Eksiklerinizi Fırsata Çevirecek 10 Kişisel Gelişim Hedefi

Başarı , bütün hayatımızda kovaladığımız zor bir gökkuşağı gibidir.

Eksiklikler, olumsuz gibi görünse de içerisinde fırsatlara ışık yakar. Kişisel olarak kendinizi geliştirmeniz de fırsatları görebilmenizde size yardımcı olur. Çünkü çok az insan eksikliklerini fırsata çevirmek için çaba gösterir.

Başarı, bütün hayatımızda kovaladığımız zor bir gökkuşağı gibidir. Her yaklaştığımızda, uzak ufka doğru soluyor gibi görünüyor. Sayısız boşuna girişimden sonra merak etmeye başlarız, oraya varabilir miyiz diye? Ancak bu böyle olmak zorunda değildir. Yazar ve motivasyon sözcüsü Jim Rohn, bir keresinde şöyle demiştir:

“Başarı, her gün uygulanmakta olan birkaç basit disiplinden başka bir şey değildir.”

Eksikliklerinizi Fırsata Çevirmek İçin Kişisel Gelişim Hedefleri

Eksikliklerimizi fırsata çevirebiliriz. Hayatta başınıza gelenler için ya üzülüp bırakanlardan olursunuz, ya da ders çıkartıp başarıya koşanlardan. Hangisini seçeceğiniz size kalmıştır. Biz, ders çıkartıp başarıya koşanlardan olmanız taraftarıyız. Bu 10 basit kişisel gelişim hedefine istinaden, bunlar üzerinde sürekli olarak çalışarak, başarı ve mutluluk dolu bir hayata doğru yol alacaksınız:

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapmalısınız? Hemen Öğrenin >>

Büyüme, Öğrenme ve Gelişmeye Açık Olun

İdeal bir ilişki kurmak, başarılı bir iş kurmak ya da yeni bir beceri geliştirmek istiyorsanız, ilerlemeniz için bilginizi öğrenmeye ve genişletmeye açık olmanız gerekir. Vücudunuzun sağlıklı bir gıda diyetine ihtiyacı olduğu gibi, zihninizin sağlıklı bir bilgi diyetine ihtiyacı vardır.

Birey olarak gelişmek için zihninizi yeni fikir ve bilgilerle beslemek çok önemlidir. Her gün, bilginizi aydınlatan ve geliştiren okuma materyallerine en az 15 ile 30 dakika ayırın. Okuma materyaliniz kitap, dergi, gazete, dergi ve çevrimiçi yayınları içerebilir. İşitsel olarak öğrenmeyi tercih ediyorsanız, podcast’leri ve sesli kitapları da dinleyebilirsiniz.

Hedef Belirleme Uygulamasına Katılın

Hedefinizi bilmeden başarıya ulaşamazsınız. Nereye gitmek istediğinize dair bir vizyon sahibi olmak, bir yol haritası oluşturmayı ve odaklı eylem için bir plan geliştirmeyi kolaylaştırır. Bir ömür boyu vizyon planı uygun görünmüyorsa, 10 yıllık, 5 yıllık veya 1 yıllık bir plana bölün. Vizyonunuza dayanarak, uzun vadeli ve kısa vadeli hedefler oluşturun. Yol boyunca hangi engellerle karşılaşırsanız yaşayın, büyük düşünmeye ve kursta kalma taahhüdünüzü geliştirmeye ilham veren anlamlı hedefler olduğundan emin olun.

Nasıl Yeni Alışkanlıklar Ediniriz? Çözüm Yollarını Okumak İçin >>

Gerçekçi Stratejiler Oluşturun

Hedeflerinizi maddi düzlemde tezahür ettirmek için zaman, para, çaba ve bağlantılar gibi kaynaklarınızı paylaştırmak konusunda stratejik olmanız gerekir. Stratejiniz, hedeflerinizi gerçekleştirmenin gerçekte ne olduğuna dair kapsamlı bir ön değerlendirme içermelidir. Değerlendirmenize dayalı bir planın yanı sıra, yürütme stratejisini de açıklayın. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için neye ihtiyaç duyulduğuna dair gerçekçi bir genel bakış elde etmek, gereken çabanın miktarına açıklık getirecektir.

Esnek ve Sabırlı Olun

Kişisel gelişiminize odaklanmak, sabırlı olmak önemli olsa da, öngörülmeyen değişikliklere hazırlanmak zorundasınız. Nihai hedefi daima aklınızda tutun, ancak oraya nasıl ve ne zaman gideceğiniz konusunda esnek kalın. Yolunuzun nasıl görüneceğine dair beklentilerinizi azaltmanız gerekiyor. Çünkü yol boyunca çok fazla kıvrım ve sert dönüşler olacak. Sert bakış açınızdan vazgeçtiğinizde, kendinizi bir eğriliğe her çarptığınızda ortaya çıkan endişe ve hayal kırıklığından kurtarırsınız.

Değişimin Bize Katkıları Nelerdir? >>

Fiziksel Mutluluğunuza Bir Öncelik Verin

Vücudunuz hayatınız için aracınızdır. Sürekli sağlıksız ve hastaysanız, tam potansiyele ulaşmak zor olacaktır. Pek çok rahatsızlık, hastalık, duygu durum bozuklukları ve enerji eksikliği, kötü yönetilen bir yaşam tarzının doğrudan bir sonucudur. Bilim, zihinsel kapasitemizin ve duygusal refahımızın fiziksel refahımızın durumu ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu kanıtlamıştır. Sağlıklı ve besleyici yiyecekler yemek, yeterince uyku almak ve sizi zinde ve güçlü tutan aktif bir yaşam tarzı gibi temel sağlıklı yaşam ilkelerini takip ettiğinizden emin olun.

CV Nasıl Hazırlanır? – Püf Noktalar >>

Nefes Alın

Telaşlı ve hızlı dünyamızda, günümüzde mola vermek ve rahatlamak için zaman ayırmamız şart. Nefesinize farkındalık getirerek kendimizi merkezleyebiliriz. Çoğumuz, ne zaman strese girdiğimizde, nefesini tutma ve sığ nefes alma eğiliminde olduğumuzun farkında değiliz. Dikkatimizi nefesimize yönlendirerek, sadece daha fazla hava almıyoruz, bu da aklımızı rahatlatıyor, aynı zamanda burada ve şimdi yaşamayı odağımıza getiriyoruz. Belirli nefes egzersizleri, meditasyon uygulamaları ve yoga gibi nefesimize odaklanmamıza yardımcı olabilecek birkaç egzersiz var.

” Marcus Aurelius’un Meditasyonlarından Mutlu Bir Yaşam İçin 5 Temel Ders” adlı içeriğimiz için >>

Rahatlamak ve Gençleşmek İçin Zaman Ayırın

Düşünceleriniz ele almak için çok zorlanıyorsanız, gevşemek ve daha sakin bir hal almak için zaman ayırmanız en iyisi olabilir. Nefesinize daha fazla farkındalık getirmenin yanı sıra, meditasyon, yoga, tai chi, doğa yürüyüşleri, dinlendirici müzik dinlemek, bahçecilik, sakinleştirici bitki çayları içmek, aromaterapik özelliklere sahip mumlar yakmak, bir roman okumak gibi rahatlatıcı etkinliklere katılabilirsiniz. Ya da nabzını düşüren başka bir şey. Gürültülü ve kalabalık ortamlarda bulunmaktan veya kafein gibi uyarıcı maddeler kullanmaktan kaçının.

Güvenilir Bir Destek Sistemi Oluşturun

Başarı tek kişilik bir yolculuk değildir. Sizi kolaylaştırmak için güvenilir bir danışmanlar, mentorlar, arkadaşlar ve yetenekli profesyonellerden oluşan bir ekibin yardımına ihtiyacınız olacak. Çalışmalarınızda sizi destekleyen ve cesaretlendiren arkadaş ve ortaklar arayın.

“Olumlu Bir Zihniyet Sağlamak için 7 Pratik İpucu” adlı çok okunan içeriğimiz için >>

Şükran ve Sadelik Yetiştirin

Bazen şu andaki yaşamımızda olanları sevmeyebiliriz. Ancak bu şekilde sağlıksız kaçış biçimlerine teslim olmak için cazip olacağız. Kendimizi şükran ve sadelik tutumu geliştirerek yönlendirebiliriz. Normalde kabul ettiğimiz basit şeyleri takdir etme eylemi, yaşamımıza bakış açımızı anında değiştirebilir ve bu süreçte bizi yükseltir.

Bilinmeyeni Kucaklayın ve Beklentileri Salıverin

Birçoğumuz bilinmeyenden hoşlanmayız. Belirsiz sonuçlardan rahatsız oluruz ve önümüzde ne olacağını bilemeyiz. Ancak bilinmeyen bir gelecek hakkında görüş ve netlik kazanmaya çalışmak, zihinsel ıstırap için bir reçetedir. Kendinize zor zamanlarınızda yardımcı olacak bir zihinsel aktivite geliştirin. İşleriniz konusunda, sosyal hayatınız konusunda size çok katkıları olacaktır.

Bakış Açınızı Değiştirecek Film Listesini Görmek İçin >>