Yirmili Yaşlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri

Yirmili yaşlar için kişisel gelişim hedefleri oluşturmalısınız.

Kişisel gelişim, yirmili yaşlar için çok önemli bir temadır. Bir hedefe odaklanmak, potansiyelinizi şimdi ve daha sonra hayatta en üst düzeye çıkarabilir. Bunlar, diğer önemli hedeflerin yanı sıra, yetişkin kimliğinizi oluşturmanın, başkalarıyla ilişki kurma tarzınızı bulmanın ve nihayetinde hayatınızda ne anlam ifade ettiğini keşfettiğiniz yıllardır.

Bu oldukça uzun bir süreçtir. Sizi yirmili yaşlarınızın ötesine götürebilecek bir emirdir. Ancak bu yaşlar başlamak için önemli bir zamandır. Aşağıdaki araştırma destekli hedefler, bir kişi olarak (yaşınız ne olursa olsun) gelişmenize, sizi mutluluğa neyin götürdüğünü bulmanıza ve bu noktadan sonra en iyi kendiniz olmanıza yardımcı olabilir.

Yirmili Yaşlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri

Yirmili yaşlar için kişisel gelişim hedefleri oluşturmalısınız. Hayata atıldığınız zaman dilimi bu aralardır. Biraz erken veya biraz geç. Dünyada yirmili yaşlarda tüm dünyaya etki eden insanların olduğunu unutmamak gerekir. Erken veya geç değildir. Hayatınızın geri kalan belki 60 senesini bu zaman diliminde yaptıklarınız planlayacaktır. İşte size yirmili yaşlar için kişisel gelişim hedefleri.

Kişisel Gelişim İçin En Sağlıklı Yaklaşımlar Nelerdir? >>

1. Temel Değerlerinizi Bulun

Temel değerlerinizin ne olduğunu bulmak ve bunları kariyerinizde ve ilişkilerinizde takip etmek yirmili yaşlarınızda en kolay yapılan şeydir.

Temel değerlerinizin ne olduğunu bulmak ve bunları kariyerinizde ve ilişkilerinizde takip etmek yirmili yaşlarınızda en kolay yapılan şeydir. Bu, hayatınızı inşa ettiğiniz temeldir. Temel değerlerinizi takip etmek, sizi gerçekten mutlu edecek diğer hedeflere doğru ilerlemenize ve koşmanıza yardımcı olabilir.

Temel değerlerinizi takip etmek, sonuçta pişman olacağınız bir yola çok fazla zaman ve enerji yatırmaktan kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Çünkü gerçekte kim olduğunuzla uyumlu değildir.

Temel değerler incelemek için basit bir şey değildir. Ancak kişisel yansıma ile cevapları bulmanız için vardır. Bir günlük tutmak ve kendinize hayatta en çok neye değer verdiğinizi sorgulamak için yardımcı olabilir. Aile sizin için en önemli şey mi? Yoksa aşk mı? Sanatsal ifade ya da zaman ve enerjinizi önemsediğiniz bir nedene katkıda bulunmaya ne dersiniz? Bunlar, zamanınızı ve enerjinizi içine koyabileceğiniz değerler ve hayatta yaptığınız işi ve boş zamanınızı nasıl geçirdiğinizi bildirebilen değerlerdir.

Diğer değerler, bir kişi olarak kim olduğunuzu ve başkalarıyla nasıl etkileşimde bulunduğunuzu etkileyebilir. Örneğin, dürüstlük daha değerli özelliklerinizden biri mi? Yoksa bütünlük mü? Bir ilişkide ne kadar ilerlemeye hazırsınız ve bu özellikleri kendinizde tutmak için ne kadar feda etmeye hazırsınız? Bunlar aynı zamanda sadece kendinize sormanız gereken sorular değil, bilinmesi gereken konulardır.

Harekete geçin:

Bu kavramı almanın ve kişisel hedeflerinize ulaşmanın birkaç yolu vardır. İşte size yardımcı olabilecek birkaç fikir:

 • Kişisel bir görev beyanı oluşturun. Değerlerinizin ne olduğunu ve en sevdiğiniz şeyleri ve bu değerleri nasıl uygulamak istediğinizi not eden bir ifade oluşturun.
 • Önemli kişisel değerlerin basit bir listesini oluşturun.
 • Geçmiş deneyimlerinizi incelediğiniz ve hayatınızda öğrendiğiniz dersleri ve bu derslerden elde ettiğiniz değerleri geliştirdiğiniz bir günlük tutun.

Gençlere Networking Başarısı İçin İpuçları >>

2. Size Neşe Getiren Şeyleri Bulun

Hayatta mutluluk getirebilecek birkaç hedef var. Ancak sahip olabileceğiniz en eğlenceli ve hala önemli hedeflerden biri, size gerçek neşeyi getiren şeyi keşfetmektir. Sevinç deneyimi, enerjik ve motive olmanıza yardımcı olabilir. Ancak aynı zamanda esneklik oluşturmanıza da yardımcı olabilir.

Sevinç ve olumlu hislerden gelen ruh halindeki asansörlerin aslında strese nasıl direnç kazandırabileceğini ve diğer olumlu faydalara sahip olabileceğini gösteren olumlu psikoloji araştırmasını düşünün. Sadece geçici, eğlenceli bir deneyimden daha fazlası, ancak inşa edebileceğiniz bir şey sevincin ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Bu nedenle, size neşe getiren şeyleri öğrenmek yirmili yaşlar için önemli bir hedeftir. Ya da yirmili yaşlarınızdan ayrıldığınızda size neyin neşe getirdiğine dair bir anlayış geliştirmediyseniz, bu hayatınızdaki herhangi bir zaman için önemli bir hedeftir. Size neşe getiren şeyin değiştiğini fark ederseniz, şu anda  size bu olumlu duyguları neyin getirdiği konusunda güncel kalmak önemlidir. Koşullarınız değişirse, şu anki hayatınızda neyin size neşe getirdiğinin farkında olduğunuzdan emin olun.

Harekete geçin:

Size neşe getiren şeyleri bulmanıza yardımcı olmak için aşağıdaki stratejiler önerilir:

 • Çocukluğunuzu ve sizi mutlu eden şeyleri hatırlayın. Heyecan verici olan neydi? En iyi anılarınızdan bazıları neydi? Bu şeylerin birçoğu hala size neşe getirebilir, bu yüzden onları şimdi hayatınıza dahil etmediyseniz, belki de yapmalısınız.
 • Yaratıcılığı ifade etmek çoğu zaman sevinç yaratır. İster görsel ister müzikal sanat yaratmayı, yazmayı, hatta komedi geliştirmeyi içeriyor olsun, yaratıcı arayışlarınız size özgü olabilir. Oyun oynayın, yeni şeyler deneyin ve neleri sevdiğinizi görün.
 • Arkadaşlarınızla konuşun ve onlara neyin neşe getirdiğini görün. En sevdikleri bazılarını onlarla ve kendi başlarına deneyin.
 • Her gün veya en azından her hafta yeni bir şeyler deneyin. Bazen en sevinç bir deneyimin yeniliğinden gelebilir ve düzenli olarak yeni şeyler deniyorsanız, sizi gerçekten mutlu eden birkaç şeye rastlamak zorunda kalırsınız.

Dünyanın En Başarılı Girişimcilerinden Tavsiyeler >>

3. Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Öğrenin

Neyi iyi yaptığınızı ve nerede mücadele ettiğinizi bilmek önemlidir.

Neyi iyi yaptığınızı ve nerede mücadele ettiğinizi bilmek önemlidir. Yirmili yaşlar için kişisel keşif, harika bir zaman olabilir. Ve bu, kişisel zorluklarınızı ve hediyelerinizi keşfetmeniz anlamına gelebilir. Güçlü yönlerinizi yaptığınız her şeyde kullanabilirsiniz. Örneğin onları kullanan bir kariyer peşinde koşabilir veya bir ilişkide veya işte neyi hak ettiğinizi sormanız gerektiğinde kendinize güçlü yanlarınızı hatırlatabilirsiniz.

Kişisel sınırlamalarınızın ne olduğu, başkaları için ortak zorluklar olup olmadığı konusunda bir fikriniz varsa, yaşamda daha gerçekçi bir şekilde gezinebilirsiniz. Örneğin, evrak işçiliğinin rahatlığını ve sokağınızın üzerinde durduğunu, bazılarının ise sıkıcı ve boğucu olduğunu fark edebilirsiniz. Aynı şekilde, canlandırıcı olmak için değişiklik bulabilir ve her birkaç yılda bir işleri değiştirmek isteyebilirsiniz. Bazıları bunu sinir bozucu bulabilir. Güçlü yönlerinizin ne olduğunu bilmek, onları daha kolay kullanmanıza yardımcı olabilir.

Harekete geçin:

Güçlü ve zayıf yönlerinizi incelemenizin ve keşfetmenin birkaç yolu vardır:

 • Düzenli olarak yeni şeyler deneyin. Size kolayca gelenleri görün ve becerilerinizle ne kadar ileri gidebileceğinizi öğrenin.
 • Sizin için zor olan alanlara odaklanın. Vazgeçmeden, bu alanların sizin için her zaman biraz daha zor olabileceğini kabul edin. Ardından, güçlü yönlerinize odaklanırken, gerekli olduğu ölçüde bu alanlarda yetkin olmak için çalışın.
 • Güçlü yönlerinizi harekete geçirmek için yeni fırsatlar arayın. Bu, daha önce hiç düşünmediğiniz yolları denemeyi içerebilir, örneğin okula gitmediğiniz bir alanda iş veya staj yapmak gibi. Ya da sizin “tipiniz” olmayan ama sizin için iyi olan ve size olumlu bir şekilde meydan okuyan biriyle çıkma şeklinde olabilir. Yeni deneyimlere açık olun ve kendinizi bunlarda gözlemleyin.

Dikkat Süresi Nasıl Artırılır? >>

4. Öz Bakıma Öncelik Vermeyi Öğrenin

Yirmili yaşlar için kişisel bakıma odaklanmak önemli olduğu kadar zor olabilir. Yoğun bir sosyal, akademik veya çalışma programınız olduğunda yeterli uyku, yeterli beslenme, düzenli egzersiz ve bazen de fiziksel bakımın diğer yönleri zor olabilir. Ancak bunlar çok önemlidir.

Örnek olarak uyumayı ele alalım: Geceleri yeterince uyuyamadığınızda, sağlık sorunlarına daha yatkın olabilir ve ertesi gün strese girebilir ve hatta uzun vadede olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Yirmili yaşlarınızda uyumak için birçok engel vardır; Bunlar arasında ortaya çıkan sosyal etkinlikler, bir işe başlarken çalışma yükümlülükleri veya titiz bir akademik program bulunmaktadır. Görünüşe göre yirmili yaşlarınız uyku zamanı değildir. Ve bu otuzlu yaşlarınızda gelebilir. Ancak otuzlu yaşlarınız (ve 40 yaş ve üstü) uyku açısından kendi zorluklarını gösterir. Şimdi sağlıklı uyku alışkanlıklarını öğrenmek en iyisidir. Aynı şey sağlıklı bir diyet sürdürmek, düzenli egzersiz yapmak ve daha fazlası için de söylenebilir.

Duygusal öz bakım da benzer şekilde önemlidir. Başa çıkmanın sağlıklı yollarını öğrenmek, başkalarıyla ilişki kurmak için etkili alışkanlıklar ve hatta ihtiyaç duyduğunuzda bile terapi almak – bunların hepsi yirmili yaşlarınızda en iyi kendiniz olmanıza yardımcı olabilecek önemli hedeflerdir. Aynı şekilde, bu önemli şeyleri bırakmak, gittikçe çoğalabilecek daha büyük zorluklara yol açabilir.

Harekete geçin:

Fiziksel ve duygusal kişisel bakımı sürdürme amacına yönelik olarak çalışmanın birkaç yolu vardır:

 • Örneğin, Google Takvim gibi bir araç kullanarak planlamanızı şimdi izlemeye başlayın. Uyku, egzersiz ve yemeklerinizi diğer önemli randevuları planladığınız şekilde planladığınızdan ve temel fiziksel kişisel bakım için zaman ayıramıyorsanız diğer taahhütlerinizi ayarladığınızdan emin olun.
 • Önemli ilişkilere zaman ayırın. Sizi yükselten ve size neşe getirenlerle zaman geçirdiğinizden emin olun. Ayrıca, toksik bir ilişkiyi bırakma zamanının geldiğini bilin. Kendinizi sizi sürekli durduranlardan korumayı öğrenmek, duygusal öz bakımın bir parçasıdır.
 • Gerçekten keyif aldığınız ve devam etmek istediğiniz bir egzersiz şekli bulun. Egzersizin fiziksel ve duygusal faydaları nedeniyle, bu öncelik sırasına koymak önemlidir ve erken başlamak sadece gittikçe daha fazla fayda sağlayacaktır. Arkadaşlarınızla dersleri ve antrenmanları ve yalnız fiziksel aktivitelerinizi deneyin. Böylece neye cevap verdiğinizi gerçekten bilirsiniz ve daha sonra düzenli olarak buna zaman ayırabilirsiniz..
 • İlişkilerinizde çatışma olduğunda, çatışmanın kendi kısmına odaklanın ve yapabildiklerinizi değiştirin. Yardımcı olabilecek iletişim becerilerini öğrenin ve işleri diğer kişinin bakış açısından görmeye çalışın. Herkesi en iyi arkadaşınız yapmak zorunda değilsiniz, ancak ilişkilerinizi mümkün olduğunca kişisel gelişim için kullanmaya çalışın.

Genç Yaşlarda Geleceğiniz İçin Yapabileceğiniz 10 Yatırım >>

5. Size Neyin Anlam Getirdiğini Bulun

Hayatınıza anlam katan şeyleri keşfetmek, her yaştaki herkes için hayati önem taşıyan bir hedeftir.

Hayatınıza anlam katan şeyleri keşfetmek, her yaştaki herkes için hayati önem taşıyan bir hedeftir. Ancak bu yirmili yaşlar için daha da önemlidir. Çünkü bu tek hedef, mutluluk ve kişisel refahla birçok yönden bağlantılıdır. Örneğin, pozitif psikoloji araştırması, anlamlı bir yaşamın en üst düzeyde kalıcı mutluluk ve memnuniyet getirebileceğini göstermiştir. Dahası, sahip oldukları işlere anlam katanlar – yaptıklarını kendileri için önemli olan kavramlara bağlayan ve yaptıkları şeyin fark yarattığını düşünenler – en mutlu olma ve işlerinden en çok keyif alma eğilimi gösterirler. Bu herhangi bir meslek için geçerli olabilir.

Size neyin anlam getirdiğini keşfetmek, anlamlı bir yaşamı sağlayabilir. Bu yolu takip etmek, kişisel güçlerini nasıl kullanabileceğiniz size öğretebilir. Bu stres için önemli bir tampon olabilir. Pozitif psikoloji araştırmacıları ve birçok terapist tarafından en uygun hedef olarak kabul edilir. Yaptığınız her şeye anlam getirmenin birkaç yolu vardır. İlk adım hayatınızı ve ona getirebileceğiniz anlamı gerçekten incelemektir.

Harekete geçin:

Halihazırda yaptığınız şeylere anlam getirebilir, ayrıca yaşamınıza doğal olarak anlam katan faaliyetler gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdakileri göz önünde bulundur:

 • Gerçekten inandığınız bir sebep için gönüllü olun.
 • Dünyayı daha iyi bir yer haline getirebileceğine inandığınız şeyleri düşünün. Bu çözüme katkıda bulunmak için neler yapabileceğinizi düşünün.
 • Hayatınızı biraz kolaylaştırsa veya yüzlerine bir gülümseme koysa bile işinizin başkalarına nasıl yardımcı olabileceğini inceleyin. İşe gittiğinizde bunu aklınızda bulundurun; işinizin fark yarattığını daima unutmayın. Bu, gün boyunca başkalarıyla etkileşim kurma şekliniz için de doğru olabilir. Bir yabancıyla paylaşılan bir gülümseme bile, günlerini aydınlatan gerekli şey olabilir ve kimin özellikle zor bir gün geçirdiğini asla bilemezsiniz.

Komik Ve Anlamlı Karikatürler – Pozitif Düşünmek >>