fbpx

Doğrudan Satışta Yönetim Moduna Girmek

Doğrudan satışta yönetim modu nedir? Ne anlam ifade ediyor? Başarı ile arasındaki ilişki nedir? Doğrudan satışta yönetim moduna girmeyin. Asla! Sektörümüzdeki birçok insan, ekiplerini yönetmeye çalışırken bu korkunç hatayı yapıyor. Niye? Çünkü, ekibinizi denemek ve yönetmek, dışarı çıkıp yeni insanları işe almaya ve perakende ürün almaya devam etmekten daha kolaydır.

Endüstrimizdeki birçok insan günlük işlerinde yöneticilerdir. Aynı yönetici düşüncelerini, doğrudan satış içerisinde de devam ettireceklerini düşünüyorlar. Bu endüstrinin şirket dünyasından çok farklı olduğunu anlamıyorlar.

Doğrudan Satışta Yönetim Moduna Girmek

Doğrudan satışta yönetim moduna girmek sizi ilerletmez. Çünkü bu endüstride kimseden sorumlu değilsiniz. Kimseye ne yapacağını söyleyemezsiniz. Gönüllü bir ordu gibidir. Bu da kimsenin senin liderliğini takip etmesi gerektiği anlamına gelmiyor demektir. Bu iş başkalarına patronluk taslamakla ilgili değil, kendi kişisel örneğinizle ilham vermekle ilgilidir.

Tüm Detayları İle Network Marketing >>

Çoğu distribütör ne yapar?

Endüstrideki çoğu insanın yaptığı şey 2 - 5 kişiye sponsor olmak ve sonra arkasına yaslanıp ekibinin bir şeyler yapmasını beklemektir.

Endüstrideki çoğu insanın yaptığı şey 2 – 5 kişiye sponsor olmak ve sonra arkasına yaslanıp ekibinin bir şeyler yapmasını beklemektir. Tüm zamanlarını raporlar oluşturmak, toplantılar yapmak, veri paylaşmak, takımlarıyla konuşmak, ekiplerini motive etmek için çaba sarf etmek ve sayısız başka şeyler yapmak için harcıyorlar. Ancak takımlarının neden büyümediğini merak ediyorlar.

Bu temsilciler bu şeyleri yapmak için çok zaman harcıyorlar. Ancak ekipleri hala bir şey üretmiyorlar. Ekiplerini hayal kırıklığına uğratıyorlar. Ve sonuçta bu işin, işe yaramadığını düşünüyorlar. Ancak gerçekte de durum bu şekilde mi?

Liderler ne yapar?

Liderler doğrudan satışta yönetim moduna girmek konusunda çok hassastırlar. Liderler bazı kişileri işe alır. Ürünleri perakende satın alır. Hep sahadadırlar. Para kazandıracak aktiviteleri yapmaya devam ederler. Her zaman birinci seviye modunda kalırlar. Bu, ilk başta onları başarılı kılan, yaptıkları faaliyetleri yapmaya devam etmeleri anlamına geliyor: yeni potansiyel iş ortakları ile konuşmak.

Liderler asla kimseyi yönetmeye çalışmaz. Sistem yaratırlar. Ve sistemlerin insanları yönetmesine izin verirler. Takımlarındaki her bireyin kendi CEO’su olduğunu ve kendi motivasyonlarından ve başarılarından sorumlu olduğunu bilirler.

Network Marketingde Taahhüt Nedir? Neden Önemlidir? >>

Doğrudan satışta insanlar neyi örnek alır?

Pazarlama sektöründe başarılı olmak için, sayılar üzerinde çalışmak zorundasınız. Yaptıklarınızı yapan birkaç kilit lider bulmak için yüzlerce kişiye sponsor olmak için binlerce kişiyle konuşmanız gerekecek. Bu, örnek olarak günden, güne günden güne siperlerde olmanız gerektiği anlamına gelir. Sürekli olarak potansiyel iş ortakları oluşturmalı,  planlarını göstermeli, takip etmeli, müşteriler edinmeli ve kendinizi kopyalamalısınız. Bu süreç asla durmaz!

Organizasyonunuz büyüdükçe ve ekibinizde sizin gibi işleri de yürütecek liderler buldukça, çabalarınızı, işi kendiniz yapmaktan ekibinize yardım etmeye (yönetim modu) kaydırın. Ancak, ekibinizde en az 3.000 kişiye ve en az 20 LİDER’e sahip olana kadar yönetim modunda fazla zaman harcamamalısınız.

Birkaç kişiye sponsor olmak ve daha sonra yönetim moduna geçmek asla iyi değildir. İnsanlar sizin yaptığınızı yapar. Seni evde otururken görürlerse, evde oturacaklar. Sonunda senin gibi takımlarını yönetmeye çalışacaklar. Yani evde oturarak. Doğru. Çünkü;

İnsanlar söylediklerinizi değil, yaptıklarınızı yaparlar.

Bununla birlikte, ekibiniz sizi siperlerde savaşırken görürse, birçoğu kollarını sıvar ve aynı şeyi yapar.

Tüm Zamanların En İyi 14 Doğrudan Satış Sırrı >>

Zamanınızı nasıl harcamalısınız?

Doğrudan satışta yönetim moduna girmek, sizin kendi ayağınıza sıkmanız anlamına gelir.

Doğrudan satışta yönetim moduna girmek, sizin kendi ayağınıza sıkmanız anlamına gelir. Çünkü liderler örnek olur. Kendileri yaparlar. Takımından beklentiye girmezler. Onlar belki yaparlar. Bu yüzden zaman yönetimi için şunları dikkate almalısınız;

  • Ekibinizde 100’den az kişi varsa, zamanınızın % 10’undan fazlasını yönetim modunda geçirmeyin.
  • Ekibinizde 500’den az kişi varsa, zamanınızın % 20’sinden fazlasını yönetim modunda geçirmeyin.
  • Ekibinizde 1.000’den az kişi varsa, zamanınızın % 30’undan fazlasını yönetim modunda geçirmeyin.
  • Ekibinizde 3.000’den az kişi varsa, zamanınızın% 40’ından fazlasını yönetim modunda geçirmeyin.

Ekibiniz büyüdükçe, yönetim modunda daha fazla zaman harcayacaksınız. NASIL? Tabii ki yönetim modunda hiçbir zaman, vaktinizin çoğunluğunu geçirmemelisiniz. Ve asla siperleri tamamen terk etmemelisiniz.

Yeni Distribütörler Nasıl Bulunur? >>

Hepsini birleştirelim

Doğrudan satışta yönetim moduna girmek, sizin neredeyse bütün etkinizin ortadan kalkması anlamına gelir. Bir liderin en son isteyeceği şey budur. Ancak bir lider de örnek olacağını bilir.

Şimdi tüm bu bağlamı bir değerlendirelim. 100 kişilik bir ekibiniz olduğunu ve ağ pazarlaması işinizi her hafta 10 saat boyunca sürdürdüğünüzü varsayalım. Bu örnekte, yönetim modunda haftada yalnızca bir saat harcamalısınız. Diğer dokuz saat para üreten faaliyetlere harcanacak.

Yönetim faaliyetleri, PARA ÜRETEN FAALİYETLERDEN olmayan HERHANGİ bir faaliyettir. Gerçekten para üreten tek faaliyetler plan yapmak, tanıtım yapmak, takip yapmak ve müşterileri işe almaktır. Bu, çalışma saatlerinin % 90’ını araştırmaya, planı göstermeye, izlemeye ve müşterileri elde etmeye harcanması gerektiği anlamına gelir!

Bu nedenle doğrudan satışta yönetim moduna girmek tehlikelidir. Birçok distribütör bu hataya düşer. Para kazandıran faaliyetler için yeterince zaman harcamazlar. Sonuç olarak, büyük bir takım oluşturmaz ya da çok para kazanmazlar. Doğrudan satışta başarısız insanlar arasındaki yerlerini alırlar.

Yönetim modu kolaydır. Tüm zamanını senden hoşlanan insanlarla geçiriyorsun. Reddedilmeyeceksin. Eğlenmek için. Konfor bölgesinin dışında uzanmanız gerekmez. Yönetim moduna geçmek cazip gelse de, bunu yapmayın! Buna pişman olursunuz. Ve bu sizin işinize zarar verecektir..

Doğrudan Satışta Perakende Satış, İşe Alma ve Ekip Oluşturma >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,423BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,555TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Müşteri Odaklı Örgüt Kültürü Nedir?

Müşteri odaklı örgüt kültürü nedir? İşletmelerin, müşteri ilişkilerini başarılı bir şekilde uygulayabilmesi için müşteri odaklı bir örgüt kültürüne sahip olması gerekir. Müşteri odağı, müşteriler için...

Doğrudan Satışta Kişisel Markanızı Nasıl Oluşturursunuz?

Doğrudan satışta kişisel markanızı nasıl oluşturursunuz? Doğrudan satışta, şirketinizin markasını tanıtmak için bir sürü yol vardır. Ancak, şirketinizin markasını, kendinize ait hale getirmekten ve...

Doğrudan Satışın Avantajları – İşinizi Ucuza Nasıl Kurabilirsiniz?

Doğrudan satışın avantajları girişimcilik fikrine sahip olanların planlarında yer etmektedir. E-ticaretin gelişmesi de bu sektöre inanılmaz katkılar, avantajlar sağlamaktadır. Özellikle geleneksel işlerde bir başlangıç...

Super Bowl’a Damga Vuran Tom Brady Kimdir?

Tom Brady kimdir? Dünyaca ünlü sporcu dünyada en çok izlenen spor müsabakalarından Super Bowl tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Dünyanın en başarılı sporcuları arasındaki...

Instagramda Satış – Instagram İşletme Hesabı İçin İpuçları

Facebook'a bağlı sosyal medya araçlarından olan Instagram, instagram işletme hesabı ile instagramda satış yapmak isteyen girişimcilerin gözdesi olmuş durumda. E ticaret sektöründe satış pazarlama...

Doğrudan Satışta Sıkışık Durumdan Nasıl Kurtulursunuz?

Doğrudan satış işinizde araya sıkışmış gibi mi hissediyorsunuz? Planlarınız istediğiniz gibi gitmiyor mu? Üzülmeyin, herkesin hayatında tekdüze geçen, sıkışmış gibi hissetti dönemler mutlaka vardır....