Temsil ettiğiniz herhangi bir görevin, gerektiğinde personelinize yeterince anlayabilmeniz ve destek sunabildiğinizden emin olun.

Liderlik Ve Yönetim Neden Bir Bozuk Paranın İki Tarafı Gibidir?

Girişimciliğin üstesinden gelmek, aynı anda birden fazla rol oynamayı içerir. İlk aşamalarda, İK, Satış, Yerine Getirilmesi ve daha birçok konuda çeşitli roller üstlenmeniz gerekecek.

Bununla birlikte, takımınızı ilerledikçe ve büyüdükçe, sonunda işinizde çeşitli etkinlikler yürüten insanlarla çalışmak zorunda kalacaksınız. Liderlik ve yönetim arasındaki ayrımın bulanıklaştığı yer burasıdır, ancak yine de doğal olarak önemlidir.

Aralarındaki farklar iki paydaştan kaynaklanır: yönetici veya lider ve astları, takipçileri ve mesleki dinamikleri.

Başarılı işletme sahipleri, bir ekibi başarı yönünde yönlendirmek için hem güçlü bir liderin hem de yöneticinin özelliklerine sahip olmalıdır.

  1. Bir Liderin Rolünü Kazanmalısınız, Ama Yine de Yöneticinin Görevlerini Koruyun

Varsayılan olarak, çalışanlar emirleri üstlerinden (yöneticilerinden) takip eder. Bunun sebebi, bilinçli bir seçim yapmak yerine konumlarından dolayı onlara atfedilen rol veya rütbedir. Yönetici ve alt arasındaki bu profesyonel ilişki, statükoyu tehlikeye atmadan günlük işleri başarmak için büyük ölçüde çalışır.

Ancak, itme kıpırdadığında, bu dinamik sarsılabilir ve tehdit edilebilir. Ekipler yanlış yönetilirse veya kötü muamele görürse, bağlılıkları çok hızlı bir şekilde düşecektir.

Girişimciler ayrıca liderlerinin rolünü üstlenmeli, takipçilerinin güvenini ve saygısını kazanmalıdır. İzleyiciler, hiyerarşik bir yapı yerine kendi isteklerine dayanarak liderleri dinleme kararları vermeye zorlanmalıdır.

Bu durumda hem liderliği hem de yönetimi birleştirmek, takipçileriniz tarafından istekli bir şekilde yerine getirilen işleri yapabilmelerini gerektirir. Buna rağmen yöneticiler ve astlar aralarında, iş yerinde mevcut olan profesyonel ilişkilerinden fedakarlık etme konusunda kaçınmaya çalışmaktadırlar.

Geçiş yapın:

Takımınızın mücadelelerine katılın. Temsil ettiğiniz herhangi bir görevin, gerektiğinde personelinize yeterince anlayabilmeniz ve destek sunabildiğinizden emin olun. Oyunda etkiye sahip olmak, iyi bir liderin işaretlerinden biridir.

  1. Öğrenme Her İki Yönde de Gider

Yönetim tipik olarak, dahil olan tüm paydaşların güvenini ve öğrenme eğrisini bazen boğabilecek olan iletişimlere tek yönlü bir yaklaşımı içerir. Bu ilişki, yönetici sadece konu uzmanı olduğunda gerçekleşir, diğer herkes ise esas olarak uygulamayı destekler.

Öte yandan liderlik, yönetilen personelin doğası gereği yetenekli olduğu ve çeşitli görevleri liderden bile daha iyi idare etmek için eşit derecede uygun olabilecek yeteneklere sahip olma olasılığını benimsemektedir. Temel olarak, liderler ne zaman itiraf ettiklerini, her şeyi bilmediklerini ve yanlış olabileceklerini bilirler.

İki yönlü bir alıştırma yapmayı öğrenmek, takipçilere daha cesaretli davranmalarını sağlar ve kuruluşun zaman içindeki gelişimini garanti eder. Bunun ne zaman yapılacağını bilmek zor kısımdır.

Bir yönetici olarak, görevlerini yerine getirmek için gerekli becerileri ve prosedürleri içeren personeli görevlendirmek için düzenli eğitimler yapmanız gerekir. Lider olarak, fikirlerin özgürce paylaşıldığı bir ortam yaratmak için ekip ve iş yerinde potansiyel ve yaratıcılığı boğmadığınızdan emin olmak için zihninizi açmanız gerekir.

Geçiş yapın:

Ekip çalışmasına yaptıkları işler ve çeşitli uzmanlıkları için sahiplik ve kredi ver. Her zaman her zaman en iyisi olamayacağınızı ve bunun yerine profesyonel ekibinizin elinden gelenin en iyisini yapmasına yardımcı olmayı istediğinizi kabul edin. İnsanların konuşmaktan korkmadıkları açık bir ortam oluşturun.

Network Marketing’de ekip kültürü nasıl oluşturulur? >>

  1. Daha İleriye Git ya da Daha Hızlı Git

“Hızlı gitmek istiyorsan, yalnız git. Uzağa gitmek istiyorsan, birlikte git. ”- Afrika Atasözü

Yöneticiler, yönetim tarzlarında genel verimlilik veya genel olarak daha katı hedefleri takip etmeyi seçme hakkına sahiptir.

Yöneticiler, kontrol üzerinde iyi bir tutuş sağlarken verimlilik ve hız için görevleri optimize etme eğilimindedir; Liderler, ekipleri kendi kararlarını vermeleri ve belirledikleri vizyonlara göre düzenlemeleri için, yetki vermek için kontrolü bırakmaya çalışmaktadır.

Genel olarak daha küçük şirketlerde ve hatta daha büyük ekiplerde, bu yapı, süreçlerde daha hızlı büyümeyi ve verimliliği teşvik etmeyi sağlar. Gerçek şu ki, her şeyi kendi başınıza yapamazsınız, bir takıma öncülük etmek, daha ileri ve daha hızlı hareket etmenin yoludur.

Bir yönetici olarak, önünüzdeki öncelikli bir göreve acımasızca odaklanmanız gereken durumlar olacaktır. Zaman zaman bitiş çizgisine varmak için tek başına hızlanacaksınız. Diğer zamanlarda, ekibinizde deneyim veya kalitedeki boşlukları doldurmak için birlikte çalışmaya yönlendirmek isteyeceksiniz. Çizgiyi değiştirmek ve gerektiğinde her iki rolü de oynamak çok yönlü olmakla ilgilidir.

Bazen sizi takip etmelerini sağlamak için, onlara söylemek yerine onlara göstermeniz gerekir. İnsanlar önünde konuşma korkunuzun üstesinden gelmek, kendinden emin bir lider olmak için atılması gereken iyi bir ilk adımdır.

Geçiş yapın:

Mükemmellik arayışını ekibinizle birlikte yaptığınız bir egzersiz olarak görün . Çok sıkı çalışırsınız, birlikte sıkı çalışırsınız, meyveleri birlikte toplarsınız.

  1. Sadece Sürece Değil İnsanlara Da Yatırım Yapın

Süreçler ve formalite üzerinde çok durulduğunda yönetim bazen insancıllaşmaya yol açabilir. Küresel araştırmalar, işlerini bırakan kişilerin yüzde 79’unun ayrılma nedeni olarak ‘takdir eksikliğinden’ bahsettiğini gösteriyor.

Lider rolünü oynamak, aşağıdaki adımları takip etmekten ve en iyi uygulamaları öğrenmekten çok daha fazlasıdır. Bu empatik ve otantik bir insan olmakla ilgilidir.

Büyük liderler nasıl motive ederler? >>

İyi yapılmış bir iş hakkında birkaç kelime söylemeyi deneyin. Mükemmelliğin ödüllendirici hissettirdiği bir ortam yaratın ve çalışma bağlamının ekibinizle geliştirebileceğiniz insan ilişkilerini azaltmasına izin vermeyin.

Bir yönetici, kurumun iyi yağlanmış bir makine gibi çalışabilmesi için kendine iyi bakacak iyi işlemlere yatırım yapmayı bulur. Bununla birlikte, süreçler doğası gereği hala insanlar tarafından desteklenmektedir. Ekibinizin bu süreçleri bir sonraki seviyeye çıkarmak konusunda inisiyatif almaları için, onları motive tutmak zorundasınız. Bunun için de lider rolünü üstlenmelisiniz.

Geçiş yapın:

Her yönetici hayatında ve kariyerlerinde kendi yolculuğundadır. Hepimiz büyüme, anlam ve aktif ilerleme istiyoruz. Kuruluşunuzda bir lider olarak, bunu tanımanız ve temelini atmanız gerekir. Ekip üyelerinizin insanoğlunun kendini beğenmesi ve hissetmesi için önünüzdeki yolu açmanız gerekir. Bir kurumun objektifinden sorunlara bakmayı bırakın, ancak ekibinizin moralini veya büyümesini tehlikeye atmadan nasıl başa çıkabileceğinizi görmeye başlayın.

Son düşünceler

Özetle, etkili bir yönetici veya girişimci olmak, yalnızca bir yöneticinin veya liderin tek bir rolünü oynamaktan fazlasını içerir. Takımınızın ve birlikte çalışacağınız birleşik bir misyon geliştirmek ve bunun sistematik bir şekilde gerçekleşmesi için resmi bir ortam yaratmakla ilgilidir.

Temel olarak, büyük liderlerin de büyük yönetici olmaları gerekir.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın