Yani bu insanlar size güveniyorlar.

 Network Marketing Çevresi Geniş İnsanların İşi Midir?

Doğduğumuz günden bugüne başarılı olmak için çok fazla insan tanımak ve bir sürü bağlantı kurmamız gerekir diye eğitildik. Hangi ülkede olursanız olun bununla ilgili birçok dedikodu duymuşsunuzdur. Adam başarılıdır, çünkü birçok kişi tanıyordur ya da bir sürü tanıdığı vardır vs. Ailemiz bizi doğru okula doğru topluluğa yollamak için bayağı zorlandılar. Bunun nedeni, biz böylece sağlam ve etkin kişilerden bir ilişki listesi oluşturalım ve bu bize gelecekte birçok işte yardım ve kolaylık sağlasın.

Ancak network ilk başladığı andan bu yana dar ve orta gelirli kesim için inanılmaz bir ümit kaynağı olmuş kısa süre içerisinde milyonlarca kişiye ulaşmıştır. Nitekim resmi verilere göre günümüzde yaklaşık 150 milyon insan buradan ekmeğini çıkarmaktadır.

Network Marketing’in bu kadar büyük hale gelmesi( 200 milyar dolarlık bir büyüklük), bazı kurallarının ve püf noktalarının geleneksel yöntemlere göre farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu işe başlayacak olan veya başlayan herkesin kafasında oluşan bir boşluktur, canını sıkan bir konudur, çok fazla insan tanıyıp tanımamak. Veya büyük çevrelerinin olup, olmaması.

Ancak bu konuya biraz farklı bakarsak, aslında networkün temel noktasını anlayabiliriz. Önce klasik ticareti biraz anlayalım ve sonra da püf nokta hakkında biraz konuşalım;

Klasik Ticaretin Zorlukları

Örneğin klasik işi ele alalım, durum gayet açıktır ki bu tür işlerde çok çevresi olan insanların başarılı olma ihtimali çevresi olmayan insanlara göre oldukça yüksektir. Eğer yarın Kars’ta bir restoran açacaksanız. Mahir de şehirde yaşıyorsa, hem de hayatının 27 yılını burada geçirdiğini varsayarak, ayrıca binlerce tanıdığı varsa, ailesinin de binlerce kişi çevresi olduğunu düşünerek hemen tüm çevresine haber verdiğini hayal edin.

Ve siz de Ankara, Mersin veya Osmaniye’li olun bir şekilde Kars’a gelmiş olun ve hiç çevreniz olmadan restoran açtığınızı varsayarsak, kim başarılı olacak? Tabi ki Mahir. Yemeklerimizin kalitesi hemen hemen aynı olsa da Mahir’in çevresi daha geniş. Şimdi bu düşünce doğduğumuzdan bugüne hatta yetişkin olana kadar bizde mevcuttur. Şunu fark ettik ki ne kadar çok insan tanırsan ve ne kadar çok çevren olursa daha başarılı olursun ve bu hayatta da daha fazla başarı demektir.

Network Marketing’de Çevreye Neden İhtiyaç Duymayız?

Bununla birlikte konu Network Marketing’e geldiğinde bu düşünce değişmek zorundadır. Çünkü Network Marketing’de normal hayat kurallarını uygulayamazsınız. Bu aslında ilginçtir ve nem bunu Network Marketing’in geleceğin işi olmasının sebebi olarak görüyorum. Sakın Network Marketing ticaretine başladıktan sonra çevresi geniş olan insanlar harika bir alt grubunuz olacağını düşünmeyin. Bu anlamda işi elinize yüzünüze bulaştırırsınız.

Bir çok kişiyi tanıyor olmanız sizi mükemmel bir Networker yapmaz. Network Marketing’e gelme meselesinin aslı, herkese olması uygulanabileceği olmasıdır.

Etki çemberi ne demektir?

Etki çemberi olarak adlandırılan basit ve temel bir prensip vardır. Hayatınız boyunca çeşitli ilişkiler kurarsınız. Gezegende yaşayan herkesin bir etki çemberi vardır. Bu 5 kişiden 200 kişiye kadar değişir veya 2 den 100 e kadarda olabilir. Nasıl yetiştirildiklerine göre bazıları çok bazıları az insan tanır. Dünyanın herhangi bir yerinde normal yaşantınız varsa ormanda, ağaçta veya bir maymunla yaşamıyorsanız etki çemberiniz vardır.

Şimdi Network Marketing çok mümkün kolay erişilir durumda, çünkü etki çemberi prensibiyle hareket eder. Network Marketing’de başarılı olmak için 1000 kişilik bir çevreye ihtiyaç duymazsınız. Sadece ihtiyacınız olan etki çemberinizdir. Şimdi sizin etki çemberiniz ortalama düzeydedir. Ve şu bir gerçektir ki dünyada ki herhangi biri 4-5 insanla sağlam bir etki çemberine sahiptir.

Bu insanlar size güveniyorlar

Ne söylerseniz söyleyin, ne sunarsanız sunun, ne söylediğinizin ya da ne sunduğunuzun hiçbir önemi yoktur onların size güvenleri tamdır. Sizinle birlikte en iyileri ve en kötüleri hayatta geçirmişler. Sizi kucaklamışlar ve kabullenmişlerdir. Şimdi herkes kendisine hiç hayır demeyecek 4-5 kişi tanımaktadır. Bu durum aslında defalarca kanıtlanmıştır.

Network Marketing’de ilk günden yapıyorsunuz? İlk dünden caddelere çıkarak yabancılara mı koşuyorsunuz? Hayır. Önce etki çemberinizde olan kişilerle konuşuyorsunuz. Sebebi ise artık bir iş sahibisiniz ve elinizde Network Marketing gibi potansiyeli yüksek bir fırsatınız var. Bu işe inanıyorsunuz ve kaydoluyorsunuz. Hiç biriniz aptal değilsiniz. Hayali olan bir aptal olun, sadece boş aptal değil. Siz aptal değilsiniz ve bu işte bir şey gördünüz. Potansiyeli görüyorsunuz ve bu işi yapmayı seviyorsunuz. Liderlerinizin vizyonunu sevdiniz. Network Marketing’e ve onun sunduğu iş konseptine aşık oldunuz.

Şimdi bunu kiminle paylaşacaksınız?

Harika haberiniz var, fakirlik için bir çözümünüz var, Sıradan olmamak için bir çözümünüz var. 40 yıl işe gidip gelmemeye ve sonra fakir bir şekilde ölmemek için bir çözümünüz var. Çözüm ellerinizde, bunu kiminle paylaşacaksınız? Tabi ki de bunu acilen etki çemberinizle paylaşacaksınız. Onlar sizin sevdiğiniz, önemsediğiniz, değer verdiğiniz ve size güvenenlerden ibarettir.

Çevrenize bakarsanız herkesin bir etki çemberi vardır. Sizin etki çemberiniz sadece 4 insanı kapsıyor. Sadece 4 insan. Şimdi anlamadığınız konu ise bu 4 insanında kendi etki çemberi olduğudur. Bununla nereye gidebileceğinizi göreceğinizi ümit ediyoruz. Yabancılarla konuşmadan veya bir şey yapmadan önce etki çemberinizi kaybetmeyin.

Diyelim şimdi sizin etki çemberinizde 4 kişi var ve onlara fırsatı gösterdiğiniz için kayıt olmak istiyorlar. İş fırsatı yüzünden değil, etki çemberinizde yer alan birçok insan ticareti, ürünleri veya şirketi anlamadan önce “evet” diyeceklerdir.” Mahir, sen varsan ben de varım!” diyecekler.

Güçlü bir ağ

Bugün sahip olunan tüm konsepte bakın. Dünyada ki Network Marketing şirketlerine baktığınızda yaklaşık 150 milyon insanın dahil oluğu bir sektördür ve bunun %74’ünü kadınlar %26’sını ise erkekler oluşturmaktadır. Bu neyi temsil ediyor? Bu etki çemberinde ki insanları kayıt eden insanları temsil ediyor. Bu devamlı bir bağlantı, bu ilişkilerin ağı. Bu şekilde insanlar güven ve inanç üzerine kayıt oluyorlar.

Evet, şimdi etki çemberinizde 4 insan var ise ve hepsi kayıt olsa şimdi onların etki çemberinde kaç kişi var? Her birinin 4 kişilik bir etki çemberine sahip olduğunu varsayalım. Diyagrama bakarak basit bir hesap yaparsak, etki çemberinizde 4 kişi var demiştik. Bu 4 kişide kendi etki çemberinden 4 kişi getirseler 16 kişi yapar. Bu 16 kişi etki çemberlerinde olan 4 kişiyi getirirse 64 kişi olur. Bu 64 kişi etki çemberinde ki 4 kişiyi getirirse 256 kişi olur ve bu 256 kişi sadece 4 kişiyi kendi güven çemberlerinden işe dahil etseler 1024 kişiye ulaşırlar. Zaten bu kişiler işi sunan kişinin yol boyunca onlara eşlik edeceğine inanarak dahil oluyorlar.

Basit bir hesap yapın

Şimdi 1 ay içerisinde etki çemberinizde ki 4 kişiyi işe dahil edebilir misiniz? Kesinlikle Evet. Bunu yapamıyorsanız ağaçta yaşayan biri olabilirsiniz. Onlar bu süreci bir aydan diğer aya tekrar edebilirler mi?

Bu olasılıkla 4 ay içerinde organizasyonunuz 1024 kişiye büyüyebilir. Ve herkes ne yaptı? Herkes kendi etki çemberinde ki insanlarla konuştu. İşte bu Network Marketing’in gücü.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın