Network Marketing İçin Çevremiz Geniş Mi Olmalı?

Network marketing yapmak istiyorum fakat çevrem yok.

Network marketing yapmak istiyorum fakat çevrem yok. Kendi işimi kurmak istiyorum ancak çevremde herkes çalışıyor. Bu bahaneler size tanıdık geliyor mu? Mutlaka tanıdık geliyordur. Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Neden mi?

Çünkü doğduğumuz günden bugüne başarılı olmak için çok fazla insan tanımak ve bir sürü bağlantı kurmamız gerekir diye eğitildik. Hangi ülkede olursanız olun bununla ilgili birçok dedikodu duymuşsunuzdur. Adam başarılıdır, çünkü birçok kişi tanıyordur ya da bir sürü tanıdığı vardır vs. Ailemiz bizi doğru okula doğru topluluğa yollamak için bayağı zorlandılar. Bunun nedeni, biz böylece sağlam ve etkin kişilerden bir ilişki listesi oluşturalım. Ve bu bize gelecekte birçok işte yardım ve kolaylık sağlasın.

Klasik Ticaretin Zorlukları Ve Network Marketin

Ancak network marketing  ilk başladığı andan bu yana dar ve orta gelirli kesim için inanılmaz bir ümit kaynağı olmuş kısa süre içerisinde milyonlarca kişiye ulaşmıştır. Nitekim resmi verilere göre günümüzde yaklaşık 150 milyon insan buradan ekmeğini çıkarmaktadır.

Network marketingin bu kadar büyük hale gelmesi(200 milyar dolarlık bir büyüklük), bazı kurallarının ve püf noktalarının geleneksel yöntemlere göre farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu işe başlayacak olan veya başlayan herkesin kafasında oluşan bir boşluktur, canını sıkan bir konudur, çok fazla insan tanıyıp tanımamak.

Veya büyük çevrelerinin olup, olmaması. Ancak bu konuya biraz farklı bakarsak, aslında networkün temel noktasını anlayabiliriz. Önce klasik ticareti biraz anlayalım ve sonra da püf nokta hakkında biraz konuşalım;

Network Marketingde Başarıya Giden Yol >>

Örneğin klasik işi ele alalım. Durum gayet açıktır ki bu tür işlerde çok çevresi olan insanların başarılı olma ihtimali çevresi olmayan insanlara göre oldukça yüksektir. Eğer yarın Kars’ta bir küçük restoran açacaksanız. Mahir de şehirde yaşıyorsa, hem de hayatının 27 yılını burada geçirdiğini varsayarak. Ayrıca binlerce tanıdığı varsa, ailesinin de binlerce kişi çevresi olduğunu düşünerek hemen tüm çevresine haber verdiğini hayal edin.

Ve siz de Ankara, Mersin veya Osmaniye’li olun ve bir şekilde Kars’a gelmiş olun. Hiç çevreniz olmadan restoran açtığınızı varsayarsak, kim başarılı olacak? Tabi ki Mahir. Yemeklerimizin kalitesi hemen hemen aynı olsa da Mahir’in çevresi daha geniş.

Şimdi bu düşünce doğduğumuzdan bugüne hatta yetişkin olana kadar bizde mevcuttur. Şunu fark ettik ki ne kadar çok insan tanırsan ve ne kadar çok çevren olursa daha başarılı olursun. Bu hayatta da daha fazla başarı demektir.

Network Marketingde Başarılı İnsanların Özelliği Tamamen Buna Bağlı >>

Bununla birlikte konu network marketinge geldiğinde bu düşünce değişmek zorundadır. Çünkü network marketingde normal hayat kurallarını uygulayamazsınız. Bu aslında ilginçtir ve otoriteler bunu network marketingin geleceğin işi olmasının sebebi olarak görüyorlar.

Sakın bu ticarete başladıktan sonra çevresi geniş olan insanlardan harika bir alt grubunuz olacağını düşünmeyin. Bu anlamda işi elinize yüzünüze bulaştırırsınız. Bir çok kişiyi tanıyor olmanız sizi mükemmel bir networker yapmaz. Network marketinge gelme meselesinin aslı, herkese uygun olması ve herkese uygulanabilecek kadar esnek olmasıdır.

Etki Çemberi Ne Demektir?

Etki çemberi olarak adlandırılan basit ve temel bir prensip vardır. Hayatınız boyunca çeşitli ilişkiler kurarsınız. Gezegende yaşayan herkesin bir etki çemberi vardır. Bu 5 kişiden 200 kişiye kadar değişir veya 2’den 100’e kadarda olabilir. Nasıl yetiştirildiklerine göre bazıları çok bazıları az insan tanır. Dünyanın herhangi bir yerinde normal yaşantınız varsa ormanda, ağaçta veya bir maymunla yaşamıyorsanız etki çemberiniz vardır.

Limitsiz Aday Bulmak İçin 5 Adım – Eric Worre Anlatıyor >>

Şimdi network marketing çok mümkün kolay erişilir durumda, çünkü etki çemberi prensibiyle hareket eder. Network marketingde başarılı olmak için 1000 kişilik bir çevreye ihtiyaç duymazsınız. Sadece ihtiyacınız olan etki çemberinizdir. Şimdi sizin etki çemberiniz ortalama düzeydedir. Ve şu bir gerçektir ki dünyada ki herhangi biri 4-5 insanla sağlam bir etki çemberine sahiptir.

Bu İnsanlar Size Güveniyorlar!

Ne söylerseniz söyleyin, ne sunarsanız sunun, ne söylediğinizin ya da ne sunduğunuzun hiçbir önemi yoktur. Onların size güvenleri tamdır. Sizinle birlikte en iyileri ve en kötüleri hayatta geçirmişler. Sizi kucaklamışlar ve kabullenmişlerdir. Şimdi herkes kendisine hiç hayır demeyecek 4-5 kişi tanımaktadır. Bu durum aslında defalarca kanıtlanmıştır.

Network marketingde ilk günden yapıyorsunuz? İlk dünden caddelere çıkarak yabancılara mı koşuyorsunuz? Hayır. Önce etki çemberinizde olan kişilerle konuşuyorsunuz. Sebebi ise artık bir iş sahibisiniz ve elinizde network marketing gibi potansiyeli yüksek bir fırsatınız var. Bu işe inanıyorsunuz ve kaydoluyorsunuz.

Başarınızı Baltalayan 7 Büyük Hata >>

Hiç biriniz aptal değilsiniz. Hayali olan bir aptal olun, sadece boş aptal değil. Siz aptal değilsiniz ve bu işte bir şey gördünüz. Potansiyeli görüyorsunuz ve bu işi yapmayı seviyorsunuz. Liderlerinizin vizyonunu sevdiniz. Network marketinge ve onun sunduğu iş konseptine aşık oldunuz.

Şimdi Bunu Kiminle Paylaşacaksınız?

Harika haberiniz var, fakirlik için bir çözümünüz var, sıradan olmamak için mükemmel bir çözümünüz var. 40 yıl işe gidip gelmemeye ve sonra fakir bir şekilde ölmemek için bir çözümünüz var. Çözüm ellerinizde, bunu kiminle paylaşacaksınız? Tabi ki de bunu acilen etki çemberinizle paylaşacaksınız. Onlar sizin sevdiğiniz, önemsediğiniz, değer verdiğiniz ve size güvenenlerden ibarettir.

Network Marketingde Hedef Belirlemek Bu Yüzden Önemli >>

Çevrenize bakarsanız herkesin bir etki çemberi vardır. Sizin etki çemberiniz sadece 4 insanı kapsıyor. Sadece 4 insan. Şimdi anlamadığınız konu ise bu 4 insanında kendi etki çemberi olduğudur. Bununla nereye gidebileceğinizi göreceğinizi ümit ediyoruz. Yabancılarla konuşmadan veya bir şey yapmadan önce etki çemberinizi kaybetmeyin.

Diyelim şimdi sizin etki çemberinizde 4 kişi var ve onlara fırsatı gösterdiğiniz için kayıt olmak istiyorlar. İş fırsatı yüzünden değil, etki çemberinizde yer alan birçok insan ticareti, ürünleri veya şirketi anlamadan önce “evet” diyeceklerdir. “Mahir, sen varsan ben de varım!” diyecekler ve insanlar size katılacaklardır.

Güçlü Bir Ağ

Bugün sahip olunan tüm konsepte bakın. Dünyada ki network marketing şirketlerine baktığınızda yaklaşık 150 milyon insanın dahil oluğu bir sektördür ve bunun %74’ünü kadınlar %26’sını ise erkekler oluşturmaktadır. Bu neyi temsil ediyor? Bu etki çemberinde ki insanları kayıt eden insanları temsil ediyor. Bu devamlı bir bağlantı, bu ilişkilerin ağı. Bu şekilde insanlar güven ve inanç üzerine kayıt oluyorlar.

Evet, şimdi etki çemberinizde 4 insan var ise ve hepsi kayıt olsa şimdi onların etki çemberinde kaç kişi var? Her birinin 4 kişilik bir etki çemberine sahip olduğunu varsayalım. Diyagrama bakarak basit bir hesap yaparsak, etki çemberinizde 4 kişi var demiştik. Bu 4 kişide kendi etki çemberinden 4 kişi getirseler 16 kişi yapar.

Network Marketingde Başarısız Olmanızın 9 Nedeni >>

Bu 16 kişi etki çemberlerinde olan 4 kişiyi getirirse 64 kişi olur. Bu 64 kişi etki çemberinde ki 4 kişiyi getirirse 256 kişi olur ve bu 256 kişi sadece 4 kişiyi kendi güven çemberlerinden işe dahil etseler 1024 kişiye ulaşırlar. Zaten bu kişiler işi sunan kişinin, yol boyunca onlara yardım edeceğine inanarak dahil oluyorlar.

Basit Bir Hesap Yapın

Şimdi 1 ay içerisinde etki çemberinizde ki 4 kişiyi işe dahil edebilir misiniz? Kesinlikle Evet. Bunu yapamıyorsanız ağaçta yaşayan biri olabilirsiniz. Onlar bu süreci bir aydan diğer aya tekrar edebilirler mi? Bu olasılıkla 4 ay içerinde organizasyonunuz 1024 kişiye büyüyebilir. Ve herkes ne yaptı? Herkes kendi etki çemberinde ki insanlarla konuştu. İşte bu network marketingin gücü.

Networker Olmak İçin Gerekli Beceriler >>