Hayatta Başarılı Olmak İçin 6 Adım

Ancak yaşamda, sevgide, işte veya sizin için önemli olan her şeyde başarılı olma şansınızı artırabilecek bazı temel adımlar vardır.

Başarıyı nasıl tanımlıyoruz? Hayatta nasıl başarılı olacağınıza dair birçok farklı taktik vardır. Ancak sizin için en iyi olan strateji, başarının görüşüne bağlı olabilir. Bunu sık sık iş yerinde iyi bir şeyler yapmak veya yüksek bir maaş kazanmak olarak düşünüyoruz.

Profesyonel başarılar bulmacanın bir parçası olsa da, yaşamın diğer birçok önemli alanını dışarıda bırakır. Aile, romantik ilişkiler, akademisyenler ve atletizm, insanların başarı için çaba gösterebilecekleri birkaç alandır. Başarının ne olduğuna dair kişisel tanımınız değişebilir, ancak birçoğu başarıyı, mutlu, güvenli, sağlıklı ve sevilen biri olmak olarak tanımlayabilir. Bu hedefler ne olursa olsun başarı, hayattaki hedeflerinize ulaşma yeteneğidir. Peki, bunları başarma şansınızı artırmak için ne yapabilirsiniz? Başarılı insanların bazı alışkanlıkları nelerdir?

Hayatta Başarı İçin 6 Adım

Başarılı olmanın tek bir doğru yolu yoktur. Sizin için işe yarayan başka biri için işe yaramayabilir. Başarıyı garanti edebilecek mükemmel bir bileşen kombinasyonu olmayabilir. Ancak yaşamda, sevgide, işte veya sizin için önemli olan her şeyde başarılı olma şansınızı artırabilecek bazı temel adımlar vardır.

Büyüme Zihniyeti İnşa Edin

Hayatta başarılı olmak için yapmanız gereken ilk şey büyüme zihniyeti inşa etmektir. Psikolog Carol Dweck’in yaptığı araştırma, insanların kendileri ve yetenekleri hakkındaki düşüncelerini etkileyen iki temel zihniyet olduğunu öne sürüyor: sabit zihniyet ve büyüme zihniyeti.

Sabit bir zihniyete sahip insanlar, zeka gibi şeylerin statik ve değişmez olduğuna inanırlar. Sabit bir zihniyete sahip olanlar başarının sıkı çalışmanın bir sonucu olmadığına inanırlar – bu sadece doğuştan gelen yeteneklerin bir sonucudur. Bu tür yeteneklerin insanların ya da onsuz doğdukları bir şey olduğuna inandıkları için, bir meydan okuma karşısında daha kolay vazgeçme eğilimindedirler. İşler kolay gelmediğinde bırakırlar çünkü üstünlük için gereken doğuştan gelen becerilere sahip olmadıklarına inanırlar.

Büyüme zihniyeti olanlar ise çaba göstererek değişebileceklerini, büyüyebileceklerini ve öğrenebileceklerini hissediyorlar. Büyüyebildiklerine inanan insanların başarıya ulaşma olasılığı daha yüksektir. İşler zorlaştığında, becerilerini geliştirmenin ve başarıya doğru çalışmaya devam etmenin yollarını ararlar. Büyüme zihniyeti olan insanlar, yaşamları üzerinde kontrol sahibi olduklarına inanırken, sabit zihniyeti olan insanlar şeylerin kontrolleri dışında olduğuna inanır. Büyüme zihniyeti oluşturmak için ne yapabilirsiniz?

 • Çabalarınızın önemli olduğuna inanın. Yeteneklerinin sabit veya sıkışmış olduğunu düşünmek yerine, büyüme zihniyeti olan insanlar çaba ve sıkı çalışmanın anlamlı büyümeye yol açabileceğine inanırlar.
 • Yeni beceriler öğrenin. Bir meydan okuma ile karşılaştıklarında, üstesinden gelmek ve zafer kazanmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri geliştirmenin yollarını
 • Başarısızlıkları öğrenme deneyimleri olarak görün . Büyüme zihniyetleri olan insanlar başarısızlığın yeteneklerinin bir yansıması olduğuna inanmazlar. Bunun yerine, bunu öğrenebilecekleri ve geliştirebilecekleri değerli bir deneyim kaynağı olarak görüyorlar. “Bu işe yaramadı,” diye düşünebilirler, “bu sefer biraz farklı bir şey deneyeceğim.”

Yirmili Yaşlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri >>

Duygusal Zekanızı Geliştirin

Hayatta başarılı olmak için yapmanız gereken ikinci şey duygusal zekanın önemini anlamaktır.

Hayatta başarılı olmak için yapmanız gereken ikinci şey duygusal zekanın önemini anlamaktır. Genel zekanın uzun zamandır yaşamın farklı alanlarında başarıya katkıda bulunan bir faktör olduğuna inanılmaktadır. Ancak bazı uzmanlar duygusal zekanın aslında daha da önemli olabileceğini öne sürmektedir. Duygusal zeka, duyguları anlama, kullanma ve akıl yürütme yeteneğini ifade eder. Duygusal olarak zeki insanlar sadece kendi duygularını değil, başkalarının duygularını da anlayabilirler.

Duygusal zekanızı geliştirmek için:

 • Kendi duygularınıza dikkat edin. Ne hissettiğinizi ve bu duygulara neyin sebep olduğunu belirlemeye odaklanın.
 • Duygularınızı yönetin. Geri çekilin ve tarafsız bir gözle şeyleri görüntülemeye çalışın. Duygularınızı şişelemekten veya bastırmaktan kaçının, ancak hissettiğiniz şeyle başa çıkmanın sağlıklı ve uygun yollarını arayın.
 • Başkalarını dinleyin. Bu sadece söylediklerini duymakla kalmaz, aynı zamanda sözsüz sinyallere ve beden diline de dikkat etmeyi içerir.

Zihinsel Gücünüzü Geliştirin

Hayatta başarılı olmak için yapmanız gereken diğer bir madde zihinsel olarak kendinizi güçlendirmektir. Zihinsel tokluk, engeller karşısında bile devam etme ve denemeye devam etme esnekliğini ifade eder. Bu zihinsel güce sahip insanlar zorlukları bir fırsat olarak görürler. Ayrıca kendi kaderleri üzerinde kontrol sahibi olduklarını, başarılı olma yeteneklerine güvendiklerini ve başladıkları şeyi bitirmeye kararlı olduklarını düşünüyorlar. Zihinsel dayanıklılığınızı artırmak ve hayatta başarılı olma şansınızı artırmak için ne yapabilirsiniz?

 • Kendinize inanın. Olumsuz kendi kendine konuşmayı kesin ve olumlu ve kendini cesaretlendirmenin yollarını arayın.
 • Denemeye devam edin. İşler imkansız görünse ya da aksilikler sizi geride tuttuğunda bile, becerilerinizi geliştirebileceğiniz ve askerlerinizi ileriye taşıyabileceğiniz yollara odaklanın. Başarılı insanların temel alışkanlıklarından biri, her zaman aksaklıklara veya başarısızlıklara öğrenme fırsatları olarak bakmaktır.
 • Hedefler belirleyin. Zihinsel olarak zor insanlar, başarabilmeleri için ulaşılabilir hedeflere sahip olmaları gerektiğini biliyorlar. Bu hedeflere ulaşmak her zaman kolay değildir. Ancak hedefleyeceğiniz bir şeye sahip olarak, ilerlemeniz ve engelleri aşmanız daha iyi olacaktır.
 • Destek bulun. İşleri tek başına yapmak zor olabilir, ancak güçlü bir destek sistemine sahip olmak işleri kolaylaştırabilir. Mentorlar, arkadaşlar, iş arkadaşları ve aile üyeleri, işler zorlaştığında sizi neşelendirebilir ve hatta başarı şansınızı artırmanıza yardımcı olabilecek tavsiye ve yardım sunabilir.

Başarılı Olmanın 8 Sırrı >>

İradenizi Güçlendirin

Hayatta başarılı olmak için iradenizi güçlendirmelisiniz.

Hayatta başarılı olmak için iradenizi güçlendirmelisiniz. Uzun süren boylamsal bir çalışmada, psikologlar öğretmenleri tarafından son derece zeki olarak tanımlanan bir grup çocuğu takip ettiler. Bu konuların çocuklukta ve yetişkinlikte nasıl ilerlediğini karşılaştırdıklarında, araştırmacılar sonuçta hayatta en başarılı olanların azim ve irade gibi bazı temel özellikleri paylaştığını keşfettiler.

Bu özellikler bir bireyin genel kişiliğinin bir parçası olma eğilimindedir. Ancak aynı zamanda geliştirebileceğiniz bir şeydir. Gecikmiş tatmin, zorluklar karşısında devam etmeyi öğrenmek ve sıkı çalışmanızın ödüllerini beklemek, yaşamdaki başarının anahtarı olabilir. İrade gücünüzü artırmak için kullanabileceğiniz stratejiler şunları içerir:

 • Kendinizi oyalayın. Örneğin, kilo vermeye çalışıyorsanız, ancak en sevdiğiniz atıştırmalıklardan uzak durmakta zorlanıyorsanız, zayıflık anlarınız sırasında kendinizi rahatsız etmek, ayartma vermekten kaçınmanın etkili bir yolu olabilir.
 • Pratik yapın. İrade gücü inşa edebileceğiniz bir şeydir. Ancak zaman ve çaba gerektirir. Şekerli atıştırmalıklardan kaçınmak gibi başarmak için irade gerektiren küçük hedefler yaparak başlayın. Bu kadar küçük hedeflere ulaşmak için irade gücünüzü kullanma yeteneğinizi geliştirdikçe, çok daha büyük hedefler üzerinde çalışırken iradenizin de daha güçlü olduğunu görebilirsiniz.

İçsel Motivasyonlarınıza Odaklanın

Hayatta başarılı olmak için diğer bir maddemiz içsel motivasyonlarınıza odaklanmaktır. Sizi en çok motive eden nedir? Dış ödüller vaadinin sizi hedeflerinize ulaşmaya devam ettiğini mi yoksa ilhamınızı hissettiren daha kişisel, gerçek motivasyon araçlarının olduğunu mu düşünüyorsunuz? Dışsal ödüller böyle para, ödül, ve övgü olarak yararlı olabilir.

Bir şeyler yapıyorsunuz çünkü onlardan hoşlanıyorsunuz. Onları anlamlı buluyorsunuz ya da işinizin etkilerini görmekten hoşlanıyorsanız, içsel motivasyonlar tarafından yönlendiriliyorsunuz. Araştırmalar, teşviklerin bazı performans türlerinin daha iyi bir öngörücüsü olabilmesine rağmen, içsel motivasyon araçlarının performans kalitesini tahmin etmede daha iyi olma eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Genellikle insanları harekete geçiren dış motivasyon unsurları olsa da, bu yeni davranışları sürdürmek için insanları harekete geçiren ve devam ettiren iç motivasyon unsurlarıdır. İçsel motivasyon duygunuzu arttırmak için ne yapabilirsiniz?

 • Kendinize meydan okuyun. Ulaşılması gereken, ancak mutlaka kolay olmayan bir hedefi izlemek, başarılı olma motivasyonunu artırmanın harika bir yoludur. Zorluklar bir görevle ilgilenmenizi sağlayabilir, benlik saygınızı artırabilir ve üzerinde geliştirebileceğiniz alanlar hakkında geri bildirimde bulunabilir. Biraz zorlayıcı bir görev seçmek, başlamak için motive olmanıza yardımcı olacaktır.
 • Meraklı kalın. Dikkatinizi çeken ve hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz şeylere bakın.
 • Kontrolü elinize alın. Sonuç üzerinde gerçek bir etkiye sahip olduğunuzu hissetmiyorsanız, bir hedefe ulaşmak için özünde motive olmak zor olabilir. Aktif bir rol alabileceğiniz yolları arayın.
 • Rekabetten korkmayın. Sizinle aynı hedeflere ulaşmaya çalışan başka insanlar da olabilir, ama bu vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. İlerlemenizi veya yolculuğunuzu başkalarınınkiyle karşılaştırmayın. Motivasyon ve ilham için başkalarına bakabilirsiniz. Ancak hepimizin farklı yolları olduğunu unutmayın.

Olumlu Düşünme İçin Sizi Motive Edecek 28 Söz >>

Yüksek Potansiyele Bağlı Özelliklerinizi Geliştirin

Hayatta başarılı olmak için yapmanız gereken son madde yüksek potansiyele bağlı özelliklerinizi geliştirmekle ilgilidir.

Hayatta başarılı olmak için yapmanız gereken son madde yüksek potansiyele bağlı özelliklerinizi geliştirmekle ilgilidir. Psikologlar uzun zamandır belirli özellikleri veya kişilik özelliklerini yaşam ve iş hayatındaki başarı ile ilişkilendirmeye çalıştılar. Bazı yeni araştırmalara göre, sürekli olarak başarıya bağlı olma eğilimi olan bazı özellikler vardır.

Araştırmacılar Ian MacRae ve Adrian Furnham, insanların iş yerinde ne kadar başarılı olduklarında rol oynayabilen altı temel özellik belirlediler. Bununla birlikte, bu özelliklerin optimal seviyelerinin olduğunu not etmişlerdir. Bu özelliklerin çok azı başarıyı engelleyebilir. Hayatta nasıl başarılı olunacağını öğrenmeye çalışıyorsanız, bu temel özellikleri beslemek için neler yapabileceğinizi düşünün:

1.Dürüst Olun

Vicdanlı insanlar eylemlerinin etkilerini düşünürler. Ayrıca diğer insanların nasıl tepki vereceğini ve hissedeceğini düşünürler. Bu özelliği şu yollarla besleyebilirsiniz:

 • Eylemlerin sonuçları hakkında düşünme
 • Diğer insanların bakış açılarını göz önünde bulundurmak

2.Belirsizliği Kabul Edin

Hayat her zaman net olmayan durumlarla doludur. Başarı potansiyeli büyük olan insanlar bu belirsizliği daha iyi kabul edebilirler. Katı ve esnek olmayan olmaktan ziyade, beklenmedik yollardan geldiğinde adapte olmaya hazırlar. Belirsizliği benimsemeyi şu yollarla öğrenebilirsiniz:

 • Perspektiflerinize meydan okumak ve kendi görüşleriniz dışındaki fikirleri düşünmek
 • Bilmediğinizden korkmamak
 • Değişmeye istekli olmak
 • Çeşitliliğe değer vermek

3.Ayarlama Yeteneğinizi Geliştirin

Belirsizlik kabul edebilmenin yanı sıra, başarı sıklıkla değişime hızla uyum sağlama yeteneğine bağlıdır. Bu yeteneği aşağıdaki şekilde ayarlayabilirsiniz:

 • Zor durumları yeniden şekillendirmek, sadece yaşamak için engellerden ziyade öğrenme ve büyüme fırsatları olarak görün
 • Değişime açık olmak, planlar veya durumlar değiştiğinde, geri çekilin ve başa çıkma yollarına bakı

Kısa Zamanda Çok Şey Başarmak İçin 4 Etkili Yol >>

4.Cesur Olun

Dünyanın en başarılı insanları genellikle büyük cesarete örnek olurlar. Potansiyel başarısızlık karşısında bile risk almaya hazırlar. Araştırmalar cesur insanların korkuyu aşmak için olumlu duygular kullandıklarını göstermektedir. Risk toleransınızı aşağıdaki yollarla artırabilirsiniz:

 • Olumsuz duyguları sorgulamak ve daha olumlu duygulara odaklanmak
 • Sağduyu ile risk dengeleme; ihtiyatlı ve pragmatik olmak da duruma bağlı olarak ödeme yapabilir

5.Merak Duygunuzu Geliştirin

Başarılı insanlar etraflarındaki dünyayı merak etme eğilimindedir. Her zaman yeni bilgi ve beceriler de dahil olmak üzere daha fazla bilgi edinmek isterler. Merak duygunuzu şu yollarla geliştirebilirsiniz:

 • Görevleri ilgi alanlarınızla ilişkilendirme: Örneğin, dosyalamayı sıkıcı bulursanız, bir organizatör olarak güçlü yönlerinize oynamak için bilgileri kategorilere ayırmanın daha verimli bir yolunu arayın.
 • Yeni şeyler öğrenmek

6.Rekabet Edin

Başarılı insanlar motive etmek için rekabeti kullanabilirler. Ancak kıskançlığa avlanmaktan kaçınırlar. Sağlıklı bir rekabet duygusunu şu yollarla besleyebilirsiniz:

 • Kendi gelişmelerinize odaklanmak; bir şeyin en iyisi olmaktan endişe etmek yerine ilerlemenize dikkat edin
 • Diğerleri başarılı olduğunda mutlu olmak

Bazı kişilik özellikleri ve türleri, bazı işler için diğerlerinden daha uygun olabilir. Bununla birlikte, belirli bir kişilik özelliği başarıyı garanti edemez ve bu özellikte birisini başarısızlığa mahkum etmez. Ne kadar kişiliğin değiştirilebileceğine dair görüş farklılıkları olsa da, bu yüksek potansiyel özelliklerden bazılarını beslemek, hayatınızın birçok farklı alanında size iyi hizmet edebilecek becerileri geliştirmenize yardımcı olabilir.

Son Düşünceler

Hayatta başarılı olmak için uygulamanız gereken 6 maddeyi sizlerle paylaştık. Ancak tek bir başarı ölçüsü yoktur ve yaşamda nasıl başarılı olunacağı konusunda kesinlikle tek bir cevap yoktur. Ancak, başarılı insanların bazı alışkanlıklarına bakarak, kendi günlük yaşamınızda uygulamak için yeni taktikler ve stratejiler öğrenebilirsiniz. Bu yetenekleri geliştirin ve besleyin ve zamanla hedeflerinize daha iyi ulaşabileceğinizi ve hayatta istediğiniz başarıyı elde edebileceğinizi görebilirsiniz.

Kariyerinde İlerlemek İsteyen Herkese İlham Verecek 15 Film >>