl değiştirirsiniz? Sorusuna cevap bulacağız. Eğer değişim istiyorsanız, bunun sizi zorlayacak bir süreç olacağını da asla unutmamalısınız. Değişimi bu kadar korkutucu yapan şey, bizi bilinmezlik durumuna sokmasıdır. Örneğin, kariyerimizi değiştirmeye karar verirsek korkabiliriz, çünkü işe yaramadan önce biraz zaman alabilecek bir tutku arayışında istikrarlı bir pozisyon bırakıyoruz. Aslında, zihninizin arkasında, asla ödeyemeyeceğini düşünebilirsiniz. Bu çok korkunç! Ama asla denemezseniz, farklı bir bilmeme durumuna kilitlenirsiniz.

Soru şu: Hangisi daha kötü? Bir risk almak ve umduğunuz gibi ortaya çıkıp çıkmayacağını bilmek. Ya da güvenli oynamak ve hayatınızla daha anlamlı bir şey yapıp yapamayacağınızı bilmemek.

Yaşamınızdaki değişimi kolaylaştırmak istiyorsanız, burada sizin için sahip olduğumuz her fikrin radikal olmadığı gerçeğinde rahatlayabilirsiniz. Hayatınızı önemli şekillerde değiştirmek için bitip işinizi bırakmanız veya başka bir ülkeye taşınmanız gerekmez. Aslında, hayatımızda meydana gelen en önemli değişikliklerin çoğu, hayallerimizin üzerine inşa edildiği zemin yapısının ortaya çıkmasına neden olan küçük eylemlerden kaynaklanmaktadır. Bugünden başlayarak hayatınızı daha iyiye doğru nasıl değiştirebileceğinizi tam olarak öğrenmek için okumaya devam edin.

Hobilerin Hayatınızdaki Önemi >>

Kendinize Kimsenin Kendisine Sormak İstemediği Soruları Sorun

Hayatınızı nasıl değiştirirsiniz? Sorusuna ilk cevap sorular ile ilgilidir. Kendimize günümüz boyunca birçok soru soruyoruz – akşam yemeği için ne var? Veya bugün ne giymeliyim? Ancak, yüzleşmemiz zor olan cevaplar olduğunu bildiğimiz daha karmaşık sorulardan kaçınma eğilimindeyiz. Neden? Çünkü bize gerçeği gösteriyorlar. Hayatınızı daha iyi hale getirmek istediğinizde, gerçek genellikle duymak istediğimiz şey değildir. Gerçek bizi yaşamak istediğimiz hayatı yaratmak için ne kadar ileri gitmemiz gerektiğinin farkındadır – ve bir şeylerin değişmesini istiyorsanız gerçeklerle yüzleşmelisiniz.

Oturmak için biraz zaman ayırın ve hayatınızın değişmesini istediğiniz daha spesifik alanlarını hissetmek için kendinize bu soruları sorun. Kendinize karşı dürüst olun ve kendinize gerçeği söyleyerek değişimi kolaylaştırmak için ilk adımı attığınızı bilin. Unutmayın, nereye gitmek istediğinizi bilmiyorsanız olmak istediğiniz yere gidemezsiniz.

 • Amacınız ne?
 • Yaşıyor musunuz?
 • Eylemleriniz değerlerinizi ve inançlarınızı yansıtıyor mu?
 • Büyüyor ve öğreniyor musunuz?
 • Sizin için önemli olan şeyleri yapıyor musunuz?
 • En son ne zaman kendinizi şanslı hissettiniz?
 • Yaşadığınız hayattan memnun musunuz?

Bir parça kağıt ve kalem alın. Tüm bu soruların cevaplarını yazın ve tarihi en üste yazın. Bu kağıdı, yazdıklarınızla ilgili gün boyunca aldığınız referans ve temel kararlar olarak kullanmak için saklayın. Amacınız ve kişisel memnuniyetinizi düşünerek karar vermeye başladığınızda, hayatınızın ne kadar hızlı değiştiğine şaşıracaksınız.

Anlamlı Karikatürler – Değişim Zorunlu Mudur? >>

Hayatınızın Kontrolünü Ele Alın

Kimse size gümüş bir tepside hayatınızın hayallerini getirmeyecek.

Kimse size gümüş bir tepside hayatınızın hayallerini getirmeyecek. Dünya almak için senindir ama işte burada – onu almalısın. Bir girişimcinin işini yürütmesi gibi hayatınızı sürdürmeye başlayın. Bu, başarılı olmanız için en iyi şansı elde etmek için almanız gereken zorlu kararları vermek ve alınması gereken belirli riskleri değerlendirmek anlamına gelir.

Kendinize Yapabileceğinizi Söyleyin, Çünkü Yapabilirsiniz

Dilinizin hedeflerinize uyması gerekiyor. Hayallerinizi sürdürmekten alıkoymalarına izin vermediğiniz sürece hayal kırıklıklarınızı dile getirmek hem mantıklı hem de sağlıklıdır. Örneğin bir kitap yazmak istiyorsanız, ancak yazma deneyiminiz yoksa kendinizi şöyle şeyler söyleyerek bulabilirsiniz:

 • “Bunu yapamam.”
 • “Yeterli eğitimim yok, bu yüzden insanlar beni yazar olarak ciddiye almayacaklar.”
 • “Yeterince iyi değilim.”

Kendinize her zaman yapmak istediğiniz şeyi yapamayacağınızı söylerken başarılı olmak zordur. Şöyle şeyler söylemeye başlayın:

 • “Ne yaptığımı bilmiyor olabilirim ama yine de yapacağım.”
 • “İstediğim şeyi hak ediyorum.”
 • “Bunu yapabilirim.”
 • “Küçük olsa bile bugün hedeflerime doğru bir adım daha atacağım.”

Dilinizi değiştirmek, hedeflerinize ulaşma şeklinizi önemli ölçüde değiştirecektir. Düşüncelerimiz, kendimize koyduğumuz durumların sonuçlarını etkiler, bu yüzden oraya doğru tutumla gidin ve başarısız olsanız bile, ne olursa olsun tatmin olmaya daha meyilli olacaksınız.

Başarı İçin İlk Faktörünüz >>

Başkalarının Sizin Hakkındaki Görüşlerini Bırakın

Başkalarının sizin hakkınızda düşündüğü şey gerçekten sizin işiniz değildir ve sonuçta yaşamınızla yapmak istediğiniz şeyleri yapma yeteneğiniz üzerinde hiçbir etkisi yoktur. İstediğiniz şeyleri yapsanız da yapmasanız da insanların sizi her zaman yargılayacağını unutmayın.

Kabul edebilir ve gerçekten hoşlandığınız şeyleri yaptığınız için yargılanabilirsiniz! Ve işte bu şeylerden daha fazlasını yapmak, kim olduğunuzla daha fazla içerik olmanıza neden olacak ve başkalarının görüşleri sizin için daha anlamına gelecektir.

Alışkanlıklarınızı Değerlendirin

Netflix’i izlemek için biraz fazla zaman harcıyor musunuz? Yoksa işinizi yapmak ve sürekli telefonunuzu kontrol etmek gibi dikkat dağıtıcı şeyler vermek için oturuyor musunuz? Bunlar değişmekten yararlanabileceğiniz alışkanlıklardır. Küçük başlayın – Netflix’i izlemek istediğinizden daha fazla istediğiniz şeyler için, her gün biraz zaman harcayın.

Yarını kendiniz için daha verimli bir gün yapabilirsiniz. Bugün değişmek için hayatınızda hangi alışkanlıkları kullanabilirsiniz? Zamanınız ve enerjiniz en önemli varlıklarınızdır. Size karşı değil, sizin için çalışmasını sağlayın.

Kendinize Değer Verin

Hayatınızı nasıl değiştirirsiniz? Tabii ki kendinize değer vererek. İyi şeyleri hak ettiğini düşünüyor musunuz? Birisi size övgü ya da yardım teklifinde bulunduğunda nasıl tepki verdiğinize dikkat edin. Her şeyi kıvırıyor, göz temasından kaçınıyor ve sözlerini saptırıyor musunuz?

Onları deneyimleme arzularına layık hissetmelisiniz. Birine yanlış olduğunu söylemek yerine övgü kabul etmeye çalışın ve ihtiyaç duyduğunuzda başkalarının size yardım etmesine izin verin. Değerinizi bildiğinizde, bir şeye değer olduğunuzu bildiğinizde, her türlü güzel şeyi hayatınıza davet edersiniz çünkü onları kabul etmeye istekli olursunuz.

Bununla mücadele ediyorsanız, sözlerinizle kendinize olan değerinizi onaylayın. Beyanlar kendimiz hakkındaki hislerimizi değiştirir ve eğer kendinize arzularınıza değer olduğunuzu söylerseniz, sonunda kalbinize inanırsınız.

Hayatınız Değiştirmek İçin Önce Bunu Değiştirin! >>

Konfor Bölgenizi Bırakın

Günlük olarak sizi bir yabancıyla konuşmaya başlatacak veya her zaman giymek istediğiniz ama çok kokmuş bir kıyafet giymek gibi şeyler yapın.

Evet, rahat olmak için güzel bir yer. Ancak, çok uzun süre rahat kalırsanız, yakında bu rahatlık hissine meydan okuyan her şey için durgun ve inatçı olacaksınız. Günlük olarak sizi bir yabancıyla konuşmaya başlatacak veya her zaman giymek istediğiniz ama çok kokmuş bir kıyafet giymek gibi şeyler yapın.

Kendinizi asla tüm korkunuzdan kurtaramazsınız, ancak onunla daha iyi bir ilişki yaratabilirsiniz. Kendinizi daha düzenli hissetmenize neden olan durumlara koyarken konfor bölgenize korku getirebilirsiniz. İlk başta çok rahatsız edici olacak, ancak değişim neredeyse her zaman zordur.

Değişimin Kaçınılmaz Olduğunu Fark Edin

Değişim, kaçınabileceğiniz bir şey değildir. Kolaylaştırmada bir rol oynasanız da oynamasanız da, sonunda sizin için gelecektir. Bunu kabul ettikten sonra, değişikliği olduğu gibi kabul etmeye daha istekli olacaksınız. Değişimle başa çıkmaya başladığınızda, yeni bir şey istediğiniz şekilde çalışmadığında veya beklenmedik bir şeyle körleştiğinizde daha iyi donanımlı olacaksınız.

Değişim size üç farklı şekilde gelecektir – kriz, seçim veya şans. Seçim, bir tür algılanan kontrole sahip olduğunuz tek biçimdir ve o zaman bile her şey olabilir. Hem aranan hem de istenmeyen senaryoların hayatınıza gireceğini kabul etmek size en iyi şekilde hizmet edecektir.

Kısa Vadeli Bir Strateji Geliştirin

Uzun vadeli başarıya ulaşmanın anahtarı, düzenli olarak ulaşabileceğiniz kısa vadeli hedefler belirlemektir. Tıp fakültesine gitmedikçe doktor olamazsınız! İstediğiniz geleceği yaratmak için bugün ne gibi küçük adımlar atabilirsiniz? Bu hafta ne olacak? Bu ay neler olacak? Hedeflerinize katkıda bulunmak ve stratejinize sadık kalmak için kısa vadede neler yapabileceğinizle gelin. Sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenirken ayarlamalar yapın.

Daha Mutlu Ve Olumlu Olmak İçin 5 Yol >>

Bir Vizyon Panosu Oluşturun

Gelecekte olmak istediğimiz durumlarda kendimizi, her zaman görselleştiren profesyonel hayalperestler olarak yetiştirmeliyiz.

Gelecekte olmak istediğimiz durumlarda kendimizi, her zaman görselleştiren profesyonel hayalperestler olarak yetiştirmeliyiz. Bir vizyon panosu oluşturmak, yaşamak istediğiniz yaşamın somut bir örneğini sunmak için daha pratik bir hayal kurma şeklidir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Poster panosu alın
 • İstediğiniz şeyleri temsil eden resimler bulun ve bunları yazdırın / kesin
 • Hayallerinizi takip etmeye devam etmek için sizi motive eden en sevdiğiniz alıntıları alın ve bunları yazdırın / kesin
 • Hepsini poster panosuna yapıştırın ve her gün görebileceğiniz yere asın

Görsel ilham, istediğiniz yere ulaşmak için günlük yaşamınızda yapmanız gereken değişiklikleri yaparak takipte kalmanıza yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır. Buna zaman ayırın ve gözlerinizi her yatırdığınızda size ilham veren bir şey yaratın.

Geçmişi Bırakın Ve Geleceğinizi Kucaklayın

Her zaman geriye bakıp kalırsanız nasıl ilerlersiniz? Geçmişin içine karışmış bazı kaba deneyimler olabilir. Ama sizi bulunduğunuz kişiye getiren şey budur ve olmak istediğiniz kişiye katkıda bulunmaya devam edecektir. Öğrendiğiniz tüm derslere olumlu bir dönüş yapın. İhtiyacınız olduğunda referans için bunları arka cebinizde tutun.

Kimse değişim yolunun kolay olacağını söylemedi. Aslında, çoğu zaman izlenmesi en zor yollardan biridir, çünkü herkesin yolu biraz farklı görünüyor. Kesin olan bir şey var – eğer hayatınızı daha iyi hale getirmek istiyorsanız, daha az seyahat edilen yola evet demelisiniz. Kendinize karşı dürüst olun, ilham alın, disiplin sahibi olun ve hayallerinizin hayatını yaratırken şaşkınlıkla izleyin.

“Her zaman zamanın bir şeyleri değiştirdiğini söylerler, aslında onları kendiniz değiştirmek zorundasınız.” -Andy Warhol

Yaz Tatilini Verimli Geçirmenin Yolları >>