Yıl Sonundan Önce Yapmanız Gereken 16 Şey

Yıl sonundan önce yapmanız gerekenler listenizde ilk sırada ertelemesi kolay bir şey var; sağlığınız.

Yıl sonu yaklaşırken, kişisel gelişim, finans veya sosyal beceriler üzerine hedeflerinizi tutturabildiniz mi? Okumanız gereken kitap önerileri, izlemeniz gereken film veya diziler için kaybınız var mı? Bir göz açıp kapayıncaya kadar, birkaç aya kadar başka bir yıla veda edeceğiz. Artık günler her zamankinden daha hızlı geçiyor ve sizi beklediğinizden çok daha yoğun bir zaman dilimi bekliyor.

Erteliyorsanız, yapılacaklar listenizdeki şeyleri kontrol etmenin tam zamanı. Çünkü yeni yıla çok az kaldı. Yeni yıl, yeni hedefler demektir. Yeni bir başlangıç yapar insanlar. Ancak hala zamanınız var. Bu yıl içerisinde bitirmeniz gereken hedefleriniz için yoğun ve de verimli bir çalışma zamanı belirleyebilirsiniz.

Bu, tabağınıza daha fazlasını eklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Sizi strese sokmak veya yeterince yapmamış gibi hissettirmek anlamına gelmez. Basitçe, işleri kolaylaştırmak için neler yapabileceğinizi düşündürmek (evet !!), başardıklarınızı (çünkü harikasınız) ve gerçekten neyin önemli olduğunu size hatırlatmak içindir.

Yıl Sonundan Önce Yapmanız Gereken 10 Şey

Yıl sonundan önce yapmanız gerekenler var. Can bedenden çıkmadığı sürece umut her zaman vardır. Umut varsa, çabalamak da gerekir. Ne kadar sorun ve de problem ile karşılaşırsanız karşılaşın, her zaman çabalamaya devam edin. Emeklerinizin karşılığını mutlaka alacaksınız. Ancak her şeyden önce yıl bitmeden yapmanız gereken 10 şey var. İşte bu liste:

 1. Sıraya sağlığınızı alın

Bununla birlikte, aile ve arkadaşlarla olan bu özel ilişkileri gerçekten onurlandırmak için zaman ayırmak önemlidir. 

Yıl sonundan önce yapmanız gerekenler listenizde ilk sırada ertelemesi kolay bir şey var; sağlığınız. Dahası, başkalarına bakıyorsanız ve kendinize sınırlı zamanınız varsa çok da dikkat etmiyorsunuz. Ancak bu, işleri uzaklaştırmanın uygun olmadığı bir alan. Mamografiyi planlayın, diş hekiminizi ziyaret edin, sağlığınız için ertelediğiniz her neyse … sadece yapın.

 1. Ön ödemeli esnek harcama avantajı hesaplarını kontrol edin

Yeni bir gözlük mü ihtiyacınız var? Bakmakla yükümlü olduğunuz bakım parası hesabınızda kalan paranız mı var? Teknik olarak zaten harcadığınız parayı unutmak kolaydır. Hesaplarınızı gözden geçirin ve geri ödemeye uygun makbuzları gönderdiğinizden veya arta kalanlarınızı kullanmak için bir plan yaptığınızdan emin olun! Unutmayın, yıl sonundan önce harcamazsanız, kaybedersiniz.

 1. Dolabınızı temizleyin

Neden baharı bekleyelim? Dolaplarınızı şimdi sıraya koyun. En sevdiğiniz tarzlarda yeni yıla başlamaya ve gelecek şeyler için yer açmaya hazır olacaksınız.

Kişisel Gelişim Hedefleri Belirlemenin Ve Ölçmenin Önemi >>

 1. Kızgınlıkları beslemekten vazgeçin

Mamografiyi planlayın, diş hekiminizi ziyaret edin, sağlığınız için ertelediğiniz her neyse ... sadece yapın.

Yıl sonundan önce yapmanız gerekenler listenizde dördüncü sırada, kötü duygulardan uzaklaşmak var. Size hizmet etmeyen şeyleri bırakmak için ne gerekiyorsa yapın. Herhangi bir kötü duyguya kapılmanıza neden olan bir arkadaşınız veya aile üyenizle onarıcı bir konuşma yapmak için çaba gösterin. Ya da sadece dürüstçe ve tamamen kızgınlığınızın gitmesine izin vermeyi seçin ve yeni bir başlangıç ​​yapın. Her iki durumda da yeni yıla temiz bir sayfa açarak ve açık bir kalple gireceksiniz.

 1. Geriye bir göz atın

Yıl için istediğinizi başardınız mı? Değilse, sizi neyin geride tuttuğunu ve bir daha olmasını nasıl önleyeceğinizi bulun. Ve hemen harekete geçin.

 1. Gelecek yıl için hedefler belirleyin

Hedefler belirlemek için yılbaşı gecesini beklemeyin. Önümüzdeki birkaç hafta, sessiz bir anınız varken, neyi başarmak istediğinizi ve yeni yılda işleri nasıl yapacağınızı düşünün. Gelecek yıla sakinlik duygusuyla gireceksiniz, kendiniz için net bir vizyona sahip olacaksınız.

 • Ne elde etmek istiyorsun?
 • Bundan bir yıl sonra nerede olmak istersin?
 • Nasıl hissetmek istersin?
 • Ne öğrenmek istiyorsun?
 • Ziyaret etmek istediğin yerler var mı?
 • Tanışmak istediğin insanlar istediğiniz işler veya yaratmak istediğiniz işler neler?

İstediğiniz her ne ise, gelecek yıl için niyetlerinizi belirlemek için şimdi biraz zaman ayırın. Bunları yazın ve bir yerde saklayın. Yıl boyunca kendinizi ne zaman kaybolmuş hissederseniz veya hiçbir yere gitmiyormuş gibi hissettiğinizde, sonraki eylem adımlarınızı oluşturmanıza yardımcı olmak için niyetlerinizi tekrar kontrol edin.

Yeni Yıl Hedefleri Nasıl Gerçekleştirilir? >>

 1. Sizi pozitif duyguyla besleyen insanları özel hissettirin

Yıl sonu gelmeden sağlığınıza dikkat edin.

Sizin için en önemli olan insanları bilirsiniz. Senin için de önemli olduklarını biliyorlar. Bununla birlikte, aile ve arkadaşlarla olan bu özel ilişkileri gerçekten onurlandırmak için zaman ayırmak önemlidir.

 1. Mali evraklarınızı sıraya alın

Vergilerin her şeyi düzene sokması için günlerce beklememek harika olmaz mıydı? Zamanı geldiğinde, her şeyi muhasebecinize göndermeye hazır olmanız için, şimdi yapabileceğiniz finansal belgeleri düzenleyin. Stresinizi azaltmış olacaksınız ve size odaklanmak için daha fazla zamanı olduğunda muhasebecinizi yakalayacaksınız. Hatta güzel bir kış kaçamağı için koyabileceğiniz zamanında geri ödeme alabilirsiniz.

 1. Bir gezi planlayın

Yıl sonundan önce yapmanız gerekenler listenizde sırada doğa ile içiçe olacağınız bir madde var. Büyük bir vergi iadesi alsanız da almasanız da bir gezi planlayın. Sadece kışı daha katlanılır hale getirmekle kalmayacak, sizi daha mutlu yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmış! Sadece bir seyahat planlama eylemi bile sizi yolculuğun kendisinden daha mutlu edebilir!

Sınav Kaygısının Öğrenciler Üzerindeki Etkileri >>

 1. Kendinizle yeniden bağlantı kurun

Sevdiğiniz bir şeyi yapmak zorunda olmadığınızı düşündüğünüz zamanı belirlemek kadar basit olabilir.

Sevdiğiniz bir şeyi yapmak zorunda olmadığınızı düşündüğünüz zamanı belirlemek kadar basit olabilir. Örneğin, iyi bir kitabı okumak ya da görmek istediğiniz bir filmi izlemek için bir gün yatakta kalmak. Ya da, başarmak istediğiniz her şey yolunda ilerlemenizi sağlayacak bir koç tutmak gibi daha karmaşık olabilir.

Çoğu insan gibiyseniz, bir yılın nasıl geçtiğini merak ediyorsunuz. Zaman, en değerli malımızdır. Maalesef bu, gerektiği gibi yönetmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Arkadaşlarınıza, ailenize ve işinize kendinizden adil bir pay veriyorsunuz. Ama kendinizi unutma veya kendi ihtiyaçlarınızı ertelemeyin. SİZİN için zaman ayırmalısınız. Kendini en iyi hissettiğinde etrafta dolaşacak çok daha fazlası olacak!

11. Kişisel bakım için biraz zaman ayarlayın

Bunu bir numaraya da koyabilirsiniz. Ve 1 numara çünkü sizin için büyük bir öncelik olması gerekiyor. Yılda bir gün, bir hafta, bir ay veya bir çeyrek kalmış olsun, kişisel bakım için belirli bir zamana planlamanız gerekir. Spa’da bir gün için rezervasyon yaptırmanıza gerek yoktur (ancak reçeliniz buysa, hemen devam edin).

Sıklıkla öz bakımı fazla karmaşık hale getiririz ve bunu yaparken kendimize bunun çok zor veya çok zaman alıcı olduğunu söyleriz, ama olması gerekmiyor. Yapmayı sevdiğiniz basit şeyleri düşünün ve daha fazlasını yapın – bu kadar kolay. Örneğin:

 • En sevdiğiniz kafede oturmayı, dergi okumayı ve kahve içmeyi çok seviyor olabilirsiniz… Tek başınıza. Bu yüzden, yıl sonu telaşının kaosunun ortasında, bir sabahı tamamen kendinize planladığınızdan emin olun. Böylece kişisel bakıma zaman ayırabileksiniz. Unutmayın, pillerinizi de şarj etmeniz gerekiyor.

12. Teşekkür listesi yazın

Yıl sonundan önce yapmanız gerekenler içerisinde sıra şükranlarınızı sunacağınız şeylerde. Pek çok insan her gün minnettarlık duyabilir. Ancak geçen yıl için minnettar olduğunuz şeyin ne olduğunu düşünmek için belirli bir zaman ayırmayı da sevmelisiniz. Bir yıl oldukça uzun bir süre olabilir ve çok şey olabilir, bu yüzden minnettar olmak için birkaç dakikanızı ayırmak size olan tüm harika şeyleri hatırlatıyor.

İstediğiniz kadar detaylı veya basit olabilir. En çok minnettar olduğunuz şeylerin bir ‘en iyi 10’ listesini yazabilir veya başka hiçbir şey düşünemeyene kadar yazabilir ve yazabilirsiniz. Minnettar olmanın ‘doğru’ bir yolu yoktur – sadece birkaç dakikanızı alsa bile, sizin için doğru olanı yapın.

Size İlham Olacak Mükemmel Film Önerileri >>

13. Bu yıl elde ettiğiniz tüm şeylerin bir listesini oluşturun

Minnettar olduğumuz şeyleri kabul etmeye benzer şekilde, bu yıl başardığınız her şeye dikkat etmek için zaman ayırmak da iyidir. 

Minnettar olduğumuz şeyleri kabul etmeye benzer şekilde, bu yıl başardığınız her şeye dikkat etmek için zaman ayırmak da iyidir. Başarılarınızın bir işte terfi, bir ev satın almak veya bir ödül almak gibi şeyler olması gerekmez, aynı zamanda kutlanması gereken her gün basit şeyler olabilir.

 • Şu anda yılın başında olduğundan daha mı az borcunuz var? Bu bir başarı!
 • Şimdi yılın başında olduğundan daha mutlu musun? Başka bir başarı!
 • Geçen yıl duygusal olarak büyüdüğünü düşünüyor musun? Kazanım!
 • Yılı tamamen bozulmadan, köşede ileri geri sallanmadan geçmeyi başardınız mı? Bu da önemli!
 • Hem büyük hem de küçük galibiyetlerimizi kutlamalıyız çünkü her galibiyet önemlidir.

14. Bir ‘Yılın Sözü’nü seçin

Tamam, bu biraz acayip gelebilir ama bir dakika. Geçen yılın başında, bazı insanlar kendine, yılın bir sözünü istediğine karar vermiş olabilir. Kendi kendine defalarca söyleyebileceğin ve yoluna devam etmene yardımcı olacak bir şey. Örneğin seçtiğiniz kelime ‘Basitleştir’ olabilir.

 • Hayatınızın her alanını fazla karmaşıklaştırıyor ve bu zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak yorucu geçiyor olabilir. Düşünürken kendinize defalarca ‘basitleştirmeyi’ hatırlatmak, kendi kafanızda sıkışıp kalmak ve yerinde dönmek yerine ilerlemeye devam etmenize yardımcı olabilir.

15. Hayalinizdeki hayatı yaratmak için zaman ayırın

Yıl sonundan önce yapmanız gerekenler listesini yaparken, hayatınızdaki hayatı yaratmak için de zaman ayırmalısınız. Hayalinizdeki hayatın neye benzediğini düşünmek için hiç zaman ayırdınız mı? Burada burada ‘Bu evde yaşamak benim hayalim’ veya ‘O arabayı kullanmak benim hayalim’ gibi parçalar değil, aslında hepsinin nasıl bir arada göründüğü.

 • Hayalinizdeki hayatta günlerinizi nasıl geçiriyorsunuz?
 • Mali durumunuz neye benziyor?
 • İlişkileriniz nasıl görünüyor?
 • Kendin için ne yapıyorsun ve diğerleri için ne yapıyorsun?

Ve ‘gerçekçi’ olduğunu düşündüğünüz şeye fazla takılmayın. Bu senin rüya hayatın. Olmasını istediğiniz kadar harika yapın. Hayalinizdeki hayatın neye benzediğini düşünmeye başladığınızda, doğal olarak sizi o hayata götürecek daha fazla seçim yapmaya başlayacaksınız… Bu bir gecede olmayacak ama ona doğru çalışmaya ve odaklanmaya devam ederseniz, oraya varacaksınız.

Başarı İçin İdeal Uyku Süresi >>

16. Telefonunuzdaki fotoğrafları düzenleyin

Eğlenceli ve mutlu anılarla dolu harika bir yıl geçirdiniz. Bu nedenle telefonunuz veya kameranız muhtemelen yol boyunca çektiğiniz fotoğraflarla doludur.

Eğlenceli ve mutlu anılarla dolu harika bir yıl geçirdiniz. Bu nedenle telefonunuz veya kameranız muhtemelen yol boyunca çektiğiniz fotoğraflarla doludur. Artık istemediğiniz resimleri silin ve yaptıklarınızı yedekleyin. Bu, nihayet bazı baskıları yaptırmanız için sizi motive edebilir ve önümüzdeki yıl yeni anıları saklamak için yer açmanıza yardımcı olabilir.

Hayalinizdeki hayatı hedeflerinizle karıştırmamaya dikkat edin. Hedefleriniz, ulaşmak istediğiniz belirli şeylerdir. Ancak bir eylem planı olmadan işe yaramazlar. Gelecek yıl x miktarda para kazanmak istediğinizi söylemek güzel ve güzel, ancak bir işiniz veya bir planınız yoksa, gerçekten gerçekleşmesi pek olası değil.

Eylem planınız, hedefinize ulaşmak için atmanız gereken adımlardan oluşur. Çok spesifik ve sıralı olmalılar. Örneğin, yıl sonuna kadar bir maratonda koşmak istiyorsanız, 42 km koşarak başlamazsınız.

Her gün sabah 6’da antrenman yapmayı taahhüt etmek, size yardımcı olması için bir antrenör tutmak, 5 km yürüyerek başlayıp sonra biraz daha ileriye koşmak, sonra biraz daha fazla eklemek gibi bir plan oluşturursunuz. Mesele şu ki, size adım adım hedefinize nasıl ulaşabileceğinizi gösteren bir eylem planı oluşturmanız gerekir, böylece her seferinde bir adım ileri gidip onu başarabilirsiniz.

Bunu yılbaşı gecesi son 10 saniyelik geri sayım yapılırken okumadıkça, bu listede en az bir veya iki şey yapmanız için zamanınız vardır.

Yıl sonu gelmeden yapılacaklar listesini okudunuz. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Hedeflerinizin ne kadarını tutturdunuz? Yorum kısmından bizimle bu yılki tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

Kırmızı Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri >>